https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_108fd7511bf8ff0a5fa7c7cb1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyində BDU-nun Astrofizika kafedrasının təşəbbüsü ilə 4-10 oktyabr - Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Kosmosda evimiz - Günəş sistemini kəşf edək” mövzusunda öyrədici seminar keçiriliib.
Liseyin direktoru Fuad Babayev bildirib ki, Ümumdünya Kosmos Həftəsi kosmik elm və texnologiyanın insanların rifahının yaxşılaşdırılmasına verdiyi töhfəni qeyd etmək məqsədilə 1999-cu il dekabrın 6-da BMT Baş Assambleyası tərəfindən oktyabrın 4-dən 10-dək elan edilib. Qeyd edilən tarixlər 1957-ci il oktyabrın 4-də Yerin ilk süni peykinin orbitə çıxarılması və 1967-ci il oktyabrın 10-da “Kosmik məkanın kəşfiyyatı və istifadəsi üzrə dövlətlərin fəaliyyət prinsipləri haqqında" müqavilənin qüvvəyə minməsi ilə əlaqədardır. Azərbaycanda kosmik sənayenin sürətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıran Fuad Babayev məktəblilər arasında astronomiya və kosmik elmlərin təbliğinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Daha sonra BDU-nun Astrofizika kafedrasının baş müəllimi Zəminə Əliyeva, müəllimi Aynurə Əlili və doktorant Bənövşə Əsgərova şagirdləri Günəş sistemi planetləri, onların peykləri, kosmosla bağlı maraqlı məlumatlarla tanış ediblər.

В лицее БГУ прошел семинар «Наш дом в космосе - исследуем Солнечную систему»
В лицее БГУ прошел семинар «Наш дом в космосе - исследуем Солнечную систему» В лицее БГУ прошел семинар «Наш дом в космосе - исследуем Солнечную систему»
В лицее «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) по инициативе кафедры астрофизики БГУ в рамках Всемирной недели космоса состоялся образовательный семинар на тему «Наш дом в космосе – исследуем Солнечную систему».
Директор лицея Фуад Бабаев сообщил, что Всемирная неделя космоса была объявлена ​​Генеральной Ассамблеей ООН 6 декабря 1999 года, с 4 по 10 октября. Указанные даты связаны с выводом на орбиту первого искусственного спутника Земли 4 октября 1957 года и вступлением в силу 10 октября 1967 года договора «О принципах действий государств по исследованию и использованию космического пространства». Фуад Бабаев отметил, что пропаганда астрономии и космических наук среди школьников имеет особое значение.
Затем на мероприятии выступили старший преподаватель кафедры астрофизики БГУ Замина Алиева, преподаватель Айнура Алили и докторант Бяновша Аскерова.