https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_a97496e75fe8a1aaef183b8f4_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti üzvlərinin məcmu vəsaitlərinin həcmi 8 trilyon ABŞ dollarından çox olan və dünyanın suveren institutlarını bir araya toplayan ilk və yeganə təşkilat olan Suveren Fondların Beynəlxalq Forumu (SFBF) Oman Sultanlığının paytaxtı Maskat şəhərində keçirilən illik 16-cı iclasında iştirak edir. Oman İnvestisiya Təşkilatının “Dayanıqlı gələcək axtarışında” başlığı altında ev sahibliyi etdiyi tədbir dayanıqlı və davamlı investisiya strategiyalarının müzakirəsi məqsədilə SFBF-nin üzvü olan suveren fondları bir araya gətirib. Yığıncağa 100-dən çox maliyyə və inkişaf institutlarını təmsil edən 200-dən çox nümayəndə qatılıb.
Yığıncaq çərçivəsində SFBF-nin İdarə Heyətinin yeni tərkibi müəyyən olunub. SFBF-nin Sədr müavini vəzifəsinə keçirilən seçkilərdə ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov səs çoxluğu ilə seçilib. Qeyd olunmalıdır ki, İdarə Heyətinin sədr müavini vəzifəsi üç ili əhatə edir və sözügedən müddət bitdikdən sonra birbaşa əsaslarla növbəti üç il ərzində İdarə Heyətinin Sədri vəzifəsinin icrası başlayır. İsrafil Məmmədovun bu vəzifəyə seçilməsi ARDNF-nin suveren fondların idarə edilməsində dayanıqlı və davamlı yanaşmalara sadiqliyini bir daha nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də Azərbaycanın dayanıqlı investisiyanın təşviqinə və suveren fondların idarə edilməsində qlobal ən yaxşı təcrübə standartlarının inkişafına sadiqliyinin əhəmiyyətli bir göstəricisidir.
Çıxışı zamanı İsrafil Məmmədov Santiaqo Prinsiplərinin əhəmiyyətini bir daha vurğulayaraq qeyd edib ki, güclənən proteksionizm və dəyişən geosiyasi dinamika investisiya mühitini yenidən formalaşdırır. “Suveren fondlar olaraq biz yalnız gəlir əldə etmək üçün deyil, həm də davamlılıq, dayanıqlılıq və çevikliyin təmin olunması üçün çalışmalıyıq,” – deyə o bildirib.
Yığıncaq çərçivəsində öz ölkələrinin ən iri suveren fondları olan Sinqapur Dövlətinin İnvestisiya Korporasiyası (“GIC”) , Abu Dabi İnvestisiya Təşkilatı (“ADIA”), Çin İnvestisiya Korporasiyası (“CIC”), Avstraliyanın Gələcək Fondu (“Future Fund”) qurumlarının təmsilçiləri İdarə heyətinin üzvləri seçilib.
Katibliyi London şəhərində yerləşən SFBF Suveren Fondların Beynəlxalq İşçi Qrupunun 2009-cu il aprelin 5-6-da Əl-Küveyt şəhərində keçirilmiş iclasında yaradılmışdır və ilk rəsmi iclasını 2009-cu il 8-9 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçirmişdir. SFBF könüllü qrup olub, əsas məqsədi Suveren Fondların ümumi maraqlarına dair məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq və Santyaqo prinsipləri və Suveren Fondların fəaliyyətinin anlaşılmasını asanlaşdırmaqdır. ARDNF-nin həmtəşkilatçılığı ilə SFBF-nin “Dəyişiklik naminə sərvətin səfərbər edilməsi” başlığı altında 14-cü illik iclası 2022-ci ildə Bakıda baş tutmuşdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_a97496e75fe8a1aaef183b8f4_o.jpg
A delegation led by Israfil Mammadov, Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), is participating in the 16th Annual Meeting of the International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF) held in Muscat, the capital of the Sultanate of Oman. The IFSWF is the first and only organization bringing together the world’s sovereign institutions, representing a substantial combined asset value. The event, hosted by the Oman Investment Authority under the theme “Embracing Disruption and Searching for Resilient Futures” brings together sovereign wealth funds from IFSWF member states to discuss sustainable and resilient investment strategies. Over 200 representatives from more than 100 financial and development institutions are attending the meeting.
During the event, a new IFSWF Board was appointed. In the election for the position of Deputy Chair of the Board, Israfil Mammadov, Executive Director of SOFAZ, was elected by majority vote. It should be noted that the Deputy Chair role spans a three-year term, after which the elected individual will automatically assume the role of Chair of the Board for the subsequent three years.
His election to this role not only underscores SOFAZ's commitment to sustainable and resilient approaches in sovereign fund management but also highlights Azerbaijan's dedication to promoting responsible investment and advancing global best practices in sovereign fund governance.
In his remarks, Israfil Mammadov emphasized the continued relevance of the Santiago Principles in today’s world, noting that rising protectionism and shifting geopolitical dynamics are reshaping the investment landscape. “As sovereign wealth funds, our focus must extend beyond generating returns to ensuring sustainability, resilience, and adaptability for the benefit of our nations” he stated.
As part of the meeting, representatives from the largest sovereign wealth funds of their respective countries—the Government of Singapore Investment Corporation (GIC), the Abu Dhabi Investment Authority (ADIA), the China Investment Corporation (CIC), and Australia’s Future Fund—were elected as members of the Board.
The International Forum of Sovereign Wealth Funds, headquartered in London, was established by the International Working Group of Sovereign Wealth Funds (IWG) meeting in Kuwait on April 5-6, 2009 and had its first inaugural meeting in Baku on October 8-9, 2009. IFSWF is a voluntary group of sovereign wealth funds, which meets, exchanges views on issues of common interest and facilitates an understanding of the Santiago Principles and sovereign fund activities. Co-organized by SOFAZ, the IFSWF held its 14th Annual Meeting in Baku in 2022 under the theme “Mobilizing Capital for Change.”