https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_cd41b483998bd42ebdfc3fe11_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının xüsusi auditoriyası açılıb.
Açılış mərasimində BDU rektoru Elçin Babayev, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, nazir müavini Fərid Cəfərov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən mədəniyyət naziri Adil Kərimli BDU-da Azərbaycan Milli Kitabxanasının xüsusi auditoriyasının açılmasının elm-təhsil, mədəniyyət ictimaiyyəti üçün önəmli hadisə olduğunu deyib. O bildirib ki, BDU Ümummilli Lider Heydər Əliyevin də dediyi kimi, Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Azərbaycan Milli Kitabxanası da ölkə mədəniyyətinin əsas mərkəzlərindən biridir: “BDU-da yüksəixtisaslı kadrların yetişdirilməsi işinə daim dəstək göstərməyə hazırıq. Mədəniyyət sahəsində elm və təhsilin inkişafı bizim əsas prioritetlərdən biridir. Bu auditoriyadan BDU-nun professor-müəllim heyəti, tələbə və tədqiqatçıları faydalanacaq. Bu baxımdan Milli Kitabxananın BDU-ya töhfəsi əvəzsiz olacaq. Son illərdə BDU-da magistratura səviyyəsində “Mədəniyyət hüququ” ixtisaslaşmasının açılması da çox önəmlidir. Kitabxana işi sahəsində həyata keçirilən islahatlarda bu əməkdaşlıq çox faydalı olacaq”.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev isə bildirib ki, hər bir universitet işəgötürənlərlə münasibətləri düzgün qurmağı bacarmalıdır: “BDU-da müasir dövrün çağırışlarına cavab verən yeni texnologiyaların tətbiqinə xüsusi önəm verilir, əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni ixtisas və ixtisaslaşmalar açılır. Xüsusi auditoriyanın açılışı ilə yanaşı, BDU və Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında bu gün imzalanan anlaşma memorandumu da əməkdaşlıq baxımından yeni imkanlar yaradır. Hər iki müəssisə arasında əməkdaşlığın hüdudları daha da genişlənir, tələbələrin elə Universitetin özündə təcrübəkeçmə imkanları yaranır”.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_cd41b483998bd42ebdfc3fe11_o.jpg
В связи со 105-летним юбилеем Бакинского государственного университета (БГУ) на факультете информации и менеджмента документов открылась специальная аудитория Национальной библиотеки Азербайджана (НБА).
В церемонии открытия приняли участие ректор БГУ Эльчин Бабаев, министр культуры Адиль Керимли, заместитель министра Фарид Джафаров, директор НБА Керим Тахиров.
Выступая на церемонии, министр культуры Адиль Керимли сказал, что открытие специальной аудитории НБА в БГУ является важным событием для научной, образовательной и культурной общественности. Оратор напомнил высказывание общенационального лидера Гейдара Алиева о том, что БГУ является национальным достоянием азербайджанского народа. НБА также является одним из главных центров культуры страны: «Мы всегда готовы поддержать подготовку высококвалифицированных кадров в БГУ. Развитие науки и образования в сфере культуры является одним из наших главных приоритетов. Преподаватели, студенты и исследователи БГУ получат пользу от этой аудитории. В этом плане вклад Национальной библиотеки в деятельность БГУ будет неоценимым. Также очень важно недавнее открытие в БГУ специализации «Культурное право». Это сотрудничество будет очень полезным в реформах, проводимых в сфере библиотечного дела».
Ректор БГУ Эльчин Бабаев заявил, что каждый вуз должен уметь правильно выстраивать отношения с работодателями: «В БГУ особое значение придается применению новых технологий, открываются новые специальности и специализации согласно требованиям рынка труда. Помимо открытия специальной аудитории, подписанный между БГУ и Национальной библиотекой меморандум также создает новые возможности для сотрудничества. Границы интеграции между обоими структурами расширяются, и у студентов появляется возможность пройти стажировку в самом университете».