https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_aaabfa27308463e4e317afa91_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşəbbüsü ilə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunmuş qiraət müsabiqəsi keçirilib.
Filologiya fakültəsi üzrə TGT sədri Hümbət Bədəlov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 yanvar 2024-cü ildə Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamının ölkə rəhbərinin mütəfəkkir şairin yaradıcılığına verdiyi yüksək qiymət olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Füzulinin yubileyinin UNESCO tərəfindən beynəlxalq səviyyədə qeyd edilməsi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ölməz şairin 500 illik yubileyi müstəqil Azərbaycan Respublikasında keçirilən ilk dünya miqyaslı möhtəşəm mədəniyyət və sənət bayramı olub. Dahi şairin lirikasını öyrənmək tələbə-gənclərin mənəvi inkişafı baxımından əvəzsiz töhfədir.
Daha sonra iştirakçılara müsabiqənin şərtləri ilə bağlı məlumat verilib.
Ümumilikdə 14 nəfərin iştirak etdiyi qiraət müsabiqəsində Kəmaləddin Hüseynov I, Validə Bayramlı II, Fidan Sadıqova III yerə layiq görülüb.
BDU-nun Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva və Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti Məti Osmanoğlu tələbələrin çıxışları ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb, gənclərə öz tövsiyələrini veriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_aaabfa27308463e4e317afa91_o.jpg
На филологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) прошел конкурс чтецов, посвященный 530-летию великого поэта Мухаммеда Физули.
Председатель Студенческой молодежной организации по филологическому факультету Гумбат Бадалов сообщил, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева от 25 января 2024 года о праздновании 530-летнего юбилея Мухаммеда Физули является высокой оценкой творчества поэта со стороны главы страны. Он отметил, что празднование ЮНЕСКО юбилея Физули связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. 500-летний юбилей поэта стал первым фестивалем культуры и искусства мирового масштаба, проведенным в независимом Азербайджане. Изучение лирики гениального поэта – неоценимый вклад в духовное развитие студентов.
Затем участников проинформировали об условиях конкурса.
В конкурсе чтецов, в котором приняли участие 14 человек, Кемаледдину Гусейнову присуждено первое место, Валиде Байрамлы – второе место, а Фидан Садыговой – третье место.