https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_642ad9ba68d35ee2d3edd63f4_o.jpg
Noyabrın 15-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonqla görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin COP29 Sədrliyindən irəli gələn məsələlər, həmçinin Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək Parlament Görüşünə hazırlıq istiqamətində görülən işlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Martin Çunqonq COP29 kimi vacib qlobal tədbirə evsahibliyi etdiyi üçün ölkəmizi təbrik edib. Fikir mübadiləsi zamanı COP29-a hazırlıq işlərinin yüksək səviyyədə aparıldığı vurğulanıb və görülən işlər yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə iqlim dəyişikliyinin yaratdığı problemlərin bütün dövlətlərə mənfi təsirlər göstərdiyi diqqətə çatdırılaraq, bu istiqamətdə qlobal əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib, Bakıda təşkil olunan COP29-un müzakirə olunan mövzuların aktuallığı, dünyada iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemlərin aradan qaldırılmasına töhfələri baxımından çox mühüm beynəlxalq tədbir olduğu diqqətə çatdırılıb. Dünyanın müxtəlif ölkələrinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi COP29-a böyük marağın göstərildiyi və tədbirdə 70 mindən çox qonağın iştirak etməsinin bunun bariz ifadəsi olduğu qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasındakı münasibətlər yüksək dəyərləndirilib, Azərbaycanın PAİ-nin tədbirlərində fəal iştirak etdiyi, tərəflər arasında uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğu bildirilib. Bu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, COP29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament Görüşünün yüksək səviyyədə təşkil olunacağına inam ifadə olunub. Tərəflər konfransda müzakirə ediləcək məsələlərin əhəmiyyəti, iqlim dəyişikliklərinə qarşı atılacaq gələcək addımların müzakirəsi baxımından bu tədbirin vacibliyini qeyd ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_642ad9ba68d35ee2d3edd63f4_o.jpg
15-го ноября спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшим в нашу страну генеральным секретарём Межпарламентского Союза Мартином Чунгонгом.
Собеседники обменялись мнениями о вопросах, вытекающих из председательства нашей страны в COP29, а также о подготовке к Парламентской Встрече, которая будет совместно организована Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики в рамках 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата, проходящей в Баку.
Мартин Чунгонг поздравил нашу страну с проведением столь значительного глобального события, как COP29. Затем было подчёркнуто, что подготовка к COP29 ведется на высоком уровне; проведённая в этом направлении работа получила высокую оценку.
На встрече отмечалось, что вызванные изменением климата проблемы негативно воздействуют на все государства; была подчёркнута важность глобального сотрудничества в этом направлении. Говорилось, что проходящая в Баку COP29 является важнейшим международным мероприятием с точки зрения актуальности обсуждаемых тем и вклада в решение проблем, вызванных изменением климата. Было также отмечено, что ярким свидетельством этого является огромный интерес к COP29, в котором принимают участие представители различных стран мира, всего более 70 тысяч гостей.
Были высоко оценены отношения между Милли Меджлисом Азербайджана и Межпарламентским Союзом, отмечено активное участие Азербайджана в мероприятиях МС и плодотворное сотрудничество сторон. Итогом этого сотрудничества станет высокий организационный уровень Парламентской Встречи, которая состоится в рамках COP29. Собеседники обратили внимание на важность обсуждаемых на конференции вопросов и подчеркнули значимость мероприятия в контексте обсуждения будущих шагов в борьбе с изменением климата.