https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_87176271a9d65b1803bf78c9a_o.jpg
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda qardaş Türkiyə Respublikasının 30 avqust - Zəfər Bayramının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə ulu öndərlər Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Sonra Türkiyənin İstiqlal savaşından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və dostluq münasibətlərinin tarixindən, avqust ayının 30-nun Türkiyədə ən önəmli günlərindən biri olduğundan, ölkələrimizdə davamlı olaraq bu cür əhəmiyyətli tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyindən danışıblar.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin bugünkü dostluq, qardaşlıq və strateji müttəfiqlik səviyyəsinə çatdırılmasında dövlət başçılarının müstəsna rolunun olduğu xüsusi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_87176271a9d65b1803bf78c9a_o.jpg
An event on the occasion of the 100th anniversary of 30 August - Victory Day of the fraternal Republic of Türkiye was held at the Military Institute named after Heydar Aliyev.
First, the memory of great leaders Heydar Aliyev and Mustafa Kemal Ataturk was honored with observing a minute of silence, and the national anthems of both countries were performed.
Then a video about the Turkish Independence War was shown.
Speakers at the event spoke about the history of Azerbaijani-Turkish fraternal and friendly relations and highlighted that August 30 is one of the most important days in Türkiye. The importance of frequently holding such significant events in our countries was also stressed.
The exceptional role of the heads of state in bringing relations between the countries to the current level of friendship, brotherhood, and a strategic alliance was emphasized.