https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_57f3470cd2d4904664cb06275_o.jpg
Oktyabrın 30-da saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində Şəki xanlığının Rusiya imperiyasının tacı olan sikkələrinə həsr olunmuş sərgi və mühazirə keçirilib.
Ziyarətçilərə Şəki xanlığının XVIII əsrin sonu - 19-cu əsrin əvvəllərinə aid orijinal unikal gümüş və mis sikkələrdən ibarət sərgi təqdim olunub.
Tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov bu pulun yaranmasına səbəb olan tarixi hadisələr, onların çeşidləri və ən maraqlı numizmatik nümunələri barədə ətraflı danışıb.
Şəki xanlığı Azərbaycanın şimal-qərbində XVIII əsrin ortaları - XIX əsrin əvvəllərində mövcud olmuş tarixi dövlətdir. Şəki xanlığının sikkələri, xüsusən də taclı keçid tipli sikkələr Azərbaycan tarixinin və Rusiya ilə əlaqələrinin mühüm təfərrüatlarından çox şey danışa bilər, 18-ci əsrin sonu - erkən dövrlərin təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi tarixinin səhifələrinə işıq sala bilər. 19-cu əsrlər. Şəki xanlığının bəzi sikkə növləri son dərəcə məhdud nüsxədə məlumdur və numizmatik nadirdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_57f3470cd2d4904664cb06275_o.jpg
30 октября в 19:00 в Русском доме в Баку состоялась выставка и лекция, посвященная монетам Шекинского ханства с короной Российской империи.
Посетителям была представлена выставка оригинальных уникальных серебряных и медных монет Шекинского ханства конца XVIII — начала XIX века.
Исследователь Рустам Гусейнов рассказал в деталях об исторических событиях, приведших к появлению этих денег, их разновидностях и наиболее интересных нумизматических образцах.
Шекинское ханство ― историческое государство, существовавшее в середине XVIII — начале XIX века на северо-западе Азербайджана. Монеты Шекинского ханства, особенно переходные типы с коронами, могут многое рассказать о важных деталях истории Азербайджана и взаимоотношениях с Россией, пролить свет на страницы не только политической, но и экономической истории конца XVIII — начала XIX века. Некоторые разновидности монет Шекинского ханства известны в крайне ограниченном количестве экземпляров и являются нумизматической редкостью.