https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fc74e3791b4b7dd0349914f08_o.jpg
Oktyabrın 14-də Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyindəki Bakı Turizm Peşə Məktəbinin və “CASA Baku” Kulinariya Məktəbinin Aşpazlıq ixtisası üzrə ilk pilot qrupunun tələbələrinin "Məzun günü" keçirilib.
“Atəşgah məbədi” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunda baş tutan mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi, Bakı Turizm Peşə Məktəbi və “CASA Baku” Kulinariya Məktəbinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev çıxışında qastroturizmin inkişafının ölkəmiz üçün prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayaraq, milli mətbəx nümunələrimizin qorunması, Azərbaycanın qastronomiya destinasiyası kimi dünyada təbliği istiqamətində genişmiqyaslı işlər görüldüyünü bildirib:
“Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən milli mətbəx nümunələri pasportlaşdırılıb, ölkənin biomüxtəliflik potensialı aqro-qastro turizm marşrutlarına qazandırılıb. Bundan əlavə, peşəkar kulinarların yetişdirilməsi, gənc aşpazların inkişafı və ixtisaslaşması dəstəklənib. Aşpazlar üçün pilot tədris qrupunun yaradılması da bu qəbildən olan layihələrdəndir. Bu proqram gənc aşpazların peşəkar inkişafı üçün əvəzsiz təcrübədir”.
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov ölkəmizdə peşəkar kulinarların yetişdirilməsi, Azərbaycanın zəngin mətbəxinin dünyaya tanıdılması baxımından bu proqramın böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. C.Kərəmov pilot qrupun məzunlarını təbrik edərək onlara gələcək karyeralarında, ikinci pilot layihənin iştirakçılarına isə təhsil uğurları arzulayıb.
Sonra aşpazlıq üzrə bir illik tədris proqramını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda indiyədək aşpazlıq ixtisası üzrə ali səviyyədə təhsil pilləsi olmadığına görə, Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi, Bakı Turizm Peşə Məktəbi və “CASA Baku” Kulinariya Məktəbinin birgə əməkdaşlığı ilə pilot qrup yaradılıb. Layihə çərçivəsində xüsusi bacarıqları olan 18 tələbə “Aşpazlıq” ixtisası üzrə peşə təhsili alıb. Tədris prosesinə “CASA Baku” Kulinariya Məktəbinin mütəxəssisləri, eyni zamanda digər yerli və xarici mütəxəssislər də cəlb edilib.
Tələbələrə nəzəri və təcrübi dərslər keçirilməklə yanaşı, onların yerli və beynəlxalq yarışlarda, müxtəlif tədbirlərdə iştirakı təmin olunub. Gənc aşpazlar CASA Culinary Cup və Qızıl Şah Milli Çempionatında yüksək nəticələr əldə ediblər. Tələbələr həm Özbəkistanın Daşkənd şəhərində keçirilən “Azərbaycan Mədəniyyət Günləri”ndə, həm də Qərbi Azərbaycanın Kulinariya gününün təşkilində də yaxından iştirak ediblər.
Tədris zamanı tələbələrə beynəlxalq sertifikatlı müəllimlər tərəfindən ingilis dili tədris edilib. Proqram çərçivəsində Azərbaycanın tarixini, mədəniyyətini, turizm potensialını və regional mətbəx incilərini əyani şəkildə təcrübə edilməsi məqsədilə tələbələr ölkə üzrə səyahət proqramlarında iştirak ediblər. Tələbələr Bakı Turizm Peşə Məktəbi tərəfindən keçirilən dövlət imtahanı və “City and Guilds” beynəlxalq proqramı imtahanından uğurlu nəticələr əldə edərək tədris prosesini başa vurublar.
Mərasimdə birinci pilot qrupun 18 məzununa diplomlar təqdim olunub. Onlar ikinci pilot qrupun üzvlərinə aşpaz formalarını ötürüblər. Gələcəkdə Azərbaycanda aşpazlıq ixtisası üzrə ali təhsil müəssisələrində fakültə yaradılmasının planlaşdırıldığı da bildirilib.
Tədbirdə pilot qrupunun məzunları tərəfindən hazırlanmış şam yeməyi menyusu modern üslubda qonaqlara təqdim edilib.
Qeyd edək ki, "CASA" Baku" Kulinariya məktəbi Azərbaycanda "Ümumdünya Kulinariya Cəmiyyətləri Birliyi" tərəfindən akkreditasiya olunmuş yeganə təhsil müəssisəsidir. Məktəbin təhsil proqramları London İnstitutunun "City & Guilds" Beynəlxalq Təşkilatı və Dünya Aşpazlar Assosiasiyası tərəfindən akkreditə olunub ki, bu da məzunların təkcə Azərbaycanda deyil, beynəlxalq bazarlarda da işlə təmin olunmasına şərait yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fc74e3791b4b7dd0349914f08_o.jpg
14 октября состоялся выпускной день первой пилотной группы студентов Бакинской Профессиональной Школы Туризма и кулинарного школы «CASA Baku» по специальности «Кулинария».
В церемонии, состоявшейся в Государственном историко-архитектурном заповеднике «Храм Атешгях», приняли участие представители Государственного Агентства Профессионального Образования при Министерстве Науки и Образования Азербайджанской Республики, Бакинской Профессиональной Школы Туризма и кулинарной школы «CASA Baku».
В своем выступлении председатель Государственного Агентства по Туризму Фуад Нагиев подчеркнул, что развитие гастротуризма является одним из приоритетных направлений для нашей страны, и сообщил, что ведется масштабная работа по защите образцов нашей национальной кухни и продвижение Азербайджана как гастрономического направления в мире: «Образцы национальной кухни паспортизированы Государственным Агентством по Туризму, а агрогастротуристические маршруты включают в себя уникальное биоразнообразие страны. Важным элементом является также подготовка профессиональных поваров и развитие молодых специалистов. Проект создания пилотной группы обучения поваров — бесценный опыт для профессионального роста молодых талантов».
Директор Государственного агентства профессионального образования при Министерстве науки и образования Азербайджана Джейхун Карамов подчеркнул, что данная программа имеет большое значение с точки зрения подготовки профессиональных поваров в нашей стране и представления миру богатой кухни Азербайджана. Д.Карамов поздравил выпускников пилотной группы и пожелал им успехов в дальнейшей карьере, а также участникам второго пилотного проекта.
На церемонии был показан видеоролик, демонстрирующий годовую программу обучения кулинарии. Было отмечено, что, поскольку в Азербайджане нет высшего уровня образования по специальности кулинария, Государственным Агентством по Туризму при совместном сотрудничестве Государственного Агентства Профессионального Образования, Бакинской Профессиональной Школы Туризма и «CASA Baku» была создана пилотная группа.
В рамках проекта 18 студентов со специальными навыками прошли профессиональную подготовку по специальности «Кулинария». К процессу обучения были привлечены специалисты кулинарной школы «CASA Baku», а также другие местные и зарубежные специалисты.
Помимо теоретических и практических занятий, студентам было обеспечено участие в местных и международных конкурсах и различных мероприятиях. Молодые повара добились высоких результатов на кулинарном кубке CASA Сulinary Cup и национальном чемпионате «Гызыл Шах». Студенты приняли активное участие в «Днях культуры Азербайджана», проводимых в Ташкенте (Узбекистан), и в организации Дня кулинарии Западного Азербайджана.
Во время обучения студентов обучали английскому языку преподаватели, сертифицированные на международном уровне. В рамках программы студенты участвовали в программах путешествий по стране, чтобы наглядно познакомиться с историей, культурой, туристическим потенциалом и жемчужинами региональной кухни Азербайджана. Студенты завершили учебный процесс, получив успешные результаты государственного экзамена, проведенного Бакинской Профессиональной Школой Туризма, и экзамена по международной программе «City and Guilds».
На церемонии вручены дипломы 18 выпускникам первой пилотной группы. Членам второй пилотной группы они передали поварскую форму. Было также заявлено, что в будущем в высших учебных заведениях Азербайджана планируется создать факультет по специальности кулинария.
На мероприятии гостям было представлено меню ужина, подготовленное выпускниками пилотной группы, в современном стиле.
Следует отметить, что кулинарная школа «CASA Baku» является единственным учебным заведением, аккредитованным «Всемирным союзом кулинарных обществ» в Азербайджане. Образовательные программы школы аккредитованы международной организацией Лондонского Института «City & Guilds» и Всемирной Ассоциацией Поваров, что дает возможность выпускникам трудоустроиться не только в Азербайджане, но и на международных рынках.