https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_27cecb41b114affdc19f57201_o.jpg
Terrorçuluq, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, Azərbaycan Respublikası və xalqına qarşı sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri və digər çoxsaylı cinayətlərin törədilməsi faktları ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində cinayət işinin istintaqı aparılıb.
innews.media Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Baş Prokurorluğunun yaydığı birgə məlumata istinadən xəbər verir ki, Rusiya Federasiyasının vətəndaşı olmuş, hazırda Ermənistan Respublikasının vətəndaşı olan, Rusiya Federasiyasında “Troyka Dialoq” şirkətinin təsisçisi və rəhbəri olmuş, Rusiya Federasiyasında “KAMAZ” ASC-nin direktorlar şurasının üzvü, həmin ölkədə “Volqa-Dnepr” şirkətlər qrupunun müstəqil direktoru və sair vəzifələrdə çalışmış Vardanyan Ruben Karlenoviç 25 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214-1, 279.3 və 318.1-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq barəsində axtarış elan edilib, 27 sentyabr 2023-cü il tarixində saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib və həmin tarixdə ona ittiham elan edilib.
Toplanmış mötəbər sübutlar əsasında təqsirləndirilən şəxs Ruben Vardanyana Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası” və qanunsuz silahlı birləşmələri əhatə edən cinayətkar birlikdə, qanunsuz silahlı birləşmələrin və qrupların yaradılmasında və fəaliyyətinin təşkilində iştirak edərək Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 100 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, aparma), 107 (əhalini deportasiya etmə və ya məcburi köçürmə), 109 (təqib), 112 (beynəlxalq hüquq normalarına zidd azadlıqdan məhrum etmə), 113 (işgəncə), 114 (muzdluluq), 115 (müharibə qanunlarını və adətlərini pozma), 116 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 214 (terrorçuluq), 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 218 (cinayətkar birlik (təşkilat) yaratma), 228 (qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və gəzdirmə), 270-1 (aviasiya təhlükəsizliyinə təhdid yaradan əməllər), 278 (hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və onu zorla saxlama, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə), 279 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri və qrupları yaratma), 318-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələrində nəzərdə tutulan əməllərin törədilməsi ilə bağlı yekun ittiham elan olunub.
İstintaq müddətində təqsirləndirilən şəxsin müdafiə hüququ, bildiyi dildən istifadə etmək və digər prosessual hüquqları təmin edilib. Təqsirləndirilən şəxs özünün seçdiyi vəkillərlə təmin edilib, özü və vəkilləri tərəfindən verilmiş vəsatətlərə cinayət-prosessual qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İbtidai istintaqın başa çatması barədə təqsirləndirilən şəxs Ruben Vardanyana və cinayət prosesinin digər iştirakçılarına məlumat verilib, onlar cinayət işi üzrə maddi sübutlar, sənədlər, ekspertiza rəyləri və digər sübutlar da daxil olmaqla, cinayət işinin bütün materialları ilə tanış edilib.
Cinayət işi üzrə ittiham aktı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən 28 dekabr 2024-cü il tarixində təsdiq edilərək baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_27cecb41b114affdc19f57201_o.jpg
The Investigation Department of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan has completed an investigation into a criminal case involving terrorism, financing of terrorism, crimes against peace and humanity, war crimes, and numerous other offenses committed against Azerbaijan and its people.
According to a joint statement from the Prosecutor General's Office and the State Security Service of Azerbaijan, Ruben Karlenovich Vardanyan, who was previously a Russian citizen and is now a citizen of Armenia, founder and former head of the "Troika Dialog" company in Russia, member of the board of directors of "KAMAZ" JSC, independent director of the "Volga-Dnepr" group, and held various other positions, was declared wanted and charged on September 25, 2023, under Articles 214-1, 279.3, and 318.1 of the Criminal Code. He was arrested on September 27, 2023, and handed over to the investigation, where he was formally charged.
Based on collected reliable evidence, the accused Ruben Vardanyan has been held accountable for his involvement in a criminal organization operating in the so-called "Nagorno-Karabakh republic," established in the Azerbaijani territories occupied by the Republic of Armenia, as well as for participation in an illegal armed group and organizing their activities. He faces charges under the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, including Articles 100 (planning and waging aggressive war), 107 (deportation or forcible displacement of populations), 109 (persecution), 112 (arbitrary detention in violation of international law), 113 (torture), 114 (mercenarism), 115 (violation of laws and customs of war), 116 (violation of international humanitarian law during armed conflict), 214 (terrorism), 214-1 (financing terrorism), 218 (creation of a criminal organization), 228 (illegal acquisition, transfer, sale, storage, transportation, and possession of weapons, their components, ammunition, explosives, and devices), 270-1 (actions threatening aviation security), 278 (forcible seizure and retention of power, forcible change of the constitutional structure of the state), 279 (creation of illegal armed formations and groups), 318 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan), and other articles provided for by the legislation.
Throughout the investigation, Vardanyan’s right to defense, the use of his chosen language, and other procedural rights were fully ensured. He was provided with a defense attorney of his choice, and requests made by him and his attorneys were addressed in accordance with criminal procedural law.
Upon completion of the preliminary investigation, Ruben Vardanyan and other participants in the case were informed and allowed to familiarize themselves with the case materials, including physical evidence, documents, expert opinions, and other relevant proofs.
The indictment was approved by the Prosecutor General of Azerbaijan on December 28, 2024, and the case has been referred to the Baku Military Court for further proceedings.