https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8a8f4ac9ae81a59848d078f0d_o.jpg
İngiltərənin Mançester şəhərində yerləşən Mançester Universitetində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) və nüfuzlu “Times Higher Education” (THE) beynəlxalq reytinq agentliyinin təşkilatçılığı ilə "Azərbaycanda tədqiqat əməkdaşlığı və beynəlmiləlləşmənin təkmilləşdiriliməsi: Bakı Dövlət Universitetinin strategiyası və şəbəkələşmə tədbiri" (“Advancing research collaboration and internationalization in Azerbaijan: Baku State University’s strategy and networking event”) başlıqlı sessiya təşkil olunub. Adıçəkilən sessiya THE-nin Dünya Akademik Sammiti (World Academic Summit) çərçivəsində təşkil olunub. Sessiyada 10-dan çox ölkənin ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə BDU-nun rektoru Elçin Babayev son illərdə Universitetin rəqabət qabiliyyətinin artırılması, eləcə də elmi tədqiqat əməkdaşlığı və beynəlmiləlləşmə istiqamətində görülmüş işlərə dair geniş təqdimatla çıxış edib. Sessiya çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin (EATDA) direktoru Ülkər Səttarova ölkədə müvafiq istiqamətlər üzrə görülmüş işlərə dair iştirakçılara məlumat verib.
Sessiyanın ikinci hissəsində THE-nin baş məlumat direktoru Duncan Rossun sədrliyi ilə tədqiqat əməkdaşlığının və beynəlmiləlləşmənin inkişaf perspektivlərinə, ali təhsil və tədqiqatda innovasiyaların təşviqi yollarına dair panel müzakirəsi təşkil olunub. Panel müzakirəsində Ülkər Səttarova, Elçin Babayev, Küveytin Qulf Elm və Texnologiya Universitetinin (Gulf University of Science and Technology) prezidenti Bassam Alameddin iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8a8f4ac9ae81a59848d078f0d_o.jpg
В Манчестерском университете Великобритании прошла сессия «Усовершенствование научного сотрудничества и интернационализации в Азербайджане: стратегия Бакинского государственного университета и мероприятие сетирования», организованная Бакинским государственным университетом (БГУ) и международным рейтинговым агентством Times Higher Education (THE). Сессия проведена в рамках Всемирного академического саммита THE и в ней приняли участие представители вузов более 10 стран.
На мероприятии ректор БГУ Эльчин Бабаев выступил с широкой презентацией о проделанной за последние годы работе в направлении повышения конкурентоспособности университета, а также научно-исследовательского сотрудничества и интернационализации. В рамках сессии директор Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Улькер Саттарова проинформировала участников о проделанной работе по соответствующим направлениям в стране.
Во второй части сессии под председательством директора по данным и аналитике THE Дункана Росса была организована панельная дискуссия о перспективах развития научного сотрудничества и интернационализации, путях продвижения инноваций в высшем образовании и исследованиях. В панельной дискуссии приняли участие Улькер Саттарова, Эльчин Бабаев, президент Кувейтского университета науки и технологий Персидского залива (Gulf University of Science and Technology) Бассам Аламеддин.