https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_62c0f92f1fc09b52a85990859_o.jpg
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Bakıdakı Rus Evinin “Humanitar Missiya Proqramı”nın dəstəyi ilə “De Bur sarayının kaminləri” adlı elmi-tədqiqat layihəsini təqdim edir. Bu məqsədlə birgə tədqiqat işlərini həyata keçirmək üçün “Keramarx” Memarlıq Bədii Keramika Muzeyinin – “Pallada” Bərpa-istehsalat şirkətinin və “Keramarx” muzeyinin direktoru K.V. Lixolat, Rusiya Federasiyasının Əməkdar mədəniyyət işçisi, “Keramarx” Memarlıq Bədii Keramika Muzeyinin kuratoru M.L. Makoqonova və həmin muzeyin elmi məsləhətçisi, iqtisad elmləri namizədi A.I. Rodenkov dəvət edilmişdir.
Ekspertlərin iştirakı ilə bir sıra tədbirlər keçiriləcək. Bunlara Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin yerləşdiyi De Bur Sarayının interyerləri və muzeyin fondu ilə tanışlıq, kaminlərin ölçülərinin götürülməsi və foto çəkilişləri, həmçinin kamin elementlərinin skan edilməsi daxildir. Eyni zamanda, Bakı şəhərində yerləşən bəzi tarixi binalarda memarlıq tərtibatının araşdırılması da nəzərdə tutulur.
Layihənin məqsədi: muzey ziyarətçilərinə De Bur Sarayının kaminlərinin tarixi və bədii dəyəri barədə dolğun məlumat təqdim etmək, onların memarlıq və mədəni irsdəki əhəmiyyətini aydınlaşdırmaqdır. Layihə çərçivəsində aşağıda qeyd olunan mövzularda bir neçə məruzələr keçiriləcək:
4.12.24., saat 19:00-da “Memarlıq keramikasının bərpası. Texnologiya. Nümunələr.” Məruzəçi: K.V. Lixolat.
5.12.24., saat 17:00-da “Ekspozisiya və kolleksiya işinə əsas yanaşmalar.” Məruzəçi:
M.L. Makoqonova.
7.12.24., saat 17:00-da “Keramarx” Muzeyinin nəşr layihələrinin icmalı.” Məruzəçi A.İ.Rodenkov.
Layihəni Kütləvi İnformasiya Vasitələrində işıqlandırmaq, eləcə də KİV nümayəndələrini marqalandıran sualları cavablandırmaq məqsədilə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 3 dekabr 2024-cü il tarixində saat 12:00-da dəvət olunmuş mütəxəssislərin iştirakı ilə press- konfrans keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_62c0f92f1fc09b52a85990859_o.jpg
Азербайджанский национальный музей искусств совместно с Министерством культуры Азербайджана и при поддержке «Программы гуманитарной миссии» Представительства Россотрудничества в Азербайджане «Русский дом» представляет научно-исследовательский проект под названием «Камины дворца Де Бура». В связи с этим для проведения совместной исследовательской работы приглашены эксперты Музея архитектурной художественной керамики «Керамарх» Лихолат К.В., Заслуженный работник культуры России, куратор Музея архитектурной художественной керамики «Керамарх» Макогонова М.Л., а также научный советник Музея архитектурной художественной керамики «Керамарх», кандидат экономических наук, Роденков А.И.
Специалисты планируют провести ряд встреч, осмотр интерьеров дворца Де Бура (АНМИ), изучение фондов АНМИ, фотофиксация печей, обмеры, осмотр и сканирование элементов каминов. Также подразумевается изучение фондов и экспозиций по теме архитектурной керамики в некоторых исторических зданиях города Баку.
Цель проекта: преподнести посетителям музея полноценную информацию об исторической и художественной ценности каминов дворца Де Бура, раскрыть их значение в архитектурном и культурном наследии. В рамках проекта будут проведены ряд лекций, посвященных архитектурной художественной керамике, ее изучении, реставрации и экспозиции:
5.12.24. «Реставрация архитектурной керамики. Технология. Примеры». Лектор: Лихолат К.В.
6.12.24. «Основные подходы к экспозиционной и собирательной деятельности». Лектор: Макогонова М.Л.
7.12.24. «Обзор издательских проектов музея «Керамарх»». Лектор: Роденков А.И.
С целью привлечения внимания к данной теме, ответов на вопросы представителей СМИ 3.12.24. в 12:00 в Азербайджанском национальном музее искусств будет проведена прес-конференция с участием вышеуказанных экспертов и представителей СМИ.