https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8c3bc538fa2fc4a628eac31b3_o.jpg
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Sarsen Amanjalov adına Şərqi Qazaxıstan Universitetinin rektoru Tologen Mukhtar imzalayıb.
Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların, tədris planlarının və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
1952-ci ildə əsası qoyulmuş Sarsen Amanjalov adına Şərqi Qazaxıstan Universiteti Qazaxıstanın ən nüfuzlu universitetlərindən biridir. Universitet “QS Mərkəzi Asiya reytinqi”ndə 24-cü pillədə qərarlaşır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8c3bc538fa2fc4a628eac31b3_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Восточно-Казахстанским университетом имени Сарсена Аманжолова (Казахстан) подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Восточно-Казахстанского университета имени Сарсена Аманжолова Тологен Мухтар.
Меморандум предусматривает проведение совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, курсов, тренингов, общих научных исследований.
При этом в меморандуме нашли отражение и такие вопросы, как совместные публикации в научных журналах, подготовка совместных академических программ, учебных планов и силлабусов, проведение тренингов, обмен академическими, административными кадрами, студентами, магистрантами, докторантами и исследователями.
Восточно-Казахстанский университет имени Сарсена Аманжолова, основанный в 1952 году, является одним из самых престижных вузов Казахстана. Университет в рейтинге QS Central Asia занимает 24 место.