https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_989d04a42befdaf1365bc6a24_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyində "Yeniyetməlikdə baş vərən şəxsiyyət böhranı" adlı təlim keçirilib.
BDU-nun Psixoloji yardım sektorunun psixoloqu Vasif Bəşirov və liseyin psixoloqu Əsmər Mehdiyeva şagirdləri Erik Eriksonun psixososial inkisaf mərhələləri, onların yetişkənlik dövründə insan həyatına təsiri haqqında məlumatlandırıblar. Qeyd edilib ki, yeniyetməlik dövrü uşaqlıqdan yetkinliyə keçid mərhələsidir, bu dövr adətən 12-18 yaş arasında olur. Bu zaman fiziki, emosional və sosial inkişaf prosesi baş verir. Yeniyetməlik dövründə stres, depressiya, asılılıqlar və digər çətinliklər də yarana bilər. Bu vaxt valideynlərin və müəllimlərin dəstəyi, doğru yönləndirməsi çox önəmlidir.
Sonra psixoloqlar şagirdlərlə qarşılaşdıqları çətinliklər və onların aradan qaldırılması yolları barədə müzakirələr aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_989d04a42befdaf1365bc6a24_o.jpg
В лицее «Молодые таланты» при Бакинском государственном университете (БГУ) прошел тренинг на тему «Кризис идентичности в подростковом возрасте».
Психолог сектора психологической помощи БГУ Васиф Баширов и психолог лицея Эсмер Мехтиева рассказали лицеистам об этапах психосоциального развития Эрика Эриксона и их влиянии на жизнь человека. Отмечено, что период подросткового возраста является этапом перехода от детства к взрослой жизни, этот период обычно приходится на возраст 12-18 лет. В это время происходит процесс физического, эмоционального и социального развития. В подростковом возрасте могут возникнуть стресс, депрессия, зависимости и другие трудности. В это время очень важна поддержка и наставление родителей и учителей.