https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_1d3c7b78fa54d454679ba4253_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi, Şərqşünaslıq fakültəsi və Misirin Ayn Şəms Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin əməkdaşları arasında görüş keçirilib.
Görüşdə BDU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Rauf Həsənov, fakültənin dekanı Aydan Xəndan, tədris işləri üzrə dekan müavini Tərlan Məlikov, Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri Vüqar Qaradağlı, kafedranın müəllimi Könül Eyvazova, Ayn Şəms Universitetinin İncəsənət fakültəsinin dekanı Hanan Kamel, Ərəb dili kafedrasının müdiri Manal Moharram, Şərqşünaslıq şöbəsinin müdiri Mohammed Hamid, Azərbaycan dili müəllimi Shza Mohammed və dekan müavini Mohammed İbrahim iştirak ediblər.
Görüş zamanı Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan fakültənin tarixi, fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələri haqqında ətraflı məlumat verib. Daha sonra Vüqar Qaradağlı, Tərlan Məlikov və Könül Eyvazova fakültədə ərəb dilinin tədrisi və metodikası haqqında iştirakçıları məlumatlandırıblar.
Görüşdə BDU ilə Ayn Şəms Universiteti arasında əməkdaşlıq əlaqələri, ortaq tədqiqatların aparılması, birgə elmi seminar, ustad və onlayn dərslərin təşkili, eləcə də ərəb dilinin tədrisində universitetlərarası təcrübə mübadiləsi məsələləri müzakirə olunub. Tədbir iştirakçıları şərqşünaslıq sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_1d3c7b78fa54d454679ba4253_o.jpg
Состоялась встреча между сотрудниками отдела международных связей Бакинского государственного университета (БГУ), факультета востоковедения и факультета востоковедения Университета Айн-Шамс Египта.
Во встрече приняли участие заведующий отделом международных связей БГУ Рауф Гасанов, декан факультета Айдан Хандан, заместитель декана Тарлан Меликов, заведующий кафедрой Вугар Гарадаглы, преподаватель Кёнуль Эйвазова, декан факультета искусств Университета Айн-Шамс Ханан Камель, заведующий кафедрой Манал Мухаррам, заведующий отдела востоковедения Мухаммед Гамид, преподаватель азербайджанского языка Шза Мухаммед и заместитель декана Мухаммед Ибрагим.
В ходе встречи декан факультета Айдан Хандан предоставила подробную информацию об истории, деятельности и международных связях факультета. Далее Вугар Гарадаглы, Тарлан Меликов и Кёнуль Эйвазова рассказали участникам о методике преподавания арабского языка на факультете.
На встрече обсуждалось сотрудничество между БГУ и Университетом Айн-Шамс, проведение совместных исследований, семинаров, организация мастер-классов и онлайн-классов, а также межвузовский обмен опытом преподавания арабского языка.
Участники мероприятия выразили заинтересованность в развитии двустороннего сотрудничества в сфере востоковедения и реализации программ двойных дипломов.