Qısa videoların izlənməsi və yaradılması üçün aparıcı platforma olan TikTok, Azərbaycandakı auditoriyaya TikTok For Business platformasını təqdim etdi. Bu platforma biznes vəzifələrinin effektiv həllinə kömək edir, brendlərin yaradıcı potensialını üzə çıxarır və marketinq yanaşmasını yenidən nəzərdən keçirməyə imkan yaradır.
TikTok - yaradıcılıq və özünüifadə, əyləncə və kəşflər üçün bir videoplatformadır və dünyada bir milyarddan çox insan tərəfindən istifadə olunur. TikTok Azərbaycanda müxtəlif yaş, fəaliyyət və peşələrə malik, fərqli maraq və hobbiləri olan canlı, unikal və çoxşaxəli bir cəmiyyəti bir araya gətirir. Platformanın istifadəçilər arasında artan populyarlığı bizneslər tərəfindən TikTok-a olan marağı artırır.
TikTok for Business-in istifadəyə verilməsi və inkişafı
Azərbaycanda platformaya olan yüksək marağı müşahidə edən TikTok, 2024-cü ildə yerli şirkətlərlə əməkdaşlığa başlayaraq onlara kreativ və effektiv reklam formatlarını və alətlərini mənimsəməkdə kömək edir.
TikTok for Business platforması: böyük beynəlxalq və yerli şirkətlərdən tutmuş kiçik və orta biznesə qədər; FMCG və gözəllik sənayesindən tutmuş elektron ticarət və video oyunların yaradıcılarına qədər hər miqyasda və sektorda biznesin inkişafı üçün effektiv alətlər təklif edir.
“TikTok for Business platformasının unikal xüsusiyyəti təkcə reklam mesajlarını auditoriyaya çatdırmaq imkanından ibarət deyil, eyni zamanda brendlər istifadəçilərlə eyni dildə ünsiyyət quraraq, onların etibarını və sevgisini qazana bilərlər. Biz biznesə məhz qarşıya qoyulan məqsədləri maksimum dərəcədə effektiv həll etməyə imkan verən həllər tapmaqda kömək edirik. TikTok for Business-in geniş alət dəsti istənilən hədəfə çatmağa imkan verir: yeni məhsulun bazara çıxarılmasından tutmuş satışların artırılmasına qədər. Biz Azərbaycanda şirkətlərin TikTok-un imkanlarını kəşf etməsinə və bizimlə tərəfdaşlıqda biznes göstəricilərini artırmasına yardım etmək istəyirik,” – deyə TikTok-un Azərbaycanda, Türkiyədə, Mərkəzi və Cənubi Asiyada Global Business Solutions departamentinin rəhbəri Barış Aldanmaz qeyd edib.
Bizneslər TikTok-dan necə istifadə edə bilər
TikTok-da müxtəlif miqyasda və sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlər orqanik məzmun yarada və marketinq qıfının bütün mərhələlərində öz biznes məqsədlərini həyata keçirə bilərlər. Platforma brendlərə özləri haqqında məlumatlılığı artırmaq, istifadəçiləri cəlb etmək və loyallığı gücləndirmək, onları tətbiqdən kənar fəaliyyətlərə həvəsləndirmək, konversiyaları artırmaq və satışları yüksəltməkdə kömək edir. TikTok-un Azərbaycanda şirkətlərə həll etməyə kömək etdiyi məsələlər:
1. Fəal və cəlbedici auditoriyaya çatmaq
Dünyanın hər yerindən istifadəçilər TikTok-a yaxşı əhval-ruhiyyə, yaradıcı və maraqlı məzmun üçün gəlirlər. Brendlər də TikTok-u öz strategiyalarına yaradıcılığı və əyləncəni inteqrasiya etmək üçün seçməyə başlayıblar. Marketoloqlar artıq istehlakçıları yayındırmaq yerinə, onları əyləndirməyə daha çox diqqət yetirirlər və reklam istehlakçılar üçün narahatlıq yaradan elementdən zövqlə vaxt ayırdıqları məzmuna çevrilir.
TikTok-da reklamların nativlik və yaradıcı yanaşmanın birləşməsi əsasında qurulması platformanın icması tərəfindən müsbət qəbul edilir. Belə ki, Kantar-ın araşdırmasına görə, istifadəçilərimizin 74%-i platformada olan reklamları kreativ hesab edir, 67%-i isə TikTok-dakı reklamların unikal olduğunu düşünür [1]. Bu, brendlərə TikTok-da müsbət, diqqətli və maraqlı auditoriya ilə ünsiyyət qurmağa və platformadakı tövsiyələrə inanan istifadəçiləri cəlb etməyə imkan verir.
2. İstifadəçilərə brend, məhsul və ya xidmət haqqında məlumat almağa kömək etmək
TikTok icması yaradıcı düşüncəli və dünyanı kəşf etmək həvəsində olan aktiv insanlardan ibarətdir. Onlar daim yeni kəşflər və ideyalar axtarışındadırlar, bu ideyalar isə onları real həyatda dəyişikliklərə ilhamlandırır. TikTok istifadəçiləri digər onlayn platformalarla müqayisədə 1,8 dəfə daha çox razılaşırlar ki, tətbiq onlara əvvəllər düşünmədikləri maraqlı mövzuları kəşf etməyə kömək edib [2]. İstifadəçilərin 80%-dən çoxu isə TikTok-un onlara maraqlı brendlər və məhsullar tapmaqda kömək etdiyini bildirir [3].
3. Alış-verişə ilham vermək
TikTok-da reklamlar auditoriya tərəfindən o qədər təbii qəbul edilir ki, platformada artıq 10 milyondan çox paylaşım olan #TikTokMadeMeBuyIt həştəqi formalaşıb. Bu etiket altında istifadəçilər dünyadan aldıqları məhsulları bölüşür, paket açır və almaq üçün səbirsizləndikləri məhsullardan danışırlar.
Araşdırmalar göstərir ki, TikTok-da fəal şəkildə reklam olunan məhsullar populyarlaşır və platformanın təbii formatında reklamlar auditoriya tərəfindən müsbət qarşılanır. Belə ki, qlobal sorğuya görə, platforma istifadəçilərinin 61%-i TikTok-da məzmunu gördükdən sonra alış-veriş ediblər [4]. TikTok istifadəçilərinin isə 76%-i platformadan ilhamlanaraq etdikləri alışlardan məmnun qalıblar [5].
İndi Azərbaycandakı şirkətlər TikTok-da öz bizneslərini inkişaf etdirmək üçün marketinq yanaşmalarını yeni səviyyəyə qaldırmaq, hədəf auditoriyası ilə etibarlı dialoq qurmaq, yaradıcılığı və satışları artırmaq üçün güclü alətə çevirmək daxil olmaqla bütün imkanlardan istifadə edə bilərlər.

Ведущая платформа для просмотра и создания коротких видеороликов TikTok представила азербайджанской аудитории площадку TikTok For Business, которая помогает эффективно решать задачи бизнеса, раскрывая творческий потенциал брендов и переосмысляя подход к маркетингу.
TikTok — это видеоплатформа для творчества и самовыражения, развлечения и открытий, которой пользуется более миллиарда человек по всему миру. TikTok в Азербайджане объединяет живое, уникальное и многогранное сообщество людей разного возраста, занятий и профессий, имеющих самые разные увлечения и интересы. В свою очередь, популярность платформы среди пользователей вызывает высокий интерес к TikTok со стороны бизнеса.
Запуск и развитие TikTok for Business
Наблюдая высокий интерес бизнеса в Азерайбжане к платформе, в 2024 году TikTok начал работать с местными компаниями, помогая им освоить креативные и эффективные рекламные форматы и инструменты.
Платформа TikTok for Business предлагает эффективные инструменты для продвижения бизнеса любого масштаба и отрасли: от крупных международных и локальных компаний до малого и среднего бизнеса; от FMCG и бьюти-индустрии до электронной коммерции и разработчиков видеоигр.
«Уникальная особенность платформы TikTok for Business в том, что она дает возможность не просто доносить рекламные сообщения до аудитории: общаясь с пользователями на одном языке, бренды могут завоевать их доверие и любовь. Мы помогаем бизнесу найти именно те решения, которые позволят максимально эффективно решить поставленные задачи. Широкий набор инструментов TikTok for Business позволяет достичь любых целей: от вывода нового продукта на рынок до увеличения продаж. Мы хотим помочь компаниям в Азербайджане открывать для себя возможности TikTok и наращивать бизнес-показатели в партнерстве с нами», — отметил Бариш Алданмаз, руководитель департамента Global Business Solutions, TikTok в Азербайджане, Турции, Центральной и Южной Азии.
Как бизнес может использовать TikTok
В TikTok компании самых разных масштабов и индустрий могут создавать органичный контент и решать свои бизнес-задачи на всех уровнях маркетинговой воронки. Платформа помогает брендам повышать знание о себе среди сообщества платформы, вовлекать и повышать лояльность пользователей, вдохновлять их на действия вне приложения, повышать конверсии и увеличивать продажи. Задачи, которые TikTok помогает решать компаниям в Азербайджане:
1. Охватывать активную и вовлекающуюся аудиторию
Пользователи со всего мира приходят в TikTok за хорошим настроением, творческим и интересным контентом. Бренды также стали выбирать TikTok для того, чтобы интегрировать творчество и развлечения в свою стратегию. Вместо того, чтобы отвлекать потребителей, маркетологи все больше фокусируются на том, чтобы развлекать их, и реклама фактически превращается из раздражителя в тип контента, которому потребители с удовольствием посвящают свое время.
Благодаря тому, что реклама в TikTok основывается на сочетании нативности и творческого подхода, сообщество платформы воспринимает ее максимально положительно. Так, согласно исследованию Kantar, 74% наших пользователей оценивают рекламные материалы на платформе как креативные, а 67% считают рекламу в TikTok уникальной [1]. Это позволяет брендам настраивать диалог и вовлекать в TikTok положительно настроенную, внимательную и заинтересованную аудиторию, которая доверяет рекомендациям, полученным на платформе.
2. Помогать пользователям узнавать о бренде, продукте или сервисе
Сообщество TikTok — это активные люди с креативным мышлением и стратью к исследованию мира. Они постоянно находятся в поисках новых открытий и идей, которые вдохновляют их к изменениям в реальной жизни. Пользователи TikTok в 1,8 раза чаще, в сравнении с другими онлайн-платформами, соглашаются с тем, что приложение помогло им открыть новые интересные для них темы, о которых ранее они даже не могли подумать [2]. А более 80% пользователей утверждают, что TikTok позволяет им находить интересные бренды и продукты [3].
3. Вдохновлять на покупки
Реклама в TikTok настолько органично воспринимается аудиторией, что на платформе уже сформировался отдельный хештег #TikTokMadeMeBuyIt c более чем 10 миллионами публикаций. По тегу пользователи со всего мира делятся своими покупками и рекомендациями, распаковывают товары и рассказывают о том, что им не терпится приобрести.
Исследования показывают: товары, которые активно рекламируются в TikTok, становятся популярными, а сама реклама в органичном для платформы формате положительно воспринимается аудиторией. Так, согласно глобальному опросу, 61% пользователей платформы совершали покупку после того, как увидели контент в TikTok [4]. А 76% пользователей TikTok были удовлетворены своими покупками, вдохновленными платформой [5].
Теперь компании в Азербайджане могут пользоваться всем спектром возможностей для развития своего бизнеса в TikTok - выводить на новый уровень свой подход к маркетингу, устанавливать доверительный диалог со своей целевой аудиторией и превращать креатив в мощный инструмент для увеличения продаж.