https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f8203650fecb8fa0c8cbd413c_o.jpg
Azərbaycanda kibercinayətkarlar yeni fırıldaqçılıq üsulundan istifadə etməyə başlayıblar. Onlar “WhatsApp” messenceri vasitəsilə toy dəvətnamələri adı altında zərərli fayllar göndərirlər.
Belə bir faylı telefona yüklədikdən sonra cihaza zərərli proqram quraşdırılır. Bu proqram kibercinayətkarlara cihaza uzaqdan giriş imkanı verir, nəticədə şəxsi məlumatları və smartfonda saxlanılan məxfi informasiyanı oğurlamağa şərait yaradır.
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşı Elbrus İbrahimov bu faktı təsdiqləyərək vətəndaşları ayıq-sayıq olmağa, ehtiyatlı davranmağa və şübhəli faylları yükləməkdən çəkinməyə çağırıb. O, həmçinin şəxsi məlumatların heç kimə ötürülməməsini tövsiyə edib.
Kaspersky GReAT-ın Rusiya üzrə rəhbəri Dmitri Qalov analoji vəziyyətdə düzgün davranış barədə vətəndaşlara bir neçə tövsiyə verib:
- Fırıldaqçılar şəkil adı altında zərərli proqram yayırlar. Bu halda, çox güman ki, istifadəçilərə şəkil deyil, “dəvətnamə” adı ilə təqdim olunan icraedici fayl göndərilir.
- Sizə şəkil əvəzinə başqa bir şey göndərildiyini anlamaq üçün faylın uzantısına diqqət yetirin. Şəkillərin, fotoların adında heç vaxt .apk və ya .exe ola bilməz (bu cür uzantı ehtiva edə bilməz). Bu uzantılar göndərilənin icraedici fayl, daha doğrusu proqram olduğunu göstərir.
- Sizə hər hansı şübhəli mesaj göndərilərsə, onun tərkibindəki linklərə daxil olmağı və heç bir faylı yükləməyi tövsiyə etmirik. Əgər bu cür mesaj sizə tanış birindən gəlibsə, onun həqiqətən həmin şəxs tərəfindən göndərildiyini başqa bir əlaqə kanalı ilə yoxlayın.
- Qorunmaq üçün etibarlı antivirus həllərindən istifadə edin. Onlar zərərli proqramların cihaza quraşdırılmasını və ya fişinq linklərinə keçidi avtomatik bloklayacaq. Unutmayın, əgər sizi tələsdirir və ya qorxudurlarsa, çox güman ki, bu kibercinayətkarlardır. Şübhəli linklərə daxil olmayın və messencerdəki mesajlarda gələn şübhəli faylları yükləməyin.
- Əgər kibercinayətkarlar cihaza zərərli proqramı yükləməyi bacarıblarsa, onu antivirus vasitəsilə silmək lazımdır. Ödəniş məlumatlarınıza daxil olunduğu barədə şübhələriniz varsa, bank kartlarınızı bloklayın və əlavə məsləhət üçün bankınıza müraciət edin.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_f8203650fecb8fa0c8cbd413c_o.jpg
В Азербайджане киберпреступники начали использовать новый способ мошенничества. Они отправляют файлы, замаскированные под свадебные приглашения, через мессенджер WhatsApp.
После скачивания такого файла на телефон устанавливается вредоносная программа. Она предоставляет злоумышленникам удаленный доступ к устройству, позволяя им похищать личные данные и конфиденциальную информацию, хранящуюся на смартфоне.
Эльбрус Ибрагимов, сотрудник Министерства внутренних дел Азербайджана, подтвердил факт и призвал граждан к бдительности, быть осторожными и избегать загрузки подозрительных файлов, чтобы не стать жертвой киберпреступников, также рекомендовал не передавать свои личные данные никому.
Дмитрий Галов, руководитель Kaspersky GReAT в России прокомментировал данную ситуацию и делится рекомендациями:
- Есть схемы, в рамках которых злоумышленники под видом якобы картинок распространяют зловредные программы. В данном случае скорее всего пользователям присылают не картинку, а исполняемый файл, который может назваться, как угодно, в том числе «приглашение».
- Чтобы понять, что вам прислали не картинку, а что-то иное, обратите внимание на расширение файла. Картинки, фотографии не могут иметь в названии.apk или .exe (не могут иметь такие расширения). Это говорит о том, что пользователю прислали исполняемый файл, то есть программу.
- Если вам присылают какое-либо сомнительное сообщение, мы рекомендуем не переходить по ссылкам из него и не скачивать никакие файлы, программы. Если подозрительное сообщение в мессенджере пришло от знакомого, лучше перепроверить по другому каналу связи, что это сообщение действительно от него.
- Чтобы защитить себя, нужно использовать надежные защитные решения: они автоматически заблокируют установку вредоносного ПО на ПК или смартфоне, попытку перехода на фишинговый ресурс. Помните, если вас торопят, пугают – вероятно это злоумышленники. Не переходите по сомнительным ссылкам и не скачивайте подозрительные файлы из сообщений в мессенджерах.
- Если же злоумышленникам удалось установить на устройство вредоносную программу, то ее следует удалить с помощью антивируса. В любом случае, если есть подозрение, что злоумышленники смогли добраться до платежных данных, лучше заблокировать банковские карты и обратиться в свой банк для дополнительной консультации.