https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8e98774ca9ce1404beb01f4de_o.jpg
Regionlarda sosial məsuliyyət təşəbbüsləri ilə seçilən “Nar” Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB) ilə birgə 20 Noyabr – Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününə həsr edilmiş yeni layihəyə start verib. Layihə çərçivəsində Naxçıvan, Bakı, Gəncə, Lənkəran və Qəbələdə bir ay ərzində uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı geniş maarifləndirmə tədbirləri həyata keçiriləcək.
İlkin mərhələdə “Uşaqların zərərli və təhlükəli məlumatlardan qorunması” mövzusunda onlayn görüş keçirilib. Bu tədbirdə Naxçıvan, Bakı, Gəncə, Lənkəran və Qəbələdəki 10 məktəbdən VII-XI sinif şagirdləri və müəllimlər iştirak ediblər. Dövlət rəsmiləri və mütəxəssislər görüş zamanı rəqəmsal resurslardan düzgün və təhlükəsiz istifadə qaydaları barədə ətraflı məlumat verib və iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, layihə Elm və Təhsil Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və ADA Universitetinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.
“Nar” bu təşəbbüslə elm və təhsilə verdiyi dayanıqlı dəstəyin bir hissəsi olaraq, uşaq hüquqlarının qorunması və rəqəmsal mühitdə təhlükəsiz davranış qaydalarının öyrədilməsi işinə mühüm töhfə verir. Xüsusilə regionlarda həyata keçirilən bu layihə gələcək nəsillərin təhlükəsiz rəqəmsal mühitdə böyüməsi üçün vacib platforma yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8e98774ca9ce1404beb01f4de_o.jpg
«Nar» известный своими инициативами в области социальной ответственности в регионах, совместно с Общественным объединением регионального развития (РИИБ) запустил новый проект, приуроченный к Международному дню защиты прав детей, который отмечается 20 ноября. В течение месяца в Нахчыване, Баку, Гяндже, Ленкоране и Габале будут проведены мероприятия по повышению осведомленности о безопасности детей в цифровом пространстве.
На первом этапе проекта состоялась онлайн-встреча на тему «Защита детей от вредной и опасной информации». В мероприятии приняли участие ученики VII–XI классов и учителя из 10 школ, расположенных в Нахчыване, Баку, Гяндже, Ленкоране и Габале. Государственные представители и эксперты рассказали о правилах безопасного и ответственного использования цифровых ресурсов и ответили на вопросы участников.
Проект реализуется при поддержке Министерства науки и образования, Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей, Уполномоченного по правам человека Азербайджанской Республики, Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана и Университета ADA.
Этот проект является частью усилий «Nar» по поддержке образования и защите прав детей. Обучая детей безопасному поведению в цифровой среде, компания способствует их развитию в условиях безопасного цифрового пространства. Этот проект, реализуемый, в частности, в регионах, является важной платформой для того, чтобы будущие поколения росли в безопасной цифровой среде.