https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_4d0ae316975ac23df7efff992_o.jpg
Kaspersky-nin anonim statistikasına əsasən, Azərbaycan rəqəmsal cihazların hücumuna məruz qalan istifadəçilərin sayına görə dünya ölkələri arasında 33-cü yerdədir. 2024-cü ilin ilk 8 ayında ölkədə veb-təhdidlərin sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 27% artıb.
Veb təhdidləri internetdə istifadəçilərə və kompüter sistemlərinə qarşı gizli kibertəhdid növüdür. Onlara fişinq və kompüter virusları kimi tanınmış təhdid növləri daxildir. Ağıllı qurğular və yüksək sürətli mobil internet kimi texnologiyaların inkişafı zərərli proqram, onlayn fırıldaqçılıq və s. kimi onlayn təhdidlərin davamlı fəaliyyətdə olan vektorunun yaranmasına gətirib çıxarır.
Veb təhdidləri harada yayılır və niyə təhlükəlidirlər? Bir qayda olaraq, veb təhdidləri onlayn xidmətlər vasitəsilə yayılır. Təcavüzkarlar onları istifadəçilərin onlarla daha tez-tez qarşılaşacaqları yerə yerləşdirirlər. Bunlar məşhur saytlar, sosial media platformaları, onlayn forumlardır.
İstifadəçilər zərərli linklərə klikləsə, zərərli faylları yükləsə, həssas məlumatları vebsaytlara daxil etsə və ya mesaj şəklində göndərsə, təcavüzkarların qurbanına çevrilirlər. Bu cür hərəkətlər zərərli proqramlarla yoluxmaya və veb təhdidlərin digər istifadəçilərə və digər şəbəkələrə də yayılmasına səbəb ola bilər.
Təhdidin nəticələri məxfi məlumatların açıqlanması, istifadəçilərin aldadılması, kompüter sistemlərinin pozulması və ya giriş məlumatlarının ələ keçirilməsi ola bilər. Veb təhdidlərin bəzi tipik nəticələri bunlardır:
- reputasiya itkiləri: müştərilər və tərəfdaşların etibarının itirilməsi, axtarış sistemi tərəfindən qara siyahıya salınma;
- iş proseslərinin pozulması: fasilələr, sosial şəbəkələr və ya messencerlər kimi onlayn xidmətlərə çıxışın bloklanması və s.;
- maliyyə məlumatlarının, şəxsiyyət məlumatların, konfidensial müştəri məlumatlarının və s. oğurlanması.
Veb təhdidlərin nümunələri. Veb təhdidlərin çoxsaylı nümunələri arasında bir çox şəbəkələrdə yayılan və “Windows” ilə işləyən kompüterləri bloklayan “WannaCry” fidyə proqramı var. Bu təhdid xüsusilə təhlükəli olub, çünki “WannaCry” internet qurdu tamamilə avtonom şəkildə yayılıb. Proqram zərərli kodu yaymaq üçün “Windows” dil modulundakı boşluqdan istifadə edib.
Digər nümunə - “iCloud”dan məşhurların fotolarının sızması. Çoxsaylı məşhur “iCloud” istifadəçiləri bu hədəfli fişinq hücumunun qurbanı olub. Onların hesablarının sındırılması son nəticədə çoxlu sayda şəxsi fotoların icazəsiz sızmasına səbəb olub. Kiberhücumun təşkilatçılar tapılıb məsuliyyətə cəlb edilsə də, hücumun qurbanları intim fotolarının icazəsiz dərc edilməsinin nəticələrindən hələ də əziyyət çəkirlər. Bu fişinq hücumu onilliyin ən məşhur hücumu olub.
“Kibercinayətkarların hücumuna məruz qalmaq şansları daim artır və bu həm fərdi istifadəçilərə, həm də biznesə aiddir. Təcavüzkarlar bütün sahələrə hücum edirlər: banklardan sənaye şirkətlərinə, fərdi sahibkarlardan tutmuş təhsil müəssisələrinin işçilərinə qədər. İşçilərin iş cihazlarını - kompüterləri, noutbukları, mobil telefonları və planşetləri qorumaq lazımdır. Bundan əlavə, təşkilatın rəqəmsal infrastrukturunun digər hissələri - serverlər, e-poçt, korporativ veb-sayt və s. da müdafiəyə ehtiyac duyur. İşçilərin kibersavadlılığının artırılmasını unutmamalıyıq, çünki tez-tez elə olur ki, təşkilatın kibermüdafiəsinin ən zəif həlqəsi məhz həmin şəxslər olur. Məhz təlim keçməmiş işçilər zərərli e-poçtdakı fişinq linkinə klikləyə və bununla da korporativ şəbəkəyə hücum edənlərə yol aça bilərlər”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Veb təhdidlərindən necə qorumalı. Əksər veb təhdidləri məqsədlərinə iki əsas amil - insan səhvləri və texniki sistem boşluqları hesabına nail olur. Aşağıda həm son istifadəçilər, həm də veb xidmət təminatçıları üçün bəzi ümumi tövsiyələr yer alır verilmişdir:
- Həmişə ehtiyat nüsxələri yaradın. Təhlükəsizlik hadisəsi zamanı məlumat itkisinin qarşısını almaq üçün bütün qiymətli məlumatların ehtiyat nüsxəsi çıxarılmalı və təhlükəsiz yerdə saxlanmalıdır.
- Çoxfaktorlu autentifikasiya (MFA) qurun. MFA ənənəvi şifrəyə əlavə olaraq istifadəçi autentifikasiyası üsullarını aktivləşdirməyə imkan verir. Təşkilatlar son istifadəçilər üçün əlavə təhlükəsizlik aləti yaratmalı və işçilərin ondan istifadə etmələrini təmin etməlidirlər.
- Zərərli proqramların olub-olmadığını yoxlayın. Müntəzəm yoxlanış kompüter cihazlarınızı yoluxmadan qoruyacaq. Bütün şəxsi cihazlar Kaspersky Premium kimi antivirus həlli ilə qoruna bilər. Son nöqtə cihazları və müəssisələrin kompüter şəbəkələri də müdafiə tələb edir.
- Əməliyyat sisteminizi, proqramlarınızı və alətlərinizi müntəzəm olaraq yeniləyin. Kompüter sistemləri proqramlaşdırma xətalarını düzəltmək üçün yamaqlanmasa, daha həssas olur. Tərtibatçılar mütəmadi olaraq proqram təminatının zəif tərəflərini yoxlayır və düzəlişləri buraxırlar.
- Əməliyyat sistemini, proqramları və alətləri müntəzəm olaraq yeniləyin. Kompüter sistemləri proqramlaşdırma xətalarını düzəltmək üçün yamaqlanmasa, daha həssas olur. Tərtibatçılar mütəmadi olaraq proqram təminatının zəif tərəflərini yoxlayır və yamaqlar buraxırlar.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_4d0ae316975ac23df7efff992_o.jpg
По анонимизированной статистике «Лаборатории Касперского», Азербайджан находится на 33 месте среди стран мира по числу атакованных пользователей цифровых устройств. За первые 8 месяцев 2024 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года в стране на 27% выросло число веб-угроз.
Веб-угрозы – это вид киберугроз, которые подстерегают пользователей и компьютерные системы в интернете. К числу этих опасностей относятся и такие хорошо известные типы угроз, как фишинг и компьютерные вирусы. Развитие таких технологий, как умные устройства и высокоскоростной мобильный интернет, приводит к появлению постоянно действующего вектора онлайн-угроз, таких как вредоносное ПО, онлайн-мошенничество и т.п.
Где распространяются веб-угрозы и чем они опасны. Обычно веб-угрозы распространяются через онлайн-сервисы. Злоумышленники размещают их там, где пользователи будут чаще с ними сталкиваться. Это популярные сайты, платформы соцсетей, онлайн-форумы.
Если пользователи переходят по вредоносным ссылкам, загружают вредоносные файлы, оставляют конфиденциальные данные на веб-сайтах или отправляют их в сообщениях, они становятся жертвами злоумышленников. Такие действия могут привести к заражению вредоносным ПО и дальнейшему распространению веб-угроз среди других пользователей и в других сетях.
Последствиями угрозы могут стать раскрытие конфиденциальной информации, обман пользователей, нарушение работы компьютерных систем или перехват прав доступа. Вот некоторые типичные последствия веб-угроз:
- репутационные потери: утрата доверия клиентов и партнеров, попадание в черный список поисковой системы;
- нарушение рабочих процессов: простои, блокировка доступа к онлайн-сервисам, таким как социальные сети или мессенджеры и т. д.;
- кража финансовой информации, идентификационных данных, конфиденциальных данных клиентов и т. п.
Примеры веб-угроз. Среди многочисленных примеров веб-угроз – программа-вымогатель WannaCry, которая разошлась по множеству сетей и заблокировала компьютеры, работающие на ОС Windows. Эта угроза оказалась особенно опасной, поскольку интернет-червь WannaCry мог распространяться абсолютно автономно. Для распространения вредоносного кода программа использовала уязвимость языкового модуля Windows.
Другой пример – утечка фото знаменитостей из iCloud. Жертвами этой целевой фишинговой атаки стали многочисленные знаменитости – пользователи iCloud. Взлом их аккаунтов в конечном итоге привел к несанкционированной утечке большого количества личных фотографий. И хотя организаторы были найдены и привлечены к ответственности, жертвы атаки до сих пор страдают от последствий публикации их интимных фотографий без разрешения владельцев. Эта фишинговая атака стала самой знаменитой атакой десятилетия.
«Шансы подвергнуться атаке злоумышленников в сети постоянно растут, причем это касается как индивидуальных пользователей, так и бизнеса. Злоумышленники атакуют абсолютно все сферы: от банков до промышленных компаний, от индивидуальных предпринимателей до сотрудников образовательных учреждений. Необходимо защитить рабочие места сотрудников – компьютеры, ноутбуки, мобильные телефоны и планшеты. Кроме того, в защите нуждаются и другие части цифровой инфраструктуры организации – сервера, электронная почта, корпоративный вебсайт и т.п. Нельзя забывать и про повышение киберграмотности сотрудников – часто бывает так, что именно человек оказывается самым слабым звеном в киберзащите организации. Именно неподготовленные сотрудники могут нажать на фишинговую ссылку во вредоносном письме и таким образом пустить злоумышленников в корпоративную сеть», – прокомментировал Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Как защититься от веб-угроз. Большинство веб-угроз достигают цели благодаря двум главным факторам – человеческие ошибки и технические уязвимости систем. Вот несколько общих советов и для конечных пользователей, и для провайдеров веб-услуг.
- Всегда создавайте резервные копии. Вся ценная информация должна копироваться и храниться в безопасном месте, чтобы предотвратить потерю данных в случае инцидента безопасности.
- Настройте мультифакторную аутентификацию (MFA). MFA позволяет добавить к традиционному паролю дополнительные способы аутентификации пользователя. Организациям следует настроить дополнительный инструмент защиты для конечных пользователей и убедиться, что его используют сотрудники.
- Проводите проверку на наличие вредоносного ПО. Регулярное сканирование защитит ваши компьютерные устройства от заражения. Все личные устройства можно защитить с помощью такого антивирусного решения, как Kaspersky Premium. Конечные устройства и компьютерные сети предприятий также требуют защиты.
- Регулярно обновляйте операционную систему, программы и инструменты. Компьютерные системы становятся более уязвимыми, если на них не установлены патчи, закрывающие ошибки программирования. Разработчики регулярно тестируют ПО на наличие слабых мест и выпускают исправления.