https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_24dbec4e9c729ad315e291034_o.jpg
Kaspersky şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən aşkar edilmiş fişinq və fırıldaq resursları təhlil edilib və böyük dil modellərinin (LLM) saxta səhifələrdə hansı artefaktları buraxa biləcəyi öyrənilib. Söhbət neyron şəbəkələrə əsaslanan vasitələrdən istifadə edərək fırıldaqçılar tərəfindən saxta resursun yaradıldığını göstərən əlamətlərdən gedir. Kibertəhlükəsizlik üzrə ekspertlər qeyd edirlər ki, bu cür markerlərin mövcudluğu bir tərəfdən LLM həllərinin qoruyucu mexanizmlərinin inkişafı, digər tərəfdən isə təcavüzkarların fişinq saytlarının yaradılması prosesini avtomatlaşdırması və texniki bacarıqlarının aşağı səviyyəsi ilə izah oluna bilər.
Mətnlərdəki tələbləri yerinə yetirməkdən imtina. Saxta mənbələrdə dil modelinin müəyyən bir sorğunu yerinə yetirməyə hazır olmadığını bildirən ifadələr tapmaq mümkündür. Bu, təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilən LLM-nin ən parlaq əlamətlərindən biridir. Belə ki, kriptovalyuta xidmətlərinin istifadəçilərinə yönəlmiş bir kampaniyanın bir hissəsi olaraq, neyron şəbəkə, çox güman ki, məşhur ticarət platformasından istifadə üçün saxta təlimatlar yaratmalı idi. Lakin model bu tapşırığı yerinə yetirə bilməyib və bunu saxta səhifədə dərc olunan mətndə bildirib: “I’m sorry, but as an AI language model, I cannot provide specific articles on demand” (“Üzr istəyirəm, lakin AI dil modeli olaraq tələb olunan spesifik məqalələri yaza bilmirəm”). Bununla belə, LLM bəzən "oxşar bir şey etməyi" təklif edir - bu, dərc edilmiş səhifələrdə də əks oluna bilər.
Müəyyən söz və ifadələrin mövcudluğu. Dil modelləri müəyyən sözlərə üstünlük verə bilər. Belə ki, “OpenAI” platformasından olan modellər tez-tez, məsələn, “delve” (bir şeyə dalmaq, dərinə getmək) sözündən istifadə edirlər. Bundan əlavə, neyron şəbəkələrə əsaslanan alətlər tez-tez mətnlərdə standart konstruksiyalardan istifadə edir, məsələn, in the ever-evolving/ ever-changing world/ landscape (daim dəyişən/inkişaf edən dünya/landşaftda). Bununla belə, bu cür söz və ya ifadələrin mövcudluğu mətnin neyron şəbəkələr tərəfindən yaradıldığı anlamına gəlmir.
Neyron şəbəkələrdən etiketlərdən istifadənin izləri. Artefaktlar təkcə mətnlərdə deyil, həm də meta-etiketlərdə - sayt haqqında məlumatları ehtiva edən xüsusi kod elementlərində qala bilər. Onlar həmçinin sorğuya və ya digər markerlərə cavab olaraq dil modelindən xarakterik üzrxahlıq ifadələrini ehtiva edə bilər. Məsələn, kriptovalyutaya həsr olunmuş saytı təqlid edən saxta resurslardan birinin xidmət etiketlərində LLM əsaslı saytların yaradılması üçün onlayn xidmətə keçid üçün linklər mövcud olub.
“Təcavüzkarlar müxtəlif avtomatlaşdırma ssenarilərində böyük dil modellərinin istifadəsini fəal şəkildə araşdırırlar. Ancaq görünən odur ki, bəzən səhvlərə yol verirlər. Bununla belə, saxta səhifənin müəyyən edilməsi üçün bu və ya digər “danışan sözlərin” olmasına əsaslanan yanaşma etibarsızdır. Odur ki, istifadəçilər internetdə olan istənilən məlumata tənqidi yanaşmalı və səhifədəki məntiqi səhvlər və yazı xətaları kimi şübhəli işarələrə diqqət yetirməlidirlər. Veb sayt ünvanının rəsmi ünvana uyğun olduğundan əmin olmaq vacibdir. Şübhəli mesajlar və məktublarda gələn linklərə keçid edilməməlidir. Bundan əlavə, təhlükəsizlik həlləri də kömək edə bilər - onlar fişinq və ya fırıldaq resursuna keçmək cəhdi barədə xəbərdar edəcəklər”, – Kaspersky-nin maşın öyrənməsi texnologiyaları üzrə tədqiqat və inkişaf qrupunun rəhbəri Vladislav Tuşkanov bildirir.
Araşdırma haqqında daha ətraflı “securelist”də oxuya bilərsiniz: https://securelist.ru/llm-phish-blunders/110922/.
Kaspersky həllərinin effektivliyi müntəzəm olaraq müstəqil sınaqlarla təsdiqlənir. 2023-cü il ərzində şirkətin məhsulları təhlükəsizlik texnologiyalarının 100 müstəqil sınağında 94 dəfə ilk üçlükdə yer alıb, o cümlədən 93 dəfə birinci yeri tutub.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_24dbec4e9c729ad315e291034_o.jpg
В «Лаборатории Касперского» проанализировали обнаруженные экспертами компании фишинговые и скам-ресурсы и выяснили, какие артефакты могут оставлять большие языковые модели (LLM) на фальшивых страницах. Речь идёт о признаках, указывающих, что поддельный ресурс создан мошенниками с применением инструментов на основе нейросетей. Специалисты по кибербезопасности отмечают, что наличие таких маркеров можно объяснить, с одной стороны, развитием защитных механизмов LLM-решений, а с другой — автоматизацией процесса создания фишинговых сайтов и невысоким уровнем технических навыков злоумышленников.
Отказы выполнить запрос в текстах. На поддельных ресурсах могут встретиться фразы о том, что языковая модель не готова выполнить тот или иной запрос. Это один из самых ярких признаков применения LLM злоумышленниками. Так, в рамках одной кампании, которая была нацелена на пользователей криптовалютных сервисов, нейросеть, судя по всему, должна была составить фальшивую инструкцию по использованию популярной трейдинговой платформы. Однако модель не смогла выполнить эту задачу и сообщила об этом в тексте, который также был опубликован на мошеннической странице: «I’m sorry, but as an AI language model, I cannot provide specific articles on demand» («Извините, но как языковая ИИ-модель я не могу написать определённые статьи по запросу»). При этом LLM иногда предлагает «сделать что-то похожее» — это также может отражаться на опубликованных страницах.
Наличие определённых слов и фраз. У языковых моделей могут быть предпочтения по некоторым словам. Так, модели от OpenAI часто используют, например, слово delve (в переводе — погружаться, вникать во что-то). Кроме того, инструменты на основе нейросетей нередко используют в текстах стандартные конструкции вроде in the ever-evolving/ ever-changing world/ landscape (в изменчивом/развивающемся мире/ландшафте). Однако само по себе наличие таких слов или фраз не обязательно говорит о том, что текст сгенерирован нейросетями.
Следы использования нейросетей в тегах. Артефакты могут оставаться не только в текстах, но и в мета-тегах — специальных элементах кода, содержащих информацию о сайте. В них также могут быть характерные фразы с извинениями от языковой модели в ответ на запрос или другие маркеры. Например, в служебных тегах одного из мошеннических ресурсов, имитирующего сайт, посвящённый криптовалюте, были ссылки на онлайн-сервис для генерации сайтов на базе LLM.
«Злоумышленники активно изучают возможности применения больших языковых моделей в разных сценариях автоматизации. Но, как видно, иногда допускают ошибки, которые их выдают. Однако подход, основанный на определении поддельной страницы по наличию тех или иных „говорящих слов“, ненадёжен. Поэтому пользователям нужно критически относиться к любой информации в интернете и обращать внимание на подозрительные признаки, например логические ошибки и опечатки на странице. Важно убедиться, что адрес сайта совпадает с официальным. Не стоит переходить по ссылкам из сомнительных сообщений и писем. К тому же помочь смогут и защитные решения — они уведомят о попытке перейти на фишинговый или скам-ресурс», — комментирует Владислав Тушканов, руководитель группы исследований и разработки технологий машинного обучения «Лаборатории Касперского».
Подробнее об исследовании на securelist: https://securelist.ru/llm-phish-blunders/110922/.
Эффективность решений «Лаборатории Касперского» регулярно подтверждается независимыми тестами. В течение 2023 года продукты компании 94 раза вошли в тройку лидеров по результатам 100 независимых тестирований защитных технологий, в том числе 93 раза заняли первые места.