https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8e98774ca9ce1404beb01f4de_o.jpg
Regionlarda sosial məsuliyyət təşəbbüsləri ilə seçilən “Nar” Regional İnkişaf İctimai Birliyi (RİİB) ilə birgə 20 Noyabr – Ümumdünya Uşaq Hüquqları Gününə həsr edilmiş yeni layihəyə start verib. Layihə çərçivəsində Naxçıvan, Bakı, Gəncə, Lənkəran və Qəbələdə bir ay ərzində uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı geniş maarifləndirmə tədbirləri həyata keçiriləcək.
İlkin mərhələdə “Uşaqların zərərli və təhlükəli məlumatlardan qorunması” mövzusunda onlayn görüş keçirilib. Bu tədbirdə Naxçıvan, Bakı, Gəncə, Lənkəran və Qəbələdəki 10 məktəbdən VII-XI sinif şagirdləri və müəllimlər iştirak ediblər. Dövlət rəsmiləri və mütəxəssislər görüş zamanı rəqəmsal resurslardan düzgün və təhlükəsiz istifadə qaydaları barədə ətraflı məlumat verib və iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, layihə Elm və Təhsil Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və ADA Universitetinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.
“Nar” bu təşəbbüslə elm və təhsilə verdiyi dayanıqlı dəstəyin bir hissəsi olaraq, uşaq hüquqlarının qorunması və rəqəmsal mühitdə təhlükəsiz davranış qaydalarının öyrədilməsi işinə mühüm töhfə verir. Xüsusilə regionlarda həyata keçirilən bu layihə gələcək nəsillərin təhlükəsiz rəqəmsal mühitdə böyüməsi üçün vacib platforma yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_8e98774ca9ce1404beb01f4de_o.jpg
Renowned for its social responsibility initiatives in the regions, Nar has partnered with the Regional Development Public Union (RIIB) to launch a new project in honor of the International Day for the Protection of Children’s Rights, celebrated on November 20. Over the course of a month, a series of awareness-raising events will be held in Nakhchivan, Baku, Ganja, Lankaran, and Gabala to promote the safety of children in the digital space.
The project’s first phase featured an online session titled “Protecting Children from Harmful and Dangerous Information.” Participants included students from grades VII to XI and teachers from 10 schools across Nakhchivan, Baku, Ganja, Lankaran, and Gabala. During the session, government officials and experts provided practical guidance on the safe and responsible use of digital resources and addressed participants’ questions.
This initiative is implemented with the support of the Ministry of Science and Education, the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, the Human Rights Commissioner of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association, and ADA University.
Through this project, Nar reinforces its commitment to supporting education and safeguarding children’s rights. By teaching safe digital practices, the company aims to foster a secure digital environment for future generations. This initiative, implemented in particular in the regions, serves as an essential platform for ensuring future generations grow up in a safe digital environment.