https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_ee374ffe62ccda3443bb22538_o.jpg
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Aİ-na Üzv Dövlətlərin Səfirlikləri ilə birgə cari ilin 6 oktyabr 2024-cü il tarixində Aquatic Palace, Avropa Oyunlar Parkında ikinci “Avropa Təamları” Kulinariya Festivalını keçirəcəkdir. Açıq havada keçiriləcək bu tədbirin məqsədi Avropa mətbəxini Azərbaycan ictimaiyyətinə nümayiş etdirməkdir.
Avropa mətbəxi haqqında daha çox öyrənmək, kulinariya ustad dərsləri və kulinariya müsabiqələrində iştirak etmək istəyən hər kəsi 6 oktyabr 2024-cü il tarixində saat 12:30-dan 19:00-dək Aquatic Palace, Avropa Oyunlar Parkında (Su İdman Kompleksinin arxası) “Avropa Təamları” Kulinariya Festivalına dəvət edirik. Belçika, Çexiya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Litva, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Slovakiya, İspaniya və İsveçin səfirlikləri qonaqları öz ölkələrinin mətbəxi ilə tanış edəcəklər.
Aİ Nümayəndəliyi tərəfindən dayanıqlı qida istehlakını təşviq edən stend təqdim ediləcəkdir. Gənc aşpaz Yaqub Zeynalzadə yerli mövsümi məhsullardan istifadə etməklə bitki mənşəli yeməklərin hazırlanması üzrə ustad dərsi keçəcək. O, həmçinin bio və eko-məhsulların ətraf mühit və sağlamlıq üçün faydalarından danışacaq.
"Biz Avropa kulinariya ənənələrini azərbaycanlı dostlarımıza nümayiş etdirməkdən məmnunuq. Hər kəsi bizə qoşulmağa və Avropa ölkələrinin unudulmaz kulinariya təamlarından, canlı musiqi proqramından və daha çox şeylərdən həzz almağa dəvət edirik” - deyə Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko bildirdi.
Tədbir zamanı viktorinaların qalibləri digər mükafatlarla yanaşı, Aİ Nümayəndəliyi tərəfindən nəşr edilmiş və Aİ-nin 27 üzv ölkəsindən Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş ənənəvi reseptlər toplusundan ibarət “Avropanın təamları” kitabını da əldə edə biləcəklər. Kitabı həmçinin Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi veb səhifəsindən elektron formada əldə etmək mümkündür.
Tədbirdə həmçinin tədbirdən əvvəl “Azeri Home Chef” Facebook səhifəsi tərəfindən təşkil olunan Avropa yeməklərinin kulinariya müsabiqəsinin və rəsm müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimləri keçiriləcək. Burada həmçinin müsabiqə iştirakçılarının hazırladıqları yeməklər də təqdim olunacaq. Festival Azərbaycan və Avropa dillərində çıxış edən yerli musiqiçilərin konserti ilə müşayiət olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_ee374ffe62ccda3443bb22538_o.jpg
The Delegation of the European Union (EU) to Azerbaijan, in partnership with the Embassies of the EU Member States will hold the second “Taste of Europe” Culinary Festival at the Aquatic Palace, the European Games Park on 6 October 2024. This is an outdoor event to showcase the European cuisine to the Azerbaijani public.
Everybody interested to taste European cuisine, participate in culinary master-classes and culinary-related competitions are invited to join the “Taste of Europe” Culinary Festival on 6 October from 12:30 to 19.00 at the Aquatic Palace, the European Games Park. Embassies of Belgium, Czechia, France, Germany, Greece, Lithuania, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Spain and Sweden will familiarize visitors with cuisine of their countries.
The EU Delegation will present a stand to promote sustainable food consumption. Young chef Yagub Zeynalzade will do a master class on preparation of plant-based meals using local seasonal products. He will also talk about the benefits of bio and eco foods for the environment and health. This will be one of the many EU Green Diplomacy engagements that EU Delegation will organise over the coming weeks to raise public awareness on green issues.
“We are happy to demonstrate and share European culinary traditions with the Azerbaijani friends. We invite everybody to join this unique culinary journey to European countries and enjoy unforgettable delights, live music programme and much more”, said Peter Michalko, EU Ambassador to Azerbaijan.
During the event, winners of quizzes will have an opportunity to receive among other prizes also a “Taste of Europe” book published by the EU Delegation which is a collection of traditional recipes from the 27 EU Member States translated into the Azerbaijani language. The book is also available in an electronic format on the web-site of the EU Delegation.
The event will also feature the awarding ceremonies of the culinary competition of European dishes and drawing competition organised by “Azeri Home Chef” Facebook page prior to the event. That will also include a display of meals prepared by shortlisted participants of the competition. The Festival will be accompanied with a concert of local musicians performing in Azerbaijani and European languages.