https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_35ac970a54e31859c5e2059b3_o.jpg
Günəşin səthində bir sıra aktiv oblastlarda güclü X sinif (radiodalğaların yayılmasına güclü maneələr yaradan) alışmaların baş verdiyi müşahidə olunub. Oktyabrın 9-da gecə saatlarında Günəşdə güclü X1.8 alışması baş verib. Alışmalar səbəbindən yaranan güclü şüalanma və tac kütlə atılması (TKA) 10-12 oktyabr tarixlərində Yerə çatacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, Günəş aktivliyinin 11-12 oktyabr tarixinədək yüksək aktiv səviyyədə olacağı, eləcə də X alışmaların ola biləcəyi proqnozlaşdırılır. Yaranan Günəş qasırğaları (S1-S2 - nəzərə alınmayan-orta) oktyabrın 10-dək davam edəcək, sonrakı periodda fon səviyyəsinə enəcək. Həmin dövrdə Günəş küləyi parametrləri həyacanlaşmış vəziyyətdə olacaq. X1.8 alışması səbəbindən yaranan TKA planetlərarası fəzada saniyədə 1200-1400 km sürətlə yayılacaq, Yer yaxınlığında isə sürəti 600-700 km/s təşkil edəcək. Yaranmış bir neçə TKA hesabına Günəş küləyi zərbə keçidində olacaq. TKA-ların təsiri 10-12 oktyabr tarixlərində hiss ediləcək, oktyabrın 12-dən intensivliyi azalacaq, sonradan parametrlər fon səviyyəsinə enəcək. Yaranacaq qəfil impuls xüsusi peyklər tərəfindən 30-45 dəqiqə müşahidə olunacaq, sonrakı mərhələdə Yerdə olan maqnetometrlər vasitəsi ilə qeydə alınacaq.
10-11 oktyabr tarixlərində Yerin geomaqnit sahəsi həyacanlanmış səviyyədə, geomaqnit aktivliyi göstərən əmsal isə 6-7 olacaq. Oktyabrın 10-dan 11-nə keçən dövrdə G4 (güclü) geomaqnit qasırğasıının olacağı proqnozlaşdırılır. Yerin maqnit sahəsinin təsirindən asılı olaraq geomaqnit sahə dəyişə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_35ac970a54e31859c5e2059b3_o.jpg
На поверхности Солнца наблюдались сильные вспышки X-класса (создающие сильные препятствия для распространения радиоволн). В ночь на 9 октября произошла сильная вспышка класса Х1.8. В результате сильное излучение и корональный выброс массы (КВМ) достигнут Земли 10-12 октября.
По сообщению кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), до 11-12 октября солнечная активность будет находиться на высокоактивном уровне, и прогнозируется возможность возникновения Х-вспышек. Возникшие в результате солнечные штормы (S1-S2 – малые и умеренные) продолжатся до 10 октября, после чего снизятся до фонового уровня. В течение этого периода параметры солнечного ветра будут в состоянии возбуждения. КВМ, вызванное вспышкой Х1.8, будет распространяться со скоростью 1200-1400 км/с, а скорость у Земли составит 600-700 км/с. Из-за нескольких КВМ солнечный ветер будет находиться в ударном состоянии. Воздействие КВМ будет ощущаться 10-12 октября, с 12 октября интенсивность снизится, а затем показатели снизятся до фонового уровня. Возникший внезапный импульс будет наблюдаться специальными спутниками в течение 30-45 минут, а на следующем этапе будет зафиксирован с помощью магнитометров на Земле. 10-11 октября геомагнитное поле Земли будет находиться на возбужденном уровне, а коэффициент геомагнитной активности составит 6-7. Геомагнитная буря G4 (сильная) прогнозируется в период с 10 по 11 октября. В зависимости от влияния магнитного поля Земли геомагнитное поле может меняться.