https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_d56c342799e6efca8757f8b52_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının İtaliyanın Milan şəhərində 75-ci Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak edən 4 tələbəsi bu gün təqdimatlarını nümayiş etdiriblər.
Belə ki, BDU-nun SABAH qruplarının “Psixologiya” ixtisası üzrə IV kurs tələbələri Rəvan Əlizadə “Kosmosa uçuş və mikroqravitasiyanın beyinə təsirləri”, Nərgiz Əliyarlı “Kosmosda menstruasiyanın psixofizioloji aspektlərinin araşdırılması”, Elza Səlimli “Kosmosda koqnitiv davranış terapiyasınln tətbiqi”, “Kosmosda turizmin psixososial çətinlikləri”, Fidan Hüseynzadə ””Perseverance Rover”in Marsda missiyası” və “Kosmosda anoreksiya nevroza” mövzularında təqdimatlar ediblər.
Qeyd edək ki, oktyabrın 18-dək davam edəcək konqresdə kosmik sahədə qazanılan uğurlar və yeni trendlər müzakirə olunur. 120 ölkədən 11 mindən çox nümayəndənin iştirak etdiyi Milan Konqresində 200 texniki sessiyada 2400-dək elmi məqalə təqdim edilir. Konqresdə Azərbaycanı “Azərkosmos”un nümayəndə heyəti təmsil edir. Konqresə ölkəmizdən 52 tələbə, gənc mütəxəssis və alimdən ibarət milli elmi komanda qatılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_d56c342799e6efca8757f8b52_o.jpg
Свои презентации на 75-м Международном астронавтическом конгрессе в Милане (Италия) представили 4 студента групп SABAH Бакинского государственного университета (БГУ).
Так, студенты группы SABAH по специальности «Психология» выступили с докладами на темы: Ряван Ализаде - «Влияние космического полета и микрогравитации на мозг», Наргиз Алиярлы - «Исследование психофизиологических аспектов менструации в космосе», Эльза Селимли - «Применение когнитивно-поведенческой терапии в космосе» и «Психосоциальные трудности туризма в космосе», Фидан Гусейнзаде - «Миссия Perseverance Rover на Марсе» и «Нервная анорексия в космосе».
Отметим, что на 200 сессиях Миланского конгресса, в которых принимают участие более 11 000 представителей из 120 стран мира, представлено до 2400 научных статей.
Азербайджан на Конгрессе представлен делегацией «Азеркосмоса», в нем приняла участие команда из 52 студентов, молодых специалистов и ученых страны.