https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_adb90d3c186b647a9849e036a_o.jpg
“Ambassadors Cultural Club” mədəni mübadilə platformasına çevriləcək. Biz Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq aləmlə qarşılıqlı əlaqəsi, ilhamlanması və inkişafı üçün yeni imkanlar yaratmağa çalışırıq”, - deyə “Arts Council Azerbaijan” təşkilatının rəhbəri Dadaş Məmmədov yeni “Ambassadors Cultural Club” mədəniyyət mərkəzinin təntənəli açılışı zamanı bildirib.
innews.media xəbər verir ki, mərkəz “Arts Council Azerbaijan” təşkilatının nəzdində yaradılıb. Mədəniyyət mərkəzinin açılışı çərçivəsində istedadlı Azərbaycan rəssamlarının əsərlərini bir araya gətirən “Rəngarəng duyğular” adlı kollektiv sərgi təqdim olunub. Sərgi yaradıcı yanaşmaların, üslubların və texnikanın zənginliyini nümayiş etdirib.
Sərgidə rəssamlar Ruslan Rüstəmov, Hüseyn Kəngərlı, Mələk Abbaszadə, Nərgiz Quliyeva, Məryəm Kiblayeva, Nigar Əliyeva, Aynurə Mustafayeva, Röya Həsən, Elşən Rzazadə, Leyla Orucova, Leyli Müseyibova, Sevda Rüstəmova, Nailə Məhərrəmova, Sevinc Gəncəli, Təranə Əliyeva, Eldar Babazadə, Aliyə Əsədullayeva, Günay Bəylərova, Nailə Aslanova, Vüsalə Şərifova, Ləman Hacıyeva, Nuray Allahverdiyeva, Nigar Familsoy, Rosa Murad, Gündüz Xunlar, Samirə Muxtarova, Könül Cabbarova iştirak ediblər.
Əsərlər həm rəssamların şəxsi təəssüratlarına, həm də aktual sosial və mədəni problemləri əks etdirən geniş mövzulara işıq tutur.
Açılış mərasimində çıxış edən Dadaş Məmmədov yeni mərkəzin əhəmiyyətindən, diplomatik korpusla uzunmüddətli əməkdaşlıqdan danışıb, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmlənməsi üçün mədəni əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Arts Council Azerbaijan” təşkilatı 19 il ərzində Azərbaycan incəsənətini uğurla inkişaf etdirən və populyarlaşdıran beynəlxalq müstəqil platformadır. “Rəngarəng duyğular” adlı sərgi ictimaiyyəti ruhlandırmaq və rəssamların ölkənin mədəni həyatına mühüm töhfələrini qeyd etmək üçün hər il “Arts Council Azerbaijan” kolleksiyasının ən yaxşı əsərlərini bir araya gətirən ənənəvi layihələrdən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_adb90d3c186b647a9849e036a_o.jpg
«Ambassadors Cultural Club станет площадкой для культурного обмена. Мы стремимся создавать новые возможности для взаимодействия, вдохновения и развития культуры Азербайджана на международной арене», — сказал Дадаш Мамедов во время торжественного открытия нового культурного центра Ambassadors Cultural Club.
Как сообщает innews.media, центр создан при организации Arts Council Azerbaijan. В рамках открытия культурного центра была представлена коллективная выставка под названием «Разноцветные эмоции», которая объединила работы талантливых азербайджанских художников. Экспозиция продемонстрировала богатство творческих подходов, стилей и техник.
В выставке приняли участие художники: Руслан Рустамов, Гусейн Кянгярли, Мяляк Аббасзаде, Наргиз Гулиева, Марьям Киблаева, Нигяр Алиева, Айнура Мустафаева, Ройя Гасан, Эльшан Рзазаде, Лейла Оруджова, Лейли Мусеибова, Севда Рустамова, Наиля Магеррамова, Севиндж Гянджали, Тарана Алиева, Эльдар Бабазаде, Алия Асадуллаева, Гюнай Бейлярова, Наиля Асланова, Вусаля Шарифова, Ляман Гаджиева, Нурай Аллахвердиева, Нигяр Фамильсой, Роза Мурад, Гюндуз Хунлар, Самира Мухтарова, Кенуль Джаббарова.
Работы представляют широкий спектр тем, отражающих как личные переживания художников, так и актуальные социальные и культурные вопросы.
На церемонии открытия с речью выступил руководитель Arts Council Azerbaijan Дадаш Мамедов. Он рассказал о значении нового центра, о многолетнем сотрудничестве с дипломатическим корпусом и подчеркнул важность культурных связей для укрепления взаимопонимания между народами.
Организация Arts Council Azerbaijan — международная независимая платформа, которая на протяжении 19 лет успешно развивает и популяризирует азербайджанское искусство. Выставка «Разноцветные эмоции» один из традиционных проектов, ежегодно собирающих лучшие работы из коллекции Arts Council Azerbaijan, чтобы вдохновить публику и отметить значительный вклад художников в культурную жизнь страны.