Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri ilə görüşüb
Noyabrın 19-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri Vayra Vike-Freyberqanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Parlamentin spikeri qonaqları səmimi salamlayaraq, Nizami Gəncəvi Mərkəzinin zəngin təcrübə və biliklərə malik görkəmli şəxsləri bir araya gətirən uğurlu işini və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Mərkəzin fəaliyyətinə verdiyi yüksək qiyməti vurğulayıb. Spiker Sahibə Qafarova, Mərkəzin qlobal məsələlərin müzakirəsi və problemlərin həlli üçün mühüm platforma olduğunu, indiyədək keçirilmiş Qlobal Bakı Forumlarının əhəmiyyətini və iştirakçı coğrafiyasının ildən-ilə genişlənməsini xüsusi qeyd edib.
Söhbətdə, Azərbaycanın ötən ilin dekabrında yekdilliklə COP29-un ev sahibi kimi seçildiyini vurğulayan spiker, bunun ölkəmizin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədəki səylərinin tanınması və dünya ictimaiyyətinin Azərbaycanın icmaları və ölkələri birləşdirən körpü qurma qabiliyyətinə olan etimadının göstəricisi olduğunu qeyd edib. Cəmi 11 ay hazırlıq müddəti olmasına baxmayaraq, COP29 Azərbaycan sədrliyinin bütün maraqlı tərəfləri cəlb etmək və onların ehtiyaclarını dəyərləndirmək istiqamətində böyük işlər gördüyü bildirilib. Bununla yanaşı, diqqətə çatdırılıb ki, hazırlıq prosesində ölkəmiz qərəzli ittihamlar, ikili standartlar və dezinformasiya kampaniyaları ilə üzləşib, lakin bütün bu maneələrə baxmayaraq, COP29 uğurla öz işinə başlayıb və bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə işini davam etdirir.
Sahibə Qafarova, COP29 çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşü barədə qonaqları məlumatlandırıb. Bildirilib ki, Parlament Görüşündə 90-dan çox nümayəndə heyəti bir araya gələrək, iki gün ərzində iqlim maliyyəsi, təsirlərin azaldılması, adaptasiya, şəffaflıq və milli töhfələr kimi vacib məsələləri müzakirə edib. Nəticədə, iqlim fəaliyyətlərinə parlament töhfəsi olaraq, parlamentlərimizin ümumi mövqeyini əks etdirən yekun sənəd qəbul edilib.
Görüşdə qonaqlara Milli Məclisin tarixi, strukturu, fəaliyyəti haqqında da məlumat verilib.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı Zəfərdən bəhs edərək, ölkəmizin Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyaraq ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyini vurğulayıb.
Spiker, eyni zamanda, Fransanın müharibədən sonra Ermənistanı silahlandıraraq bölgədə vəziyyəti gərginləşdirməyə cəhdlər etdiyini bildirib və ikili standartlara diqqəti çəkib.
Qonaqlara həmçinin, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri və yaşıl enerjiyə keçid çərçivəsində “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” layihələrinin icrası barədə məlumat verilib.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədrləri Vayra Vike-Freyberqa, İsmail Serageldin, üzvləri Rosen Plevneliev, Jean Baderşnayder və Denis Fransis çıxış edərək, ölkəmizi COP29-un yüksək səviyyədə təşkil olunması münasibətilə təbrik ediblər. Ekoloji problemlərin həllinə həsr edilmiş bu tədbirin mühüm qlobal əhəmiyyətindən danışan çıxışçılar, Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunu məmnunluqla qeyd ediblər, ölkəmizin  ekoloji sahədəki fəallığını və dünya miqyasında yaşıl inkişafın təşviqinə verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndiriblər.
Görüş zamanı qlobal yaşıl gündəliyin təşviqi istiqamətində beynəlxalq səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb, iqlim dəyişmələri ilə qlobal mübarizə imkanları müzakirə olunub. Həmçinin, Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə verdiyi dəstəkdən söz açılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan kiçik ada dövlətlərinə təbii fəlakətlərin təsirini azaltmaq üçün yardımlar göstərir və bu dövlətlərin ekoloji problemlərinin həlli, həmçinin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə qarşı mübarizədə fəal iştirak edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_9702859effeb144bbbf861843_o.jpg
19-го ноября спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с делегацией во главе с сопредседателем Международного центра Низами Гянджеви Вайрой Вике-Фрейбергой.
Спикер парламента тепло поприветствовала гостей, отметив успешную деятельность Центра Низами Гянджеви, объединяющего выдающихся личностей с богатым опытом и знаниями. Она отметила высокую оценку, которую Президент Азербайджана Ильхам Алиев даёт деятельности Центра.
Спикер Сагиба Гафарова особо отметила, что Центр является важной платформой для обсуждения глобальных вопросов и решения проблем, при этом, указав на значение прошедших Глобальных Бакинских форумов и постоянно расширяющуюся географию их участников.
Как спикер подчеркнула в ходе беседы, в декабре прошлого года Азербайджан был единогласно выбран страной проведения COP29. Этот выбор явился признанием усилий Азербайджана в борьбе с изменением климата, а также свидетельством доверия мирового сообщества к способности страны служить мостом, объединяющим сообщества и страны.
Азербайджанское председательство в COP29 проделало огромную работу по привлечению всех заинтересованных сторон и учёту их потребностей несмотря на ограниченный подготовительный период, составивший 11 месяцев.
Как было отмечено далее, в процессе подготовки наша страна столкнулась с предвзятыми обвинениями, двойными стандартами и дезинформационными кампаниями. Однако, несмотря на все эти препятствия, COP29 успешно начала свою работу и продолжает её с участием всех заинтересованных сторон.
Сагиба Гафарова рассказала гостям о Парламентской Встрече, организованной в рамках COP29 совместно Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджанской Республики. Во Встрече участвовали делегации из более чем 90 стран, в течение двух дней обсуждавшие столь важные вопросы, как финансирование климатических инициатив, смягчение последствий, адаптация, прозрачность и вклад в дело на национальных уровнях. С учётом результатов дискуссий был принят Итоговый документ, отражающий общую позицию парламентов касаемо вклада в климатические усилия.
Гостям также была представлена информация об истории, структуре и деятельности Милли Меджлиса.
Сагиба Гафарова говорила о Победе, одержанной Азербайджаном в 44-дневной Отечественной войне, подчеркнув, что страна положила конец 30-летней оккупации со стороны Армении и восстановила свои территориальную целостность и суверенитет.
Спикер также обратила внимание на действия Франции, которая после войны продолжает вооружать Армению, создавая напряженность в регионе, и остановилась на проблеме двойных стандартов.
Кроме того, гостям поведали о восстановительных и строительных работах на освобождённых от оккупации территориях, и о реализации проектов «Умный город» и «Умная деревня» в русле перехода на зелёную энергетику.
Сопредседатели Международного центра Низами Гянджеви Вайра Вике-Фрейберга и Исмаил Серагелдин, а также члены Центра Росен Плевнелиев, Жан Бадершнайдер и Денис Фрэнсис выступили с поздравлениями в адрес нашей страны с проведением COP29 на высоком уровне. Говорившие подчеркнули важное глобальное значение этого мероприятия, посвящённого решению экологических проблем, отметили растущий авторитет Азербайджана в мире и высоко оценили как активность страны в экологической сфере, так и её вклад в продвижение зелёного развития в глобальном масштабе.
Была подчёркнута значимость международных усилий по продвижению глобальной «зелёной» повестки и обсуждены возможности глобальной борьбы с изменением климата. Также затрагивалась тема поддержки Азербайджаном малых островных государств. Было отмечено, что Азербайджан оказывает помощь этим странам в снижении воздействия природных катастроф и активно участвует в решении их экологических проблем, а также в борьбе с негативными последствиями изменения климата.