https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_87176271a9d65b1803bf78c9a_o.jpg
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda qardaş Türkiyə Respublikasının 30 avqust - Zəfər Bayramının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə ulu öndərlər Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Sonra Türkiyənin İstiqlal savaşından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və dostluq münasibətlərinin tarixindən, avqust ayının 30-nun Türkiyədə ən önəmli günlərindən biri olduğundan, ölkələrimizdə davamlı olaraq bu cür əhəmiyyətli tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyindən danışıblar.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin bugünkü dostluq, qardaşlıq və strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatdırılmasında dövlət başçılarının müstəsna rolunun olduğu xüsusi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_87176271a9d65b1803bf78c9a_o.jpg
В Военном институте имени Гейдара Алиева состоялось мероприятие, посвященное 30 августа - 100-летию Победы братской Турецкой Республики.
Сначала с минутой молчания была почтена память великих лидеров - Гейдара Алиева и Мустафы Кемаля Ататюрка, прозвучали государственные гимны обеих стран.
Затем был продемонстрирован видеоролик о борьбе Турции за независимость.
Выступившие на мероприятии поведали об истории братских и дружеских азербайджано-турецких отношений. Было подчеркнуто, что 30 августа является одним из самых знаменательных дней в Турции, отмечена важность проведения столь значимых мероприятий в наших странах.
Была особо подчеркнута исключительная роль глав двух государств в возведении двусторонних отношений до нынешнего уровня стратегического партнерства, нерушимой дружбы и братства.