https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_6a8356d38f967ee55494525d5_o.jpg
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin səfirlikləri ilə birgə beşinci “FantazEU” Mədəni İrs Festivalı çərçivəsində “Bizi birləşdirən su” fotosərgisini təşkil edəcək. Sərginin mövzusu Azərbaycanın qısa zamanda ev sahibliyi edəcəyi ən böyük COP29 konfransı üçün irəli sürdüyü təşəbbüslərdən birini əks etdirir.
Avstriya, Belçika, Xorvatiya, Çexiya, Fransa, Macarıstan, Latviya, Litva, Hollandiya, Polşa, Rumıniya, Slovakiya və İsveç səfirlikləri çay və şəlalələr kimi təbiətdə suyun füsunkar şəkillərini, eləcə də Avropa şəhərlərini gözəlləşdirən heyrətamiz fəvvarələrin fotolarını təqdim ediblər.
“Bu, incəsənət və ekologiyanı birləşdirən unikal bir sərgidir. Biz, Aİ-na Üzv Dövlətlərdən alınan valehedici su fotoları vasitəsilə su ehtiyatlarının həyatın hərəkətverici qüvvəsi kimi əhəmiyyətli rol oynadığını göstərmək istəyirik. Su insanlar və təbiət, həmçinin iqlimi tənzimləmək baxımından vacib resursdur. Bu, iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı və enerji hasilatı baxımından da çox vacibdir. Bu cür sərginin təşkil edilməsi ilə Bakıda COP29 ərəfəsində suyun oynadığı rol və onun qorunmasına olan ehtiyac bir daha vurğulanır”, - deyə Aİ-nin səfiri Peter Michalko bildirib.
“Bizi birləşdirən su” fotosərgisi 7-10 noyabr tarixlərində Nizami küçəsi, 154B (Landmark Biznes Mərkəzinin yaxınlığında, Fransız-Azərbaycan Universiteti ilə üzbəüz) ünvanında yerləşən “Fabrica” Qalereyasında ictimaiyyət üçün açıq olacaq. Sərgiyə giriş pulsuzdur.
FantazEU Mədəni İrs Festivalının proqramına həmçinin milli geyim sərgisi, incəsənət sərgiləri, canlı incəsənət vorkşopu, Aİ ölkələrindən onlayn şəhər turları və s. daxildir. Son məlumatları Aİ Azərbaycanadaki Nümayəndəliyinin Facebook səhifəsindən əldə etmək olar. https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/.
“Arts Council Azerbaijan” Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən maliyyələşdirilən müqavilə ilə bu Festivala təşkilati dəstək göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_6a8356d38f967ee55494525d5_o.jpg
The European Union (EU) Delegation to Azerbaijan in partnership with the Embassies of the EU Member States will organise the “Water Unites Us All” photo exhibition within the fifth edition of the “FantazEU” Cultural Heritage Festival. The theme of the exhibition echoes one of the initiatives put forward by Azerbaijan for the largest COP29 conference that the country will host shortly.
The Embassies of Austria, Belgium, Croatia, Czechia, France, Hungary, Latvia, Lithuania, the Netherlands, Poland, Romania, Slovakia and Sweden provided photos depicting fascinating images of water in nature, like waterfalls and rivers and amazing fountains that beautify European cities.
“This is a unique exhibition that combines arts and ecology. Through thrilling photos of water from the EU Member State countries, we want to demonstrate the importance of water resources as the driving force of life. Water is an essential resource for people and nature and for regulating the climate. It is also crucial for the economy, agriculture and producing energy. Organisation of this kind of exhibition once again emphasises the role of water and need for its protection on the eve of COP29 in Baku”, said EU Ambassador Peter Michalko.
The entrance to the “Water Unites Us All” photo exhibition will be open to public free of charge from 11.00-17.00 from 7 to 10 November at the “Fabrica” Gallery, 154B Nizami Street (near Landmark, opposite the French-Azerbaijan University).
The programme of the FantazEU Cultural Heritage Festival will also include organisation of an exhibition of national costumes, arts exhibitions, live arts workshops, online city tours from EU countries, etc. All the updated information will be available from the Facebook page of the EU Delegation to Azerbaijan https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/.