https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_01503f63e5b019e58f84d6e1b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının müəllimi Anzulə Cəfərovanın “ABŞ və Azərbaycanda jurnalistika təhsili” mövzusunda elmi seminarı keçirilib. Seminarda fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Kafedra müdiri, dosent Xatirə Hüseynova bildirib ki, Anzulə Cəfərova Amerika Birləşmiş Ştatlarında “ABŞ institutlarının öyrənilməsi” (“SUSI for scholars”) adlı akademik tədqiqat proqramında iştirak edib. Elmi seminarın mövzusu Arizona Dövlət Universitetində jurnalistika təhsilində tətbiq olunan modelin Azərbaycanda jurnalistika təhsili ilə müqayisəli təhlilinə həsr olunub.
Anzulə Cəfərova hazırda dünyada jurnalistika təhsilində olan yeniliklər, “Walter Cronkite” Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiya Məktəbində tətbiq olunan “Tədris xəstəxanası” modeli barədə ətraflı çıxış edib. O bildirib ki, jurnalistika və tibbi təhsilin müqayisə olunduğu modeldə mətbuatın cəmiyyətə birbaşa təsiri vurğulanır, tələbələrin bu istiqamətdə peşəkar qabiliyyətlərə yiyələnmələrinin önəmi göstərilir. Həmin modelin uğuru müəllim, tələbə və peşəkarların birgə fəaliyyətinə əsaslanır. Məruzəçi həmçinin BDU-nun Jurnalistika fakültəsində bu modelin tətbiqi ilə bağlı atılan addımları xüsusi dəyərləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_01503f63e5b019e58f84d6e1b_o.jpg
Преподаватель факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) Анзуля Джафарова провела научный семинар на тему «Журналистское образование в США и Азербайджане».
Заведующая кафедрой Хатира Гусейнова сообщила, что Анзуля Джафарова участвовала в академической исследовательской программе «Изучение институтов США» («SUSI for scholars») в США. Тема семинара посвящена сравнительному анализу модели, применяемой в журналистском образовании в Университете штата Аризона, с журналистским образованием в Азербайджане.
Анзуля Джафарова подробно рассказала о нововведениях в журналистском образовании в мире, модели «Учебная больница», применяемой в журналистике «Walter Cronkite» и Школе массовых коммуникаций. По ее словам, в модели сравнения журналистики и медицинского образования подчеркивается влияние прессы на общество, а также показана важность приобретения студентами профессиональных навыков в этом направлении. Успех этой модели основан на совместных действиях преподавателей, студентов и профессионалов. Анзуля Джафарова также особо оценила шаги, предпринятые по применению данной модели на факультете журналистики БГУ.