https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8bfcdf4b81e2e74d515ce2486_o.jpg
Dekabrın 11-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dövlətin memarı. Bir ömrün ensiklopediyası” adlı unikal xalçanın Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində növbəti təqdimatı keçirilib.
Xalça İqtisadiyyat Nazirliyi ilə “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin ortaq layihəsi olsa da, ideyasına görə görkəmli sənət əsəridir. Belə iri həcmli, böyük istedad, fantaziya və zəhmət bahasına ərsəyə gələn gözəl əsər tam layiq olduğu məkanda təqdim edilib.
Təqdimatdan öncə toplaşanlara Ulu Öndər Heydər Əliyevin Xalça Muzeyinə ziyarətlərindən, onun milli xalça sənətinə diqqət və qayğısından bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova qonaqları salamlayaraq belə gözəl və unikal sənət əsərinin muzeydə sərgilənməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Dövlətin memarı. Bir ömrün ensiklopediyası” triptix-xalçanı qədim xalça sənətinin ən yaxşı ənənələrinin davamı kimi dəyərləndirib: “Bu triptix-xalça, əslində, Ulu Öndərin həyatının, amalının xalça dilində kodlaşdırılmış hekayəsidir. Bu əsər yeni olsa da, qədim milli mədəni irsin daşıyıcısıdır”.
Sonra Azərxalça ASC İdarə Heyətinin sədri, ensiklopedik xatirə xalça kompozisiyasının müəllifləri – Əməkdar incəsənət xadimi Emin Məmmədov və Əməkdar rəssam Rəşad Ələkbərov xalça üzərində necə çalışdıqları barədə geniş məlumat veriblər. Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov isə xalça sənətinin əcdadlarımızın çadır, alaçıq, yurta məskənləri ilə yaşıd olduğu barədə maraqlı fikirlər söyləyib.
Çıxşlar başa çatdıqdan sonra Əməkdar artist Ramil Qasımov pianoçu Zülfiyyə Sadıqovanın müşayiəti ilə Ulu Öndərin çox sevdiyi nəğmələrdən ikisini - Cahangir Cahangirovun “Alagöz” mahnısını və “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısını ifa edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8bfcdf4b81e2e74d515ce2486_o.jpg
11 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась презентация уникального ковра «Архитектор государства. Энциклопедия одной жизни», посвященного 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Ковер является совместным проектом Министерства экономики и ОАО “Азерхалча”. Идея и уникальное художественное решение превратили этот ковер в выдающееся произведение искусства. Монументальный ковер-триптих, явившийся результатом выдающегося таланта, фантазии и труда в очередной раз экспонируется в достойном месте.
До начала презентации гости посмотрели видеоролик, демонстрирующий посещение музея общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, его внимание и заботу о национальном ковровом искусстве.
Директор музея Амина Меликова поприветствовала в своей речи гостей и выразила радость по поводу выставки в музее этого уникального произведения искусства.
Министр культуры Адиль Керимов назвал ковер продолжением лучших традиций древнего национального коврового искусства. «Данный ковер-триптих является повествованием о жизни и мечте Гейдара Алиева, переданным на «языке ковра». Это новое произведение является носителем древнего культурного наследия», – сказал министр.
Авторы энциклопедической памятной ковровой композиции – Заслуженный деятель искусств, председатель правления ОАО “Азерхалча” Эмин Мамедов и Заслуженный художник Рашад Алекперов подробно рассказали о работе над ковром. Народный художник, академик Омар Эльдаров поделился интересными мыслями о связи между ковровым искусством и палатками и юртами, являющимися ровесниками.
Вслед за выступлениями, Заслуженный артист Рамиль Гасымов в сопровождении пианистки Зульфии Садыговой исполнил две самые любимые народные песни Гейдара Алиева.