https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_57f3470cd2d4904664cb06275_o.jpg
Oktyabrın 30-da saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində Şəki xanlığının Rusiya imperiyasının tacı olan sikkələrinə həsr olunmuş sərgi və mühazirə keçirilib.
Ziyarətçilərə Şəki xanlığının XVIII əsrin sonu - 19-cu əsrin əvvəllərinə aid orijinal unikal gümüş və mis sikkələrdən ibarət sərgi təqdim olunub.
Tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov bu pulun yaranmasına səbəb olan tarixi hadisələr, onların çeşidləri və ən maraqlı numizmatik nümunələri barədə ətraflı danışıb.
Şəki xanlığı Azərbaycanın şimal-qərbində XVIII əsrin ortaları - XIX əsrin əvvəllərində mövcud olmuş tarixi dövlətdir. Şəki xanlığının sikkələri, xüsusən də taclı keçid tipli sikkələr Azərbaycan tarixinin və Rusiya ilə əlaqələrinin mühüm təfərrüatlarından çox şey danışa bilər, 18-ci əsrin sonu - erkən dövrlərin təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi tarixinin səhifələrinə işıq sala bilər. 19-cu əsrlər. Şəki xanlığının bəzi sikkə növləri son dərəcə məhdud nüsxədə məlumdur və numizmatik nadirdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_57f3470cd2d4904664cb06275_o.jpg
The exhibition and lecture dedicated to the coins of the Sheki Khanate with the crown of the Russian Empire was held in the Russian house in Baku on October 30 at 19:00.
Visitors were presented with an exhibition of original unique silver and copper coins of the Sheki Khanate of the late 18th - early 19th centuries.
Researcher Rustam Huseynov spoke in detail about the historical events that led to the emergence of this money, its varieties and the most interesting numismatic samples.
The Sheki Khanate is a historical state that existed in the middle of the 18th - early 19th centuries in the northwest of Azerbaijan. Coins of the Sheki Khanate, especially transitional types with crowns, can tell a lot about important details of the history of Azerbaijan and relations with Russia, shed light on the pages of not only political but also economic history of the late 18th - early 19th centuries. Some varieties of coins of the Sheki Khanate are known in extremely limited quantities and are a numismatic rarity.