Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 7-də bu ölkənin Ali Məclisi Senatının (Oliy Məclisi Senatı) sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Azərbaycan nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Tənzilə Narbayeva Milli Məclisin sədrini yenidən öz ölkələrində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Senatın sədri ölkələrimiz arasında yüksək səviyyədə olan münasibətlərdən danışıb. O, əlaqələrimizin inkişafında dövlət başçılarının rolunu xüsusi qeyd edərək Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Özbəkistana bu ilin iyun ayında baş tutan dövlət səfərinin münasibətlərimizdə yeni səhifə açdığını söyləyib, dövlət başçıları arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin əlaqələrimizə müsbət impuls verdiyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, dost ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik inkişafı qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin daha da genişlənməsini şərtləndirib. Tənzilə Narbayeva xüsusilə son dövrlərdə daha da sıx xarakter alan qarşılıqlı təmasların, səfərlərin bu sahəyə verdiyi mühüm töhfələri vurğulayıb.
O, cari ildə ölkəmizə səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlər və aparılan danışıqların əhəmiyyətini qeyd edib, dost və qardaş Azərbaycanda əldə olunan inkişafı yüksək qiymətləndirib. Senatın sədri Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərə, o cümlədən Şuşa şəhərinə səfər etdiklərini, ölkəmizin həmin ərazilərdə həyata keçirdiyi yenidənqurma və bərpa işlərini qeyd edib. O, Qarabağın və Şuşa şəhərinin gözəlliyindən danışaraq, səfərlə bağlı dərin təəssüratlarını bölüşüb.
Senatın sədri Tənzilə Narbayeva deyib ki, Azərbaycan xalqı qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə malikdir. Özbəkistanda Azərbaycan mədəniyyətinə böyük maraq və sevgi var.
Görüşdə Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Daşkənddə sabah öz işinə başlayacaq Qadın Spikerlərin 14-cü Sammitinə hazırlıq məqsədilə görülən işlər haqqında məlumat verib, Azərbaycan parlamentinin sədrinin tədbirdə iştirakına görə təşəkkürün edib.
Səmimi sözlərə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyini bildirib. Spiker Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin ölkələrimiz müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni mərhələyə yüksəldiyini, son illərdə isə daha da genişlənərək, tərəflər arasında əməkdaşlığın bir çox sahələri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri münasibətlərimizin inkişafında dövlət başçılarının rolunu və qarşılıqlı səfərlərinin xüsusi vurğulayaraq, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ildə Özbəkistana dövlət səfərinin və imzalanmış sənədlərin iki ölkə arasında strateji əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyətini ifadə edib. Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin Özbəkistana səfəri çərçivəsində Daşkəndin mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsinin, onun adını daşıyan meydanın və parkın açılışını Azərbaycan xalqına sevginin təzahürü kimi qiymətləndirib.
Spikerin sözlərinə görə, Azərbaycan və özbək xalqları ortaq tarixə, dil və mədəniyyətə, oxşar ənənələrə malikdir. Bu yaxınlıq bütün sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır. Ölkələrimizin bütün məsələlərdə bir-birinə dəstək verdiklərini bildirən Milli Məclisin sədri xüsusilə Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi məsələsində Özbəkistanın hər zaman bizim yanımızda olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki,  bu gün bir çox beynəlxalq təşkilatlarda ölkələrimiz bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir.
Sahibə Qafarova parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin ruhuna uyğun olaraq dinamik inkişaf etdiyini bildirib. O, cari ildə özünün Özbəkistana, Tənzilə Narbayevanın isə Azərbaycana səfərlərini, həmçinin müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində tərəflər arasında keçirilən görüşləri xatırladaraq əlavə edib ki, "Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Senatı arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş"in, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair "Yol xəritəsi"nin imzalanması tərəflərin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi önəmin bariz göstəricisidir.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi quruculuq işləri barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan hazırda öz imkanları hesabına ən müasir texnologiyaları tətbiq edərək, həmin əraziləri yenidən qurur. Bu gün Şuşa – Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərə uğurla evsahibliyi edir. O, Şuşa şəhəri və Qarabağın digər bölgələri haqqında xoş sözlərinə görə Tənzilə Narbayevaya təşəkkür edib, həmçinin, işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Özbəkistan tərəfindən orta məktəbin inşa edilməsinə görə minnətdarlığını bildirib. Spiker bunu dost münasibəti kimi qiymətləndirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_1bb57044f6aa570c48730bc20_o.jpg
Находящаяся в Республике Узбекистан с рабочим визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 7-го сентября встретилась с председателем Сената Олий Мажлиса страны Танзилой Нарбаевой.
Г-жа Нарбаева сердечно приветствовала азербайджанскую делегацию и сказала, что рада вновь приветствовать лидера Милли Меджлиса в своей стране. Затем она говорила о высоком уровне двусторонних отношений, развитию которых, как она подчеркнула, изрядно способствует роль, которую играют руководители двух государств. Был особо отмечен государственный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан в июне этого года, открывший, по словам г-жи Нарбаевой, новую страницу во взаимоотношениях. Дружба и братство глав государств придают положительный импульс нашим связям, добавила г-жа Нарбаева.
Динамическое развитие сотрудничества между двумя дружественными государствами обусловило дальнейшее расширение и наших межпарламентских сношений. В особенности, по словам Танзилы Нарбаевой, следует упомянуть более тесные в последнее время контакты и встречные визиты, вносящие существенный вклад в этой сфере.
С удовлетворением упомянув свой приезд в нашу страну ранее в этом году, г-жа Нарбаева отметила значение проведённых тогда встреч и бесед, и высоко оценила достигнутые дружеским и братским Азербайджаном успехи в развитии. Председатель Сената припомнила также свою поездку на освобождённые от оккупации азербайджанские земли, в том числе, в Шушу, во время которой она стала свидетельницей ведущихся там нашим государством восстановительных и перестроечных работ. Она говорила о красоте Карабаха и Шуши, и поделилась глубокими впечатлениями от той поездки.
Председатель Сената Олий Мажлиса информировала председателя Милли Меджлиса о подготовке к 14-му саммиту женщин-спикеров парламентов, который начинается в Ташкенте завтра, и поблагодарила Сагибу Гафарову за решения принять в нём участие.
Поблагодарив за искренние слова и щедрое гостеприимство, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова тоже отметила динамичное развитие взаимоотношений наших дружественных и братских стран, вступивших на новую ступень после того, как оба государства добились независимости, а за последнее время ещё более расширившихся и охвативших множество сфер.
Были особо упомянуты роль глав наших государств и их взаимных визитов, в частности, в развитии взаимоотношений, и значение для прогресса двустороннего стратегического взаимодействия государственного визита президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан и подписанных в ходе того визита документов. Сагиба Гафарова оценила как проявление любви к азербайджанскому народу открытие памятника Национальному лидеру Гейдару Алиеву вкупе с носящим его имя парком в самом центре Ташкента во время пребывания президента Алиева в Узбекистане.
По словам спикера Милли Меджлиса, народы Азербайджана и Узбекистана связывают общие история, язык и культура, а также схожие обычаи. Эта близость создаёт возможности для сотрудничества в абсолютно всех областях. Наши государства поддерживают друг друга по всем вопросам и, в особенности, Узбекистан всегда был на нашей стороне в том, что касалось восстановления Азербайджаном целостности собственной территории. Сегодня два государства защищают позиции друг друга во многих международных организациях.
Наше межпарламентское сотрудничество развивается столь же споро в духе связей между государствами и народами, продолжила Сагиба Гафарова. Она припомнила свою поездку в Узбекистан и прибытие Танзилы Нарбаевой в Азербайджан, а также проведённые в рамках различных международных мероприятий беседы в течение этого года. Соглашение о сотрудничестве между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также дорожная карта развития межпарламентского взаимодействия ярко демонстрируют значение, придаваемое обеими сторонами делу продвижения двусторонних связей.
Рассказывая г-же Нарбаевой о процессе восстановления и отстройки освобождённых от оккупации азербайджанских земель, г-жа Гафарова сказала, что Азербайджан собственными силами внедряет новейшие технологии и возвращает эти районы к жизни. Сегодня Шуша с успехом принимает значительные международные мероприятия, будучи культурной столицей нашей страны. Сагиба Гафарова поблагодарила Танзилу Нарбаеву за её добрые слова о Шуше и иных районах Карабаха, и за постройку узбекской стороной средней школы в освобождённом городе Физули. Это тоже проявление дружеских чувств, заключила г-жа Гафарова.