https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_8d7b7f974cc6b59443da431f2_o.jpg
Yanvarın 16-da Mars planeti qarşıdurmada olacaq. Qarşıdurma zamanı Mars və Günəş Yerə görə əks istiqamətlərdə yerləşir. Bu, Marsın tam işıqlanmış və Yerə yaxın mövqelərdən birində olduğu vəziyyətdir.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, qarşıdurma vəziyyətində Mars tam gecə boyunca görünür. Bu mövqe Marsın həm teleskopla, həm də adi gözlə ən yaxşı müşahidə olunduğu vaxtlardan biridir. Planet daha parlaq və böyük görünür, buna görə də onun xüsusiyyətlərini öyrənmək üçün astronomlar üçün ideal şərait yaranır. Eyni zamanda, yanvarın 12-də saat 23:00-da Mars Yerə 0.642 AV (96.079 milyon km) yaxın məsafədə olacaq. Hər Mars yaxınlaşması bir neçə gün fərqlə, demək olar ki, eyni vaxtda baş verən bir qarşıdurma ilə müşayiət olunur. Bu gecikmə Mars orbitinin nəzərəçarpacaq dərəcədə elliptik olması ilə əlaqədardır. Bu dəfə Mars Yerə yaxın mövqedə olanda onun görünən bucaq ölçüsü 14.6" (bucaq saniyəsi), parlaqlığı isə -1.4m ulduz ölçüsünə çatacaq. Başqa sözlə, adi gözlə görünən ən zəif ulduzdan təxminən 900 dəfə parlaq olacaq.
Marsın ən böyük qarşıdurması Yerlə Marsın bir-birinə ən yaxın olduğu və Marsın göydə mümkün olan ən böyük parlaqlığa və bucaq ölçüsünə çatdığı hadisədir. Bu fenomen Marsın elliptik orbitinin təsiri ilə əlaqədardır, çünki Mars orbitində Günəşə nisbətən fərqli məsafələrdə hərəkət edir. Marsın ən böyük qarşıdurması təxminən 15-17 ildə bir dəfə baş verir. Bu, Mars Günəşə ən yaxın nöqtəsində – perihelidə olduğu zaman və Yer Marsa mümkün qədər yaxın olduqda baş verir. Belə hadisələrdə Mars ilə Yer arasındakı məsafə təxminən 0.37 AV (55 milyon kilometrə yaxın) olur.
Ən böyük qarşıdurma zamanı Marsın bucaq ölçüsü təxminən 25.1"-yə qədər artır və bu, adi qarşıdurmalarda olduğundan daha böyük olur. Parlaqlığı -2.9m ulduz ölçüsünə qədər yüksəlir ki, bu halda Mars Veneradan sonra gecə səmasında ən parlaq obyekt olur. Marsın səthindəki əsas detallar, məsələn, qütb papaqları, səhralar və albedo xüsusiyyətləri teleskop vasitəsilə aydın görünə bilər.
Marsın son dövrlərdə bir neçə böyük qarşıdurması hadisəsi baş verib:
• 2003-cü il 27 avqust: Mars Yerdən cəmi 55.7 milyon kilometr məsafədə olub. Bu, son 60000 ilin ən yaxın qarşıdurması idi. Marsın bucaq ölçüsü təxminən 25.1" olmuşdu və bu hadisə böyük müşahidə kampaniyaları ilə müşayiət edilmişdi.
• 2018-ci il 27 iyul: Bu zaman Mars cəmi 57.6 milyon kilometr məsafədə olub.
Növbəti böyük qarşıdurmanın 15 sentyabr 2035-ci ildə baş verəcəyi gözlənilir. Bu zaman Mars Yerdən təxminən 56 milyon kilometr məsafədə olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_8d7b7f974cc6b59443da431f2_o.jpg
16 января планета Марс будет в противостоянии. Во время противостояния Марс и Солнце находятся в противоположных направлениях относительно Земли. Это ситуация, когда Марс полностью освещен и находится в одном из самых близких положений к Земле.
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), Марс в состоянии противостояния будет виден в течение всей ночи. Это одно из тех положений, когда Марс лучше всего наблюдать как в телескоп, так и невооруженным глазом. Планета кажется ярче и больше, что создает идеальные условия для изучения ее свойств астрономами. 12 января в 23:00 Марс будет находиться на расстоянии 96,079 млн км от Земли. Каждое сближение Марса сопровождается почти одновременным противостоянием, происходящим с интервалом в несколько дней. Эта задержка обусловлена тем, что орбита Марса имеет ярко выраженную эллиптическую форму. На этот раз, когда Марс приблизится к Земле, его видимый угловой диаметр составит 14,6" (угловых секунд), а его яркость достигнет звездной величины -1,4m. Другими словами, она будет примерно в 900 раз ярче самой слабой звезды, видимой невооруженным глазом.
Марс будет виден из Баку с 18:30 до 07:41. Наибольшее противостояние Марса — это событие, когда Земля и Марс находятся ближе всего друг к другу, и Марс достигает наибольшей яркости и углового размера. Самое крупное противостояние Марса происходит примерно раз в 15–17 лет. Это происходит, когда Марс находится в ближайшей точке к Солнцу, а Земля — максимально близко к Марсу. В таких случаях расстояние между Марсом и Землей составляет примерно 55 миллионов километров.
Во время наибольшего противостояния угловой диаметр Марса увеличивается примерно до 25,1". Его яркость увеличивается до звездной величины -2,9m, и в этот момент Марс становится самым ярким объектом на ночном небе после Венеры. Ключевые детали поверхности Марса, такие как полярные шапки, пустыни и особенности альбедо, можно отчетливо рассмотреть в телескоп.
За последнее время произошло несколько крупных противостояний Марса:
• 27 августа 2003 года: Марс находился в 55,7 миллиона километров от Земли. Это было самое близкое противостояние за последние 60 000 лет.
• 27 июля 2018 г.: в это время Марс находился в 57,6 миллиона километров.
Ожидается, что следующее крупное противостояние произойдет 15 сентября 2035 года. В это время Марс будет находиться примерно в 56 миллионах километров от Земли.