https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_56c5c71445d1bd0ee83b607bc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Amerika Birləşmiş Ştatlarının Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutunun (IEEE) təmsilçisi, “Mikro Information Free Zone Establishment” şirkətinin direktoru Mehmet Haseki ilə görüş keçirilib.
Görüşdə BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov, Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin direktor müavini Zöhrab Ağamalıyev, Elmi Kitabxananın direktoru Nigar İsmayılova və Metodiki iş və əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Cəmilə Yusifova iştirak ediblər.
Qonaq “IEEE-nin missiyası bəşəriyyətin rifahı naminə texnoloji innovasiyaları təşviq etməkdir” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Elektronika, elektrik mühəndisliyi, kompüter və şəbəkə avadanlıqları üçün standartlar hazırlayan, dünyada geniş istifadə olunan, müasir dünya elmi-texniki ədəbiyyatının üçdə birini özündə cəmləşdirən, ən böyük elmi məlumat bazalarından biri olan “IEEE Xplore” rəqəmsal kitabxanası təqdim olunub.
IEEE-nin əsas məqsədi elektrotexnika, elektronika, kompüter texnologiyaları və informasiya elmləri sahələrində elmi fəaliyyətin təşkili və inkişafı, onların nəticələrinin cəmiyyətin mənafeyi naminə tətbiqi, habelə mütəxəssislərin peşəkar inkişafı üçün onlara informasiya dəstəyi göstərməkdir. Hazırda 190-dan çox ölkədən 460000-dən çox üzvü olan IEEE dünya üzrə 2000-dən çox illik konfrans və tədbirə sponsorluq edir.
“IEEE Xplore” platforması istifadəçilərə 6 milyondan çox tammətnli sənəddən qiymətli tədqiqat materiallarını, elmi məqalələri, texniki standartları və konfrans materiallarını səmərəli şəkildə axtarıb tapmaq və istifadə imkanı verir. İştirakçılara platformanın qabaqcıl funksiyaları, elmi tədqiqatlarının məhsuldarlığını və faydasını artırmaq üçün IEEE-in imkanlarından maksimum istifadə etmək bacarıqları haqqında məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_56c5c71445d1bd0ee83b607bc_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с представителем Института инженерии электротехники и электроники (IEEE) США, директором компании «Mikro Information Free Zone Making» Мехметом Хасеки.
Во встрече приняли участие проректор БГУ Гусейн Мамедов, заместитель директора Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям Зохраб Агамалиев, директор Научной библиотеки Нигяр Исмайлова и заведующая отделом методической работы и сотрудничества Джамиля Юсифова.
Гость выступил с докладом на тему «Миссия IEEE – продвижение технологических инноваций ради блага человечества». Представлена цифровая библиотека IEEE Xplore — одна из крупнейших научных баз данных, готовящих стандарты электроники, электротехники, компьютерного и сетевого оборудования, содержащая треть научно-технической литературы. Основная цель IEEE – организация и развитие научной деятельности в области электротехники, электроники, компьютерных технологий и информатики, применение ее результатов, а также оказание информационной поддержки специалистам для их профессионального развития. В настоящее время IEEE насчитывает более 460 000 членов из более чем 190 стран и спонсирует более 2 000 ежегодных конференций и мероприятий по всему миру.
Платформа IEEE Xplore позволяет пользователям искать и получать доступ к более чем 6 миллионам исследовательских материалов, научных статей, технических стандартов и материалов конференций. Участники встречи проинформированы о функциях платформы, навыках максимального использования возможностей IEEE для повышения продуктивности научных исследований. В завершение обсуждены возможности использования платформы и вопросы членства.