https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_bddb7395352d2e1f2bd050557_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) təşəbbüsü ilə 4 oktyabr - Cəbrayıl Şəhəri Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Kimya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Taleh Qəhrəmanov bildirib ki, bu əlamətdar günün təsis olunması Cəbrayıl şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır. 44 günlük Vətən müharibəsində xalqımız Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək birlik və fədakarlıq göstərib, torpaqlarımız qəhrəman əsgər və zabitlərimizin, şəhidlərimizin qanı, canı bahasına azad edilib. 2020-ci ilin oktyabrın 4-də Cəbrayıl şəhəri ilə yanaşı, rayonun daha 9 kəndi - Karxulu, Şükürbəyli, Çərəkən, Daşkəsən, Horovlu, Mahmudlu, Cəfərabad, Yuxarı Maralyan və Dəjəl düşmən işğalından azad olunub. Cəbrayıl rayonunun ərazisində aparılan hərbi əməliyyatlar nəticəsində ümumilikdə 1 şəhər və 90 kənd işğaldan azad edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ötən il iyulun 31-də imzaladığı Sərəncama əsasən, hər il oktyabrın 4-ü Cəbrayıl Şəhəri Günü kimi qeyd olunur. Artıq işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində Cəbrayıl şəhərinə 36 ailə (117 nəfər) köçürülüb.
Tədbirdə tələbələr Nəzrin Ağazadə, Rəvanə Quliyeva və Alim Məmmədov tərəfindən ədəbi-bədii kompozisiya təqdim edilib. Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_bddb7395352d2e1f2bd050557_o.jpg
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 4 октября – Дню города Джабраил.
Заместитель декана факультета Талех Гахраманов сообщил, что установление этого дня связано с датой освобождения города Джебраил от армянской оккупации.
В ходе 44-дневной Отечественной войны народ тесно сплотился вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, и наши земли были освобождены. 4 октября 2020 года кроме города Джебраил от вражеской оккупации были освобождены еще 9 сел района. В результате военных операций, проведенных на территории Джебраильского района, в целом от оккупации были освобождены один город и 90 сел. Согласно Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 31 июля прошлого года, ежегодно 4 октября отмечается День города Джебраил. В город Джебраил в рамках Первой государственной программы «Великое возвращение» уже переселены 36 семей (117 человек).
На мероприятии студенты Назрин Агазаде, Рявана Гулиева и Алим Мамедов представили литературно-художественную композицию, был показан тематический видеоклип.