Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb
Noyabrın 19-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri Vayra Vike-Freyberqanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Parlamentin spikeri qonaqları səmimi salamlayaraq, Nizami Gəncəvi Mərkəzinin zəngin təcrübə və biliklərə malik görkəmli şəxsləri bir araya gətirən uğurlu işini və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Mərkəzin fəaliyyətinə verdiyi yüksək qiyməti vurğulayıb. Spiker Sahibə Qafarova, Mərkəzin qlobal məsələlərin müzakirəsi və problemlərin həlli üçün mühüm platforma olduğunu, indiyədək keçirilmiş Qlobal Bakı Forumlarının əhəmiyyətini və iştirakçı coğrafiyasının ildən-ilə genişlənməsini xüsusi qeyd edib.
Söhbətdə, Azərbaycanın ötən ilin dekabrında yekdilliklə COP29-un ev sahibi kimi seçildiyini vurğulayan spiker, bunun ölkəmizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədəki səylərinin tanınması və dünya ictimaiyyətinin Azərbaycanın icmaları və ölkələri birləşdirən körpü qurma qabiliyyətinə olan etimadının göstəricisi olduğunu qeyd edib. Cəmi 11 ay hazırlıq müddəti olmasına baxmayaraq, COP29 Azərbaycan sədrliyinin bütün maraqlı tərəfləri cəlb etmək və onların ehtiyaclarını dəyərləndirmək istiqamətində böyük işlər gördüyü bildirilib. Bununla yanaşı, diqqətə çatdırılıb ki, hazırlıq prosesində ölkəmiz qərəzli ittihamlar, ikili standartlar və dezinformasiya kampaniyaları ilə üzləşib, lakin bütün bu maneələrə baxmayaraq, COP29 uğurla öz işinə başlayıb və bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə işini davam etdirir.
Sahibə Qafarova, COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşü barədə qonaqları məlumatlandırıb. Bildirilib ki, Parlament Görüşündə 90-dan çox nümayəndə heyəti bir araya gələrək, iki gün ərzində iqlim maliyyəsi, təsirlərin azaldılması, adaptasiya, şəffaflıq və milli töhfələr kimi vacib məsələləri müzakirə edib. Nəticədə, iqlim fəaliyyətlərinə parlament töhfəsi olaraq, parlamentlərimizin ümumi mövqeyini əks etdirən yekun sənəd qəbul edilib.
Görüşdə qonaqlara Milli Məclisin tarixi, strukturu, fəaliyyəti haqqında da məlumat verilib.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı Zəfərdən bəhs edərək, ölkəmizin Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyaraq ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyini vurğulayıb.
Spiker, eyni zamanda, Fransanın müharibədən sonra Ermənistanı silahlandıraraq bölgədə vəziyyəti gərginləşdirməyə cəhdlər etdiyini bildirib və ikili standartlara diqqəti çəkib.
Qonaqlara həmçinin, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri və yaşıl enerjiyə keçid çərçivəsində “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələrinin icrası barədə məlumat verilib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədrləri Vayra Vike-Freyberqa, İsmail Serageldin, üzvləri Rosen Plevneliev, Jean Baderşnayder və Denis Fransis çıxış edərək, ölkəmizi COP29-un yüksək səviyyədə təşkil olunması münasibətilə təbrik ediblər. Ekoloji problemlərin həllinə həsr edilmiş bu tədbirin mühüm qlobal əhəmiyyətindən danışan çıxışçılar, Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunu məmnunluqla qeyd ediblər, ölkəmizin  ekoloji sahədəki fəallığını və dünya miqyasında yaşıl inkişafın təşviqinə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndiriblər.
Görüş zamanı qlobal yaşıl gündəliyin təşviqi istiqamətində beynəlxalq səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb, iqlim dəyişmələri ilə qlobal mübarizə imkanları müzakirə olunub. Həmçinin, Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə verdiyi dəstəkdən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan kiçik ada dövlətlərinə təbii fəlakətlərin təsirini azaltmaq üçün yardımlar göstərir və bu dövlətlərin ekoloji problemlərinin həlli, həmçinin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə qarşı mübarizədə fəal iştirak edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_9702859effeb144bbbf861843_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 19 November with a delegation led by Co-chair of the Nizami Ganjavi International Centre Vaira Vīķe-Freiberga.
The Speaker of Parliament welcomed the guests cordially before highlighting the successful work of the Nizami Ganjavi International Centre, an entity which brings together prominent individuals with extensive experience and knowledge. She mentioned the high regard in which the Centre's activities are held by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Speaker Sahiba Gafarova emphasised that the Centre serves as an important platform for discussing global issues and finding solutions to challenges. She also highlighted the significance of the Global Baku Forums held to date and the ever-expanding geographical reach of their participants.
During the discussion, the Speaker mentioned Azerbaijan’s having been unanimously chosen as the COP29 host country last December. That selection was recognition of Azerbaijan’s efforts in combating climate change and a testament to the international community’s trust in the country’s ability to act as a bridge connecting communities and nations.
The Azerbaijani presidency of the COP29 accomplished immense work in engaging all stakeholders and addressing their needs, despite a tight preparation period of just 11 months.
It was further noted that during the preparatory process, Azerbaijan faced biased accusations, double standards, and disinformation campaigns. Nevertheless, despite these obstacles, the COP29 had commenced its work successfully and continued operating with the participation of all the stakeholders.
Sahiba Gafarova informed the delegation of the Parliamentary Meeting held within the framework of the COP29 and organised jointly by the Inter-Parliamentary Union and the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. Delegations from over 90 countries participated in the meeting discussing crucial topics over two days; the topics included climate finance, mitigation, adaptation, transparency, and national contributions. The Final Document was adopted to summarise the discussions and to reflect the legislatures’ collective stance on their contributions to climate action.
The guests were also supplied with information about the history, structure, and activities of the Milli Majlis.
Sahiba Gafarova spoke about Azerbaijan's Victory in the 44-day Patriotic War, emphasising that the country ended Armenia's 30-year occupation and restored its territorial integrity and sovereignty.
Besides, the Speaker placed emphasis on France's actions consisting in the further arming of Armenia following the war, escalating tensions in the region, and drew attention to the issue of double standards.
Additionally, the guests were informed about the restoration and reconstruction efforts in the liberated territories, as well as the implementation of the ‘Smart City’ and ‘Smart Village’ projects as part of the transition to green energy.
The Co-Chairs of the Nizami Ganjavi International Centre, Vaira Vīķe-Freiberga and Ismail Serageldin, along with Centre members Rosen Plevneliev, Jean Baderschneider and Denis Francis, extended their congratulations to Azerbaijan on having hosted the COP29 to high standards.
The speakers underscored the significant global importance of this event dedicated to addressing environmental challenges. They mentioned Azerbaijan's growing international reputation and commended the country's active role in the environmental sphere, as well as its contributions to advancing green development on a global scale.
The importance of international efforts to promote the global ‘green’ agenda was underscored, and opportunities for worldwide climate change mitigation were discussed as well. In addition, they broached Azerbaijan's support for the Small Island Nations. It was said that Azerbaijan provides assistance to these countries in reducing the impact of natural disasters and actively participates in solving their environmental issues and combating the adverse effects of climate change.