https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_b7ba6882fc272ac40ba94b42d_o.jpg
Kaspersky “GITEX GLOBAL 2024” texnologiya tədbiri çərçivəsində bu zərərli proqramının yeni hədəfləri haqqında danışıb
İlk dəfə 2022-ci ildə Asiya şirkətlərinə hücum edən “PipeMagic” troyanının yeni hədəfləri var - Səudiyyə Ərəbistanındakı təşkilatlar. Bu məlumat Kaspersky GReAT mütəxəssisləri tərəfindən 2024-cü ilin sentyabr ayında aparılmış təhqiqatlara əsasan açıqlanıb. Məxfi məlumatları oğurlaya və sındrılmış cihazlara uzaqdan daxil ola bilən arxa qapı “ChatGPT” tətbiqini təqlid edərək korporativ sistemlərə müdaxilə edir.
Yeni kiberhücum dalğasının xüsusiyyətləri. Bu hücum dalğasında “Rust” proqramlaşdırma dilində yazılmış saxta “ChatGPT” proqramından istifadə edilib. İlk baxışdan bir çox proqramlarda istifadə olunan bu dildə yazılmış bir neçə “Rust” sıravi kitabxanasını ehtiva edən qanuni proqram kimi görünür. Ancaq proqramı açdıqda boş ekran görünür. Bunun arxasında zərərli proqram ehtiva edən 105,615 bayt ölçüsündə şifrələnmiş məlumat kütləsi gizlənir. O, adları qarışdırma alqoritmindən istifadə etməklə yaddaşdakı uyğun qarışımları çeşidləyərək əsas “Windows API” funksiyalarını axtarır, sonra arxa qapını yükləyir, lazımi parametrləri konfiqurasiya edir və onu işə salır.
“Arxa qapı təcavüzkarın yoluxmuş kompüteri gizli şəkildə uzaqdan idarə etməsinə imkan vermək üçün hazırlanmış zərərli proqramdır. Analitiklərimiz “PipeMagic” arxa qapısından istifadə edən kiberhücumların sayının artacağını və onun digər regionlarda da istifadə oluna biləcəyini ehtimal edirlər. 2024-cü ilin cəmi 8 ayı ərzində Azərbaycanda Kaspersky həlləri tərəfindən arxa qapının istifadə edildiyi 60 mindən çox hücumun qarşısı alınıb, buna görə də təşkilatlar ayıq olmalı və kibermüdafiə səviyyəsini artırmalıdır”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Məlum olan və məlum olmayan kiberqrupların hədəfli hücumlarından yayınmaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- internetdən, xüsusən də üçüncü tərəf saytlarından proqramlar yükləyərkən diqqətli olun: proqram təminatını yalnız rəsmi mənbələrdən (tətbiq mağazalarından və ya istehsalçı şirkətlərin veb-saytlarından) yükləyin;
- Təhlükəsizlik monitorinqi mərkəzinin (SOC) işçilərinə Kaspersky Threat Intelligence xidmətləri vasitəsilə təcavüzkarların ən son taktikaları, texnikaları və prosedurları haqqında ən yeni məlumatlara çıxışı təmin edin;
- effektivliyi müstəqil sınaq laboratoriyaları tərəfindən təsdiq edilmiş etibarlı qoruyucu həll quraşdırın;
- son nöqtə səviyyəsində insidentləri aşkar etmək, araşdırmaq və operativ şəkildə həll etmək üçün Kaspersky EDR Expert kimi EDR həllərindən istifadə edin;
- əsas son nöqtə mühafizəsinə əlavə olaraq, Kaspersky Anti Targeted Attack kimi qabaqcıl təhdidləri ilkin mərhələdə şəbəkə səviyyəsində aşkarlayan korporativ səviyyəli təhlükəsizlik həllini tətbiq edin;
- əksər hədəfli hücumlar fişinq və ya digər sosial mühəndislik üsulları ilə başladığı üçün, məsələn, Kaspersky Automated Security Awareness Platform-dan istifadə etməklə işçilər arasında kibertəhlükəsizlik haqqında məlumatlılığı artırın.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_b7ba6882fc272ac40ba94b42d_o.jpg
У троянца PipeMagic, впервые замеченного в атаках на азиатские компании в 2022 году, появились новые цели ― организации в Саудовской Аравии. Это обнаружили эксперты Kaspersky GReAT в сентябре 2024 года. Бэкдор, который умеет красть конфиденциальные данные и осуществлять удалённый доступ к скомпрометированным устройствам, проникает в корпоративные системы под видом приложения ChatGPT.
Особенности новой волны кибератак. В этой волне использовалось поддельное приложение ChatGPT, написанное на языке программирования Rust. На первый взгляд оно кажется легитимным, содержащим несколько рядовых библиотек Rust, которые используются во многих приложениях, написанных на этом языке. Однако, если открыть приложение, появится пустой экран. За ним скрывается массив зашифрованных данных размером 105 615 байт, в котором и содержится вредоносное ПО. Оно ищет ключевые функции Windows API путём поиска соответствующих смещений в памяти с помощью алгоритма хэширования имён, а затем загружает бэкдор, настраивает необходимые параметры и запускает его.
«Бэкдор ― это вредоносная программа, предназначенная для скрытого удалённого управления злоумышленником пораженным компьютером. Наши аналитики ожидают, что число кибератак с использованием бэкдора PipeMagic будет расти и он может использоваться и в других регионах. Только за 8 месяцев 2024 года решениями “Лаборатории Касперского” в Азербайджане было заблокировано более 60 тысяч атак с использованием бэкдоров, поэтому организациям нужно проявлять бдительность и повышать уровень своей киберзащиты», ― комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы избежать целевых атак известных и неизвестных кибергрупп, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- соблюдать осторожность при загрузке программ из интернета, особенно со сторонних сайтов: скачивать ПО только из официальных источников (магазинов приложений или с сайтов компаний-разработчиков);
- предоставлять сотрудникам центров мониторинга безопасности (SOC) доступ к свежей информации о новейших тактиках, техниках и процедурах злоумышленников, например с помощью сервисов Threat Intelligence;
- устанавливать надёжное защитное решение, эффективность которого подтверждается независимыми тестовыми лабораториями;
- для обнаружения, расследования и своевременного устранения инцидентов на уровне конечных точек использовать EDR-решения, такие как Kaspersky EDR Expert;
- в дополнение к основным средствам защиты конечных точек внедрить решение безопасности корпоративного уровня, которое обнаруживает современные угрозы на сетевом уровне на ранней стадии, например Kaspersky Anti Targeted Attack;
- поскольку многие целевые атаки начинаются с фишинга или других методов социальной инженерии, повышать уровень осведомлённости о кибербезопасности среди сотрудников, например с помощью Kaspersky Automated Security Awareness Platform.