https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_b172c24c33d3aed184546a928_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (ETİ) “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “E-tarım sulama” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
İnstitutun direktoru Sədiyar Rəhimov bildirib ki, ETİ-nin Kondensə olunmuş hal fizikası şöbəsinin böyük elmi işçisi Elşən Nəsirovun rəhbərlik etdiyi və Biofizika şöbəsinin dissertantı Sara Rəhimzadənin üzvü olduğu “ESST-6” komandasının “E-tarım sulama” layihəsi “TEKNOFEST-2024” Aerokosmik və Texnologiya Festivalının final mərhələsində III yerə layiq görülüb.
ETİ-nin Kondensə olunmuş hal fizikası şöbəsinin böyük elmi işçisi Elşən Nəsirov qeyd edib ki, qalib layihədə kənd təsərrüfatında avtomatik sulama, gübrələmə və torpağın monitorinqini həyata keçirmək üçün robot texnikasından istifadə imkanları və süni intellektin tətbiqi araşdırılıb.
Qalib komandanın yaratdığı sistem mərkəzi və bir neçə sahə stansiyasından ibarət olmaqla süni intellektin tətbiqi ilə əkin sahələrini avtomatik sulama, gübrələmə və torpağın monitorinqini həyata keçirmək üçün nəzərdə tutulub. Sahə stansiyaları müxtəlif sensorlar vasitəsi ilə torpağın nəmliyini, duzluluğunu və temperaturunu ölçür və bu parametrləri radiodalğalarla mərkəzi stansiyaya ötürür. Mərkəzi stansiya xüsusi proqram sayəsində sahə stansiyasından gələn məlumatları və əkilmiş bitki növünün optimal məhsuldarlığı üçün suvarılma meyarlarını analiz edir, sahənin nə zaman və nə qədər sulanmasına qərar verir, avtomatik qurğularla bunu həyata keçirir. Hazırlanan mobil aplikasiya vasitəsi ilə fermer mobil telefonundan bütün məlumatları və prosesləri izləyə bilir və lazım olduğunda prosesə müdaxilə edir. Beləliklə, bu sistem insan əməyini minimuma endirir və bitkinin məhsuldarlığını artırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_b172c24c33d3aed184546a928_o.jpg
В Научно-исследовательском институте проблем физики Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «E-tarım sulama»[П1] , посвященный «Году солидарности во имя зеленого мира».
Как сообщил директор института Седияр Рагимов, проект «E-tarım sulama» команды «ESST-6» под руководством старшего научного сотрудника Эльшена Насирова и диссертанта Сары Рагимзаде на финальном этапе фестиваля аэрокосмической техники и технологий «TEKNOFEST-2024» удостоился третьего места.
Эльшен Насиров отметил, что в проекте-победителе исследуются возможности использования робототехники и применения искусственного интеллекта для реализации автоматического орошения, внесения удобрений и мониторинга почвы в сельском хозяйстве. Система, созданная командой-победителем, предназначена для осуществления автоматического полива, внесения удобрений и мониторинга почвы сельскохозяйственных полей с применением искусственного интеллекта. Полевые станции измеряют влажность, засоленность и температуру почвы и передают эти параметры на центральную станцию по радиоволнам. Центральная станция анализирует данные и критерии орошения для оптимальной продуктивности посаженных видов растений, решает, когда и сколько поливать поле, и реализует это с помощью автоматических устройств. С помощью мобильного приложения фермер может отслеживать всю информацию и процессы со своего мобильного телефона и при необходимости вмешиваться в процесс. Таким образом, данная система минимизирует человеческий труд и повышает его производительность.