https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_547abd943d6343bde8d6b60ae_o.jpg
İnnovasiya və sürət lideri “Bakcell” BMT-nin Qlobal Sazişinə (United Nations Global Compact) qoşulub.
Bununla bağlı “Bakcell”in baş icraçı direktoru Klaus Müller və BMT Qlobal Sazişinin Azərbaycan üzrə rəhbəri Samir Məmmədov arasında memorandum imzalanıb.
Klaus Müller bildirib ki, təşəbbüsə qoşulmaqla şirkət dayanıqlı inkişaf və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirir: “BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun fəaliyyət strategiyamızın əsasını təşkil edir. Qlobal Sazişin 10 prinsipini tətbiq etməklə ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə sahələrində fəaliyyətimizi daha da təkmilləşdirəcəyik”.
“BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulmaqla “Bakcell” dayanıqlı gələcəyə töhfə vermək öhdəliyini bir daha təsdiqləyir. Bu, hər kəs üçün daha yaxşı bir gələcək qurmaq məqsədilə ictimai bir vəddir – tərəfdaşlara, səhmdarlara, təchizatçılara, işçilərə, müştərilərə və gələcək nəsillərə verilmiş bir öhdəlik. “Bakcell” sözünə sadiq korporativ şirkət kimi tanınır. Texnologiya dayanıqlığın əsas təminatçılarından biridir və yenilikçi bir şirkət olaraq “Bakcell”, fərdlər, icmalar və sənayelər üçün daha yaxşı, məsuliyyətli və qayğıkeş həyat tərzi yaratmaq məqsədilə texnologiyanı əlçatan etməyə mühüm töhfə verəcək”, - deyə Samir Məmmədov bildirib.
Qeyd edək ki, “Bakcell” işğaldan azad olunmuş bölgələr də daxil olmaqla, ölkə ərazisində keçirdiyi müxtəlif innovativ layihələrlə iqtisadiyyatın inkişafına, Azərbaycanın dayanıqlı inkişaf hədəflərinə çatmasına töhfə verir. “Bakcell”in ətraf mühitin qorunması istiqamətində atdığı addımlar enerji istehlakı və elektron tullantıların ətraf mühitə təsirinin azaldılmasını, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələrindən daha geniş şəkildə istifadəni hədəfləyir. Belə ki, şirkət eSIM texnologiyasının tətbiqi ilə plastik tullantıları azaldır, həmçinin bərpa olunan enerji ilə işləyən stansiyalarla bağlı pilot layihə həyata keçirir. Bundan əlavə, şirkət həyata keçirdiyi “FLEXcellence” proqramı vasitəsilə hibrid iş rejimini təşviq edir. Bu isə öz növbəsində əməkdaşların enerji və vaxt itkisini azaldır, onların iş və şəxsi həyatları arasında balansı təmin etməsinə kömək edir.
BMT-nin Qlobal Sazişi dünyada dayanıqlı inkişaf və sosial məsuliyyət sahəsində ən böyük beynəlxalq təşəbbüsdür. Hazırda Qlobal Sazişin iştirakçıları sırasında 160-dan çox ölkədən 20 mindən çox təşkilat yer alır. Təşəbbüs üzvlərinin əsas məqsədi öz strategiya və fəaliyyətlərini beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş insan haqları, işçi hüquqları, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı prinsiplərə və “Dayanıqlı inkişaf üzrə 2030 Gündəliyi”nə uyğunlaşdırmaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_547abd943d6343bde8d6b60ae_o.jpg
Bakcell, an innovation and speed leader, has joined the United Nations Global Compact (UNGC). A memorandum was signed between Bakcell CEO Klaus Mueller and Samir Mammadov, Country Manager of the UN Global Compact Network in Azerbaijan, to formalize this commitment.
Klaus Mueller stated that by joining this initiative, the company reaffirms its commitment to sustainable development and social responsibility: "Operating in line with the UN Sustainable Development Goals (SDGs) is at the core of our strategy. By applying the 10 principles of the Global Compact, we will further improve our activities in environmental, social, and corporate governance."
Samir Mammadov emphasized: “By joining the United Nations Global Compact, Bakcell reconfirms its commitment to contribute to a sustainable future; it is a public promise to contribute to creating a better future for all. It is a promise to its partners, shareholders, suppliers, staff, and customers, a promise to future generations, and Bakcell is known to be a corporate company that delivers on its promises. Technology is one of the critical enablers of sustainability, and being an innovator, Bakcell shall play a significant role in making technology available for a better, more responsible, and caring way of life, for individuals, societies, and industries.”
It is worth mentioning that Bakcell contributes to the development of Azerbaijan's economy and supports the country's sustainable development goals through various innovative projects, including those in the liberated territories. The company’s environmental initiatives aim to reduce energy consumption, minimize the environmental impact of electronic waste, and promote the use of renewable energy sources. For instance, Bakcell is reducing plastic waste through the introduction of eSIM technology and is also conducting a pilot project involving renewable energy-powered stations. Moreover, through its "FLEXcellence" program, the company is promoting hybrid work modes, helping employees reduce energy and time wastage while maintaining a healthy work-life balance.
The United Nations Global Compact is the world’s largest international initiative focused on sustainable development and social responsibility. Currently, more than 20,000 organizations from over 160 countries are part of this initiative. Its main objective is to align the strategies and activities of its members with internationally accepted principles regarding human rights, labor rights, environmental protection, and the "2030 Agenda for Sustainable Development."
Bakcell is Azerbaijan’s first and largest private telecommunications company, serving more than three million customers with high-quality and fast telecommunications services. The company contributes to Azerbaijan’s sustainable development through innovations and solutions based on artificial intelligence and is one of the largest investors in the country’s non-oil sector.
Bakcell is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in various sectors such as energy, telecommunications, high technologies, and construction across multiple countries.