https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_b949305655380797998d34050_o.jpg
Azərkosmos, Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi tərəfindən noyabrın 16-da COP29 çərçivəsində Kosmik Agentliklərin Liderlərinin Sammiti keçirilib. Sammit COP29 tədbirinin “Elm, Texnologiya və İnnovasiya Günü”ndə “İqlim dəyişməsi ilə mübarizədə kosmik çağırışlar” mövzusuna həsr olunub. Sammitin məqsədi qlobal və inkişaf etməkdə olan kosmik agentliklərlə birgə kosmik texnologiyanın imkanlarının iqlim dəyişiklikliyinə necə töhfə verməsini təşviq etmək və Sammit çərçivəsində birgə atılacaq addımları formalaşdırmaqdır.
Tədbirdə beynəlxalq kosmik ictimaiyyətin 80-ə yaxın nümayəndəsi iştirak edib. Tədbirə Yaponiya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Bəhreyn Krallığı, Braziliya, Çin, İtaliya, Norveç, Macarıstan, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniyanının kosmik agentliklərinin rəhbər heyəti, BMT-nin Kosmos Məsələləri üzrə Ofisinin (UNOOSA), İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO), Beynəlxalq Astronavtika Federasiyası və Millətlər Birliyi təşkilatının rəhbərləri qatılıb.
Sammitdə qeyd olunub ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı 30 ilə yaxındır ki, dövlətləri bir amal, bir məqsəd üçün - iqlim fəaliyyətini irəlilətmək, tərəflərin fəal iştirakını təşviq etmək və iqlim dəyişmələri ilə bağlı təşəbbüsləri artırmaqdır. İqlim problemlərinin həllində kosmik fəaliyyətin əhəmiyyəti son illərdə COP tədbirlərinin gündəliyinə salınmışdır. Ötən il Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Kosmik Agentliyi COP28-də ilk dəfə Kosmik Agentliklər Liderlərinin Sammitinə ev sahibliyi etmişdir. Bu il Azərkosmosun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri açıq elan edən Azərkosmosun İdarə heyətinin sədri Saməddin Əsədov, “COP29-da Sədrliyin yüksək səviyyəli tədbirlərindən biri olan Kosmik Liderlərin Sammitində biz iqlim dəyişikliyində kosmosun qlobal ambisiyaları, fəaliyyətləri və əməkdaşlığı necə dəstəklədiyinin şahidi oluruq” deyə bildirib.
Sammitdə kosmik fəaliyyəti olan ölkələrin “İqlim fəaliyyəti üçün birgə səylər: tərəfdaşlıqlar, bilik və məlumat mübadiləsi” mövzusunda hər bir dövlətin uyğunluğunu əks etdirən bəyanatlar dinlənilib.
Bəyanatda Azərkosmos üç əsas faktorun vacibliyini vurğulamışdır:
1. Kosmik agentliklər və təşkilatlar arasında birgə iqlim strategiyaları üzrə beynəlxalq tərəfdaşlığı gücləndirmək
2. BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş “Kosmik 2030 Gündəliyi”nin məqsədlərinə fəal şəkildə töhfə vermək, o cümlədən kosmik iqtisadiyyat, kosmik cəmiyyət, kosmosa əlçatanlıq və kosmik diplomatiyanı inkişaf etdirmək
3. Kosmik həlləri müəyyən etmək, monitorinq və hesabat mexanizmi yaratmaq və şəffaflığı təmin etmək
Həmçinin, bəyanatda Azərkosmos və Millətlər Birliyi təşkilatının birgə (Commonwealth) tərəfdaşlığı çərçivəsində İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinə dəstək məqsədilə iqlim dəyişikliyində kosmik texnologiya və coğrafi məlumatlar vasitəsilə təhlillərin aparılması üçün hazırlanmış kompleks proqram da öz əksini tapmışdır.
Sonda Sammitin nəticəsi olaraq 20-yə yaxın qlobal kosmik agentliyin liderləri “Kosmosa əsaslanan iqlim təşəbbüslərinin genişləndirilməsinə dair vəd sənədi”ni təsdiq etdilər. Bakıda təsdiq edilmiş bu öhdəlik sənədi növbəti COP tədbirləri üçün qlobal əməkdaşlığı, ölkələrin təcrübə mübadiləsini, iqlim dəyişikliyinin mənfi nəticələrini vaxtında və effektiv şəkildə yumşaltmağın həlledici yollarını ortaya qoyan bir sənəddir.
Sammitin gedişində NASA astronavtları Soni Viliems və Nik Heik xüsusi olaraq iqlim dəyişikliyində kosmosu vacibliyini çatdırmaq məqsədilə COP29 tədbiri üçün beynəlxalq kosmik stansiyada çəkilmiş video müraciəti nümayiş olunub. Video müraciətdə astronavtlar kosmosdan baxdıqda Planetimizin hər saniyə dəyişdiyini vurğulayıblar.
Bu Sammit kosmik sahədə rəqəmsal infrastruktur, iqlim fəaliyyəti, innovasiya, davamlılıq və qlobal əməkdaşlıq ilə dərindən inteqrasiya olunub. Kosmosun təkcə bir vasitə kimi deyil, elm, texnologiya, siyasət və fəaliyyəti birləşdirən körpü rolunu oynadığı vurğulanıb. Sammit kosmik agentliklər, beynəlxalq təşkilatlar, hökumətlər, tədqiqatçılar və özəl sektor arasında daha güclü tərəfdaşlıq qurmaq imkanı verir. Sammitdən sonra mütəxəssislərin, kosmik agentliklərin, beynəlxalq təşkilatların iştirakı ilə panel sessiyalar öz işinə başlayıb. Panellərdə yerin müşahidəsi, təbii fəlakətlərin idarə edilməsi, peyk texnologiyası və iqlim monitorinqi üçün süni intellektdən istifadəyə dair mövzuların müzakirəsi yer alıb.

Summit of Space Agency Leaders Held at COP29
On November 16, Azercosmos, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan, hosted the Summit of Space Agency Leaders within the framework of COP29. The summit, held on the "Science, Technology, and Innovation Day" of COP29, was dedicated to the theme "Space challenges in the fight against climate change: Summit of Space Leaders". The primary objective of the event was to promote the role of space technology in addressing climate change and to define collaborative steps with global and emerging space agencies.
The summit brought together approximately 80 representatives from the international space community. Attendees included senior officials from Japan, the United States, the Kingdom of Bahrain, Brazil, China, Italy, Norway, Hungary, Saudi Arabia, Türkiye, the United Arab Emirates, and the United Kingdom. The Heads of the United Nations Office for Outer Space Affairs (UNOOSA), the Islamic World Educational, Scientific, and Cultural Organization (ICESCO), the International Astronautical Federation, and the Commonwealth of Nations were also present.
During the summit, it was highlighted that for nearly 30 years, the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) Conference of Parties (COP) has been uniting nations to advance climate action, encourage active participation, and elevate ambitions related to climate change. In recent years, the role of space activities in addressing climate challenges has increasingly featured on the COP agenda. Last year, the UAE Space Agency hosted the inaugural Summit of Space Agency Leaders at COP28.
Opening this year’s event, Samaddin Asadov, Chairman of the Board of Azercosmos, stated: “At the Summit of Space Leaders, one of the high-level events under COP29 Presidency, we once again witness how space supports global ambitions, actions, and collaboration.”
The summit included statements from space agencies on the theme "Joint Efforts for Climate Action: Partnerships, Knowledge, and Data Sharing," reflecting each country’s commitment to addressing climate challenges.
In the statement, Azercosmos emphasized the importance of three main factors:
1. Strengthening international partnerships on joint climate strategies among space agencies and organizations.
2. Actively contributing to the goals of the "Space 2030 Agenda," adopted by the UN General Assembly, including the development of the space economy, space society, space accessibility, and space diplomacy.
3. Defining space-based solutions, creating monitoring and reporting mechanism, and ensuring transparency.
Additionally, the statement reflected a comprehensive program developed in partnership with Azercosmos and the Commonwealth of Nations to analyze climate change through space technology and geographical data in order to support Small Island Developing States (SIDS).
During the Summit, NASA astronauts Sunita Williams and Nick Hague made a video appeal on the International Space Station for the COP29 event, specifically to convey the importance of space in climate change. In the video appeal, the astronauts emphasized that our planet is changing every second by observing from space.
As a result of the Summit, around 20 global space agencies endorsed an "International Pledge for Space-Based Climate Action – COP29 Impact and Output". The methods for further developing these commitments and turning them into concrete actions and sustainable activities were discussed at the COP29 Summit in Baku. This document of commitment, approved in Baku, is a significant step toward global cooperation for future COP events, facilitating the exchange of experiences among countries and outlining decisive methods for timely and effective mitigation of the negative impacts of climate change.
This summit is deeply integrated with digital infrastructure, climate action, innovation, sustainability and global cooperation in the space field. Finally, it emphasized that space not only serves as a tool but also plays the role of a bridge connecting science, technology, policy, and activity. The Summit provided an opportunity to build stronger partnerships between space agencies, international organizations, governments, researchers, and the private sector. Following the summit, panel sessions began with the participation of experts, space agencies, and international organizations. The panels featured discussion of topics related to AI for Earth Observation, Disaster Management, Satellite Technology and Climate Monitoring.