https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_00d30f3a1a0822d5bdb31400d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “TələbəPlus” kartlarınun təqdimetmə mərasimi keçirilib. “Tələbə Plus” kartları ilk dəfə olaraq BDU-nun 14 tələbəsinə təqdim olunub.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) reallaşdırdığı bu layihə gənclərin təhsil həyatında önəmli rol oynayacaq: “Təhsilin İnkişafı Fondu yarandığı gündən tələbəyönümlü müxtəlif layihələr həyata keçirir. “TələbəPlus” kartlarının verilməsi də bu uğurlu layihələrdən biridiir. Ali təhsil müəssisələri yaradılan imkandan kifayət qədər bəhrələnəcək. Bu kartlar tələbələrə ən müxtəlif istiqamətlərdə geniş imtiyazlar təqdim edəcək. Tələbələr təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, nəqliyyat və digər xidmətlərlə bağlı endirimlərdən faydalana biləcəklər”. Rektor “TələbəPlus” kartlarının ilk dəfə olaraq BDU tələbələrinə verilməsinin simvolik mənası olduğunu diqqətə çatdırıb. BDU ölkənin ən böyük və qədim ali təhsil müəssisəsi kimi ən çox tələbə kontingentinə malikdir. BDU müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzunu olduğu ali məktəbdir.
TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov “TələbəPlus” kartlarının ilk istifadəçiləri olan BDU tələbələrini təbrik edib. O bildirib ki, bir ildən artıq üzərində çalışdıqları layihə artıq reallaşıb: “BDU tələbələri “TələbəPlus” kartlarının ilk istifadəçiləri olacaqlar. Təhsilin İnkişafı Fondu daim dövlət-özəl tərəfdaşlığı, universitet-sənaye işbirliyinə xüsusi önəm verib. Təhsil sahəsində aparılan islahatlar ölkədə ali təhsilə əlçatanlığı ən yüksək səviyyəyə çatdırıb. Bu il ilk dəfə ali təhsil alanların sayı 250 min nəfər olub. Bunu nəzərə alaraq, 250 min tələbə üçün tələbə kartları gətiriləcək. Növbəti mərhələdə bu, peşə və orta ixtisas təhsilinə də şamil ediləcək. Növbəti tədris ilində isə təhsil sahəsində çalışan əməkdaşlar da layihədən yararlana biləcəklər”.
Fondun İdarə Heyətinin sədri diqqətə çatdırıb ki, indiyədək 200-dən artıq şirkətdə - pərakəndə satış, geyim, yemək, qida sahələri üzrə tələbələrin ən çox müraciət etdikləri yerlərdə güzəşt və imtiyazların, endirimlərin edilməsinə nail olunub. Mədəniyyət Nazirliyi ilə imzalanan müqaviləyə əsasən, mədəniyyət obyektləri, muzeylər, sərgi salonlarından istifadədə də güzəştlər olacaq. Gələcəkdə idman, səhiyyə, nəqliyyat sahələrində də xidmətlər “TələbəPlus”a qoşulacaq.
“Kapital Bank”ın Korporativ satışlar departamentinin direktoru Qara Əbdülrəhmanov, ”Visa”nın Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Nurlan Hacıyev, “Tələbə Plus” kartına layiq görülən “Hüquqşünaslıq” ixtisası üzrə I kurs tələbəsi Məhəmməd Qasımov çıxışlarında kartın üstünlükləri və tələbələrə maksimum imkanlar yaradacağını qeyd ediblər.
Tədbirin sonunda qəbul imtahanlarında ən yüksək bal toplayaraq BDU-ya qəbul olan 14 I kurs tələbəsinə “TələbəPlus” kartı təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_00d30f3a1a0822d5bdb31400d_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла церемония вручения первых карт «СтудентПлюс». Карты впервые в стране вручены 14 студентам БГУ.
Выступая на церемонии, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что данный проект, реализуемый Фондом развития образования (ФРО), сыграет важную роль в образовательной жизни молодежи: «Фонд развития образования с момента своего создания реализует различные студенческо-ориентированные проекты. Одним из таких успешных проектов является выпуск карт «СтудентПлюс». Высшие учебные заведения в должной мере воспользуются созданной возможностью. Эти карты предоставят студентам широкий спектр привилегий по различным направлениям. Студенты смогут воспользоваться скидками, связанными с образованием, здравоохранением, культурой, транспортом и другими услугами. Ректор подчеркнул символическое значение выдачи первых карт «СтудентПлюс» студентам БГУ. В крупнейшем и старейшем вузе страны учится самое большое количество студентов и БГУ – университет, выпускником которого является общенациональный лидер Гейдар Алиев.
Эльнур Насибов - председатель совета директоров ФРО отметил, что «Фонд развития образования всегда придавал особое значение государственно-частному партнерству и сотрудничеству университетов и промышленности. Реформы, проведенные в сфере образования страны, вывели доступность высшего образования на самый высокий уровень. В этом году впервые число студентов вузов составило 250 тысяч. С учетом этого студенческие билеты будут введены для 250 тысяч студентов. На следующем этапе это коснется сферы профессионального и среднего специального образованию. Сотрудники, работающие в сфере образования, также смогут воспользоваться проектом в следующем учебном году».
Эльнур Насибов обратил внимание на то, что на сегодняшний день льготы и скидки предоставляют более чем 200 компаний. Будут льготы и на пользование объектами культуры, музеями, выставочными залами. В дальнейшем к «СтудентПлюс» добавятся услуги в сфере спорта, здравоохранения и транспорта.
На мероприятии также выступили директор департамента Kapital Bank Гара Абдулрахманов, региональный менеджер Visa в Азербайджане Нурлан Гаджиев и студент Магомед Гасымов, удостоенный карты «СтудентПлюс».
В конце мероприятия 14 первокурсникам, поступившим в БГУ с наивысшими баллами на вступительных экзаменах, вручены карты «СтудентПлюс».