https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ba1cf9037fc488cc4335af322_o.jpg
Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Resurslar və mədəniyyət. Arxeologiyadan yeni texnologiyaya” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb. Tədbiri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova açaraq qonaqlara muzeyin tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Ümumrusiya Dekorativ Sənəti Muzeyinin direktoru Yelena Titova çıxış edərək konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb, üç gün ərzində maraqlı məruzələrin təqdim olunacağını, faydalı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılacağını diqqətə çatdırıb. Sonra hər iki muzeyin direktorları bir-birinə xatirə hədiyyəsi bağışlayıblar.
Konfrans “MDB məkanında muzeylərarası əməkdaşlıq” mövzusunda akademik sessiya ilə işini davam etdirib. Burada “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənələr” planşet sərgisi təqdim olunub.
Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistandan muzey direktorları və mütəxəssislərinin qatıldığı beynəlxalq tədbir dekabrın 5-dək davam edəcək. Akademik sessiyalarda “Muzey və insanlar”, “Muzey və informasiya resursları”, “Təbiət və ənənələr ilham mənbəyi kimi”, “Avrasiya mədəniyyətlərinin ən qədim əsasları: arxetiplər, simvolizm, arxeoloji artefaktlar”, “MDB xalqlarının dekorativ sənəti”, “Müasir muzeyin ənənələrin qorunmasında rolu” kimi mövzularda məruzələr dinləniləcək.
Konfrans çərçivəsində mədəni proqram təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənələr” çoxillik kompleks proqramı çərçivəsində keçirilən konfrans Ümumrusiya Dekorativ Sənəti Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlığı Fondunun dəstəyi ilə baş tutub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ba1cf9037fc488cc4335af322_o.jpg
3 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра приступила к работе международная научно-практическая конференция «Ресурсы и культура. От археологии до новой технологии». Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова открыла конференцию приветственной речью, в которой рассказала гостям об истории и деятельности музея. Директор Всероссийского музея декоративного искусства Елена Титова выступила с речью, подчеркнув важность конференции. Она отметила, что на трехдневной конференции будут представлены интересные доклады, состоится обмен мнениями и опытом. Позже, директора обменялись памятными подарками.
Конференция продолжилась академической сессией на тему «Межмузейное взаимодействие на пространстве СНГ». Также, была представлена планшетная выставка «Наследие содружества. Традиции для будущего».
Международное мероприятие с участием директоров музеев и специалистов из Азербайджана, Беларуси, России, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана продлится до 5 декабря. На академических сессиях будут заслушаны доклады на следующие темы: «Музей и люди», «Музей и информационные ресурсы», «Природа и обычаи как источник вдохновения», «Древнейшие фундаменты евразийских культур: архетипы, символика, археологические артефакты», «Декоративное искусство народов СНГ. Переплетения», «Роль современного музея в сохранении традиций».
В рамках конференции будет организована культурная программа.
Международная конференция «Ресурсы и культура. От археологии до новой технологии», организована Всероссийским музеем декоративного искусства в рамках многолетней комплексной программы «Наследие Содружества. Традиции для будущего» совместно с Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.