https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_46e3110f4c2b67c49e5aea8b2_o.jpg
2024-cü ilin ilk 8 ayı ərzində 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Azərbaycanda stilerlərdən (oğurluq proqramı) istifadə ilə edilən hücumların sayı 51% artıb (13 874[1] cəhdə qarşı 20 991 cəhd). Stilerlər şifrələri və digər şəxsi məlumatları üçün nəzərdə tutulmuş zərərli proqram növüdür. Onlar brauzerlərdən və digər utilitlərdə saxlanılan gizli açarları çıxara, keş və kukiləri təhlil edə və kripto pul kisəsi məlumatlarına daxil ola bilərlər. Stiler adətən toplanmış məlumatları təcavüzkarların komanda serverinə göndərir.
2023-cü ildə dünya üzrə stilerlərin hücumuna məruz qalmış hər ikinci cihaz “RedLine” zərərli proqramı ilə yoluxub. Bu zərərli proqram kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərinə 2020-ci ildən məlumdur. Bu, təcavüzkarlara login, şifrə, kuki, bank kartı və kripto pul kisəsi məlumatlarını oğurlamağa, həmçinin üçüncü tərəf proqramlarını yükləməyə və işə salmağa imkan verir. “RedLine”, digər şeylərlə yanaşı, zərərli spam göndərişləri və üçüncü tərəf yükləyiciləri vasitəsilə paylanır.
Stilerlərin oğurladığı məlumatlar kölgə resurslarında satıla bilər ki, bu da həm istifadəçilərin, həm də biznesin kibertəhlükəsizliyinə ciddi təhlükə yaradır. Bu problemə diqqəti cəlb etmək üçün Kaspersky şirkətlərin “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandası sayəsində cihazlardan və onların veb proqramlarından korporativ hesab məlumatlarının ələ keçirilib-keçirilmədiyini yoxlamaq üçün sorğu göndərə biləcəyi resurs yaradıb: dfi.kaspersky.ru/stealers
“Stilerlər aktual təhlükədir. Onların hücumları nəticəsində təcavüzkarlar məxfi istifadəçi məlumatlarını əldə edirlər ki, bu da böyük maliyyə itkilərinə səbəb ola bilər. Təsdiqlənmiş antivirus proqramı bu cür zərərli proqramları aşkar edib aradan qaldırmağa kömək edəcək. Həmçinin əməliyyat sistemini, brauzerləri və quraşdırılmış proqramları mütəmadi olaraq yeniləmək lazımdır. Bir çox virus proqram təminatının köhnəlmiş versiyalarındakı boşluqlardan istifadə edərək cihaza sızır”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Stiler hücumlarının qarşısını almaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- Antivirus və casusluq əleyhinə proqramlarından istifadə edin və onların məlumat bazalarını mütəmadi olaraq yeniləyin
- Boşluqları aradan qaldırmaq üçün əməliyyat sistemini və proqramları yeniləyin
- Hesab məlumatlarını təhlükəsiz saxlamaq üçün güclü şifrələr və şifrə menecerlərindən istifadə edin

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_46e3110f4c2b67c49e5aea8b2_o.jpg
За первые 8 месяцев 2024 года по сравнению с аналогичным периодом 2023 года число атак с использованием стилеров в Азербайджане выросло на 51% (20 991 попыток против 13 874[1]). Стилеры – это вид вредоносного ПО, предназначенный для кражи паролей и другой учетной информации. Стилеры могут извлекать сохраненные секретные ключи из браузеров и других утилит, анализировать кэш и файлы cookie и получать доступ к данным криптокошельков. Собранные сведения стилер обычно отправляет на командный сервер злоумышленников.
В 2023 году в мире каждое второе атакованное стилерами устройство было заражено зловредом RedLine. Это вредоносное ПО известно экспертам по кибербезопасности с 2020 года. Оно позволяет злоумышленникам красть логины, пароли, cookie, данные банковских карт и криптокошельков, а также скачивать и запускать сторонние программы. RedLine распространяется в том числе с помощью вредоносных спам-рассылок и сторонних загрузчиков.
Данные, которые крадут стилеры, могут продаваться на теневых ресурсах, что создаёт серьёзную угрозу для кибербезопасности как пользователей, так и бизнеса. Чтобы привлечь внимание к этой проблеме, «Лаборатория Касперского» создала ресурс, на котором компании могут оставить заявку на проверку наличия факта компрометации корпоративных учётных данных от устройств и своих веб-приложений благодаря команде Kaspersky Digital Footprint Intelligence: dfi.kaspersky.ru/stealers.
«Стилеры являются актуальной угрозой. В результате атак стилеров злоумышленники получают конфиденциальные данные пользователей, что может привести к большим финансовым потерям, — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане. — Проверенное антивирусное программное обеспечение поможет обнаружить и удалить такое зловредное ПО. Необходимо также регулярно обновлять операционную систему, браузеры и установленные программы. Многие вирусы используют уязвимости в устаревших версиях программного обеспечения для проникновения на устройство».