Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru Fərhad Quliyev imzalayıb.
Memorandumda BDU və AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun arxeologiya, antropologiya, tarix və mədəni irsin öyrənilməsi sahəsində birgə elmi tədqiqatlar aparması, təhsilalan və tədqiqatçılar üçün sahə işləri, laboratoriya təcrübələri və elmi araşdırmalarda iştirak imkanlarının yaradılması, tərəflərin resurslarından istifadə edərək tədris və təlim proqramlarının təkmilləşdirilməsi, müştərək təlimlərin təşkil olunması nəzərdə tutulur. Memorandumda BDU tələbələrinin arxeoloji qazıntı sahələrində praktika, İnstitutun mütəxəssislərinin isə universitetdə dərslər keçməsi, arxeologiya və antropologiyanın müasir problemlərinə həsr olunmuş ortaq seminar və konfransların təşkili, tərəflərin birgə beynəlxalq layihələrə və tədqiqat proqramlarına qoşulması, müvafiq xarici qurumlarla əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri də əks olunub.

Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Институтом археологии и антропологии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) подписан меморандум взаимопонимания по сотрудничеству.
Меморандум подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и директор Института археологии и антропологии Фархад Гулиев.
Меморандум предусматривает совместные исследования БГУ и Института археологии и антропологии, создание возможностей для участия студентов и исследователей в полевых работах, лабораторных экспериментах и научных исследованиях, совершенствование программ обучения и тренинга, а также организацию совместных тренингов. Согласно меморандуму, студенты БГУ пройдут практику в сфере археологических раскопок, а специалисты института проведут занятия в университете, будут организованы совместные семинары и конференции, стороны присоединятся к совместным международным проектам и исследовательским программам, будут расширены связи с профильными зарубежными институтами.