https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_7dac8359a557f017681476299_o.jpg
Oktyabrın 16-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Tikmə sənəti” adlı beynəlxalq elmi konfrans işinə başlayıb. Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlığı Fondunun dəstəyi ilə keçirilir.
Konfransı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova açaraq, qonaqlara muzeyin tarixi və fəaliyyəti barədə qısa məlumat verib. O, hazırda dünyada dekorativ-tətbiqi sənətin bədii tikmə növünü yaşadan rəssam və sənətkarlarla yanaşı, bu sahədə tədqiqatlar aparan alim və mütəxəssislərin, həmçinin Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi kimi ixtisaslaşmış mədəniyyət müəssisələrinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Beynəlxalq elmi konfransın əsas məqsədinin də dünya xalqlarının ortaq mirası olan tikmələrlə bağlı tədqiqat işlərini genişləndirmək, bilikləri təkmilləşdirmək, faydalı fikir və təcrübə mübadiləsi aparmaq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov qədim irsin yaşadılması və gələcək nəsillərə ötürülməsində muzeylərin mühüm rolunu vurğulayıb. Bu cür beynəlxalq tədbirlərin ölkələr arasında mədəni əlaqələri daha da gücləndirdiyini, maraqlı birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün yeni ideyaların yaranmasına, təkliflərin irəli sürülməsinə vəsilə olduğunu bildirib.
Sonra konfrans Özbəkistan Təsviri İncəsənət Qalereyasının direktoru, professor Kamola Akilovanın və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin elmi katibi Xədicə Əsədovanın moderatorluğu ilə “Dünya xalqlarının bədii tikmə ənənələri” və “Müxtəlif ölkələrin yerli tikmə məktəbləri” mövzusunda sessiyalarla işini davam etdirib.
Konfrans çərçivəsində iştirakçılara Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasına yeni daxil olan Qarabağın XVII əsrin sonu - XVIII əsrin əvvəlinə aid iki ədəd bədii tikmə nümunəsi də təqdim olunub.
Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan tədqiqatçıların qatıldığı konfrans oktyabrın 18-dək davam edəcək. Akademik sessiyalarda “Tikmə ənənəvi geyim bəzəyi kimi”, “Tikmələrin bərpa və konservasiyası”, “Tikmə sənəti müasirlik kontekstində” kimi mövzular müzakirə olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_7dac8359a557f017681476299_o.jpg
16 октября в Азербайджанском национальном музее ковра приступила к работе международная научная конференция «Искусство вышивки». Конференция организована Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова открыла конференцию вступительной речью, вкратце рассказав гостям об истории и деятельности музея. Она отметила, что наряду с художниками и мастерами, продолжающими этот вид декоративно-прикладного искусства и учеными и специалистами, занимающимися исследованиями в этой области, также функционируют и специализированные учреждения культуры, одним из которых является музей ковра. Также, директор подчеркнула, что основными целями международной научной конференции являются проведение масштабных исследований, получение новых знаний, обмен мнениями и опытом по вышивке – общему наследию народов мира.
Советник министра культуры Джахангир Салимханов отметил важную роль музеев в сохранении и передаче будущим поколениям древнего наследия. Он также подчеркнул важность проведения подобных конференций для укрепления культурных отношений между странами, рождения новых идей для проведения совместных интересных проектов.
Конференция продолжилась сессиями на темы «Традиции вышивки народов мира» и «Локальные школы вышивки разных стран» под модераторством ученого секретаря музея Хадиджи Асадовой и директора Галереи изобразительного искусства Узбекистана, профессора Камолы Акиловой.
В рамках конференции впервые представлены две вошедшие в коллекцию музея карабахские художественные вышивки конца XVII – начала XVIII вв.
Конференция, в которой участвуют исследователи из Азербайджана, Беларуси, России, Грузии, Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана продлится до 18 октября. На академических сессиях будут обсуждены такие темы как «Вышивка как декор традиционного костюма», «Реставрация и консервация вышивки», «Вышивка в контексте современности».