Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri ilə görüşüb
Özbəkistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 7-də bu ölkənin Ali Məclisi Senatının (Oliy Məclisi Senatı) sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Azərbaycan nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Tənzilə Narbayeva Milli Məclisin sədrini yenidən öz ölkələrində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Senatın sədri ölkələrimiz arasında yüksək səviyyədə olan münasibətlərdən danışıb. O, əlaqələrimizin inkişafında dövlət başçılarının rolunu xüsusi qeyd edərək Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Özbəkistana bu ilin iyun ayında baş tutan dövlət səfərinin münasibətlərimizdə yeni səhifə açdığını söyləyib, dövlət başçıları arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin əlaqələrimizə müsbət impuls verdiyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, dost ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik inkişafı qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin daha da genişlənməsini şərtləndirib. Tənzilə Narbayeva xüsusilə son dövrlərdə daha da sıx xarakter alan qarşılıqlı təmasların, səfərlərin bu sahəyə verdiyi mühüm töhfələri vurğulayıb.
O, cari ildə ölkəmizə səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlər və aparılan danışıqların əhəmiyyətini qeyd edib, dost və qardaş Azərbaycanda əldə olunan inkişafı yüksək qiymətləndirib. Senatın sədri Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərə, o cümlədən Şuşa şəhərinə səfər etdiklərini, ölkəmizin həmin ərazilərdə həyata keçirdiyi yenidənqurma və bərpa işlərini qeyd edib. O, Qarabağın və Şuşa şəhərinin gözəlliyindən danışaraq, səfərlə bağlı dərin təəssüratlarını bölüşüb.
Senatın sədri Tənzilə Narbayeva deyib ki, Azərbaycan xalqı qədim tarixə, zəngin mədəniyyətə malikdir. Özbəkistanda Azərbaycan mədəniyyətinə böyük maraq və sevgi var.
Görüşdə Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Daşkənddə sabah öz işinə başlayacaq Qadın Spikerlərin 14-cü Sammitinə hazırlıq məqsədilə görülən işlər haqqında məlumat verib, Azərbaycan parlamentinin sədrinin tədbirdə iştirakına görə təşəkkürün edib.
Səmimi sözlərə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyini bildirib. Spiker Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin ölkələrimiz müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni mərhələyə yüksəldiyini, son illərdə isə daha da genişlənərək, tərəflər arasında əməkdaşlığın bir çox sahələri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri münasibətlərimizin inkişafında dövlət başçılarının rolunu və qarşılıqlı səfərlərinin xüsusi vurğulayaraq, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ildə Özbəkistana dövlət səfərinin və imzalanmış sənədlərin iki ölkə arasında strateji əməkdaşlığın inkişafı baxımından əhəmiyyətini ifadə edib. Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidentinin Özbəkistana səfəri çərçivəsində Daşkəndin mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsinin, onun adını daşıyan meydanın və parkın açılışını Azərbaycan xalqına sevginin təzahürü kimi qiymətləndirib.
Spikerin sözlərinə görə, Azərbaycan və özbək xalqları ortaq tarixə, dil və mədəniyyətə, oxşar ənənələrə malikdir. Bu yaxınlıq bütün sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır. Ölkələrimizin bütün məsələlərdə bir-birinə dəstək verdiklərini bildirən Milli Məclisin sədri xüsusilə Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi məsələsində Özbəkistanın hər zaman bizim yanımızda olduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki,  bu gün bir çox beynəlxalq təşkilatlarda ölkələrimiz bir-birinin mövqeyini dəstəkləyir.
Sahibə Qafarova parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin ruhuna uyğun olaraq dinamik inkişaf etdiyini bildirib. O, cari ildə özünün Özbəkistana, Tənzilə Narbayevanın isə Azərbaycana səfərlərini, həmçinin müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində tərəflər arasında keçirilən görüşləri xatırladaraq əlavə edib ki, "Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Senatı arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş"in, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair "Yol xəritəsi"nin imzalanması tərəflərin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi önəmin bariz göstəricisidir.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi quruculuq işləri barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycan hazırda öz imkanları hesabına ən müasir texnologiyaları tətbiq edərək, həmin əraziləri yenidən qurur. Bu gün Şuşa – Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərə uğurla evsahibliyi edir. O, Şuşa şəhəri və Qarabağın digər bölgələri haqqında xoş sözlərinə görə Tənzilə Narbayevaya təşəkkür edib, həmçinin, işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Özbəkistan tərəfindən orta məktəbin inşa edilməsinə görə minnətdarlığını bildirib. Spiker bunu dost münasibəti kimi qiymətləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_1bb57044f6aa570c48730bc20_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who is in the Republic of Uzbekistan on a working visit currently has had a meeting with Chair of the Senate of the Uzbek Oliy Majlis Tanzila Narbayeva on 7 September.
Mrs Narbayeva welcomed the Azerbaijani delegation cordially and said that she was glad to welcome the leader of the Milli Majlis in hear country once more. She then talked about the high standards set by the bilateral relations the progress of which is greatly promoted by the role played in by the two heads of state. She underlined the state visit of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Uzbekistan in June this year – it had turned a leaf in our relationship, Mrs Narbayeva remarked. The state leaders’ friendship and fraternity are giving our connexions a positive impulse, in the opinion of Mrs Narbayeva.
The dynamic growth of the co-operation amongst the two amiable states has brought about a continued expansion of their inter-parliamentary links, too. One should highlight the contacts and reciprocal visits, closer of late and contributing to the matter, according to Tanzila Narbayeva.
Mrs Narbayeva recalled her visit to our country earlier this year fondly and stressed the significance of the meetings and conversations during it; she praised the friendly and brotherly Azerbaijan’s growth and achievements, too. The Chair of the Senate spoke also of her travel to the de-occupied Azerbaijani lands, to Shusha in particular, when she had eye-witnessed the restoration and rebuilding waged there by our state. Tanzila Narbayeva talked about the beauty of Garabagh and Shusha, and shared her immense impressions left from that journey.
The Chair of the Senate of the Oliy Majlis brought the Chair of the Milli Majlis up to date as regards the preparations for the 14th Summit of Women Speakers of Parliaments, slated to begin in Tashkent tomorrow. She thanked Sahiba Gafarova for her decision to join the summit.
Thanking for the sincere commentary and generous hospitality, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, too, referred to the dynamic advance of our friendly and fraternal countries’ relations – the relations that set new standards since both states had become independent and have progressed further and encompassed many areas recently.
Our states’ leaders’ and their mutual visits’ role in promoting the relationship’s growth was underscored, as was the significance for the progress of the two-way strategic partnership of the visit of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Uzbekistan and of the documents signed during that visit. Then, Sahiba Gafarova praised as a sign of love for the people of Azerbaijan the inaugurations of the monument of the National Leader Heydar Aliyev together with the park named after him in the very centre of Tashkent that had taken place while President Aliyev had been in Uzbekistan.
The peoples of Azerbaijan and Uzbekistan are bound with their common history, language and culture as well as the similar customs; this proximity gives birth to co-operation opportunities in all the areas entirely, according to the Speaker of the Milli Majlis. Our states support each other on all matters and, especially noteworthy, Uzbekistan has always been on our side inasmuch as Azerbaijan’s having restored its own territory’s integrity has been concerned. Today, the two states defend each other’s positions in many an international organisation.
Our inter-parliamentary co-operation is evolving as briskly – completely in the spirit of the connexions between the states and the peoples, according to Sahiba Gafarova who recalled her visit to Uzbekistan and that of Tanzila Narbayeva to Azerbaijan as well as the discussions held on the sidelines of various international events during this year. The co-operation agreement between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan as well as the inter-parliamentary co-operation development roadmap demonstrate clearly and vividly the importance that each side gives to the business of furthering the bilateral connexions.
As she was telling Mrs Narbayeva about the on-going restoration and rebuilding of the de-occupied Azerbaijani lands, Mrs Gafarova noted that Azerbaijan was implementing cutting-edge technologies and restoring those provinces to life relying on her own resources only. Already Shusha hosts important international events as the cultural capital of our country. Sahiba Gafarov thanked Tanzila Narbayeva for her kind words about Shusha and other parts of Garabagh as well as for the secondary school that the Uzbek side had had built in the liberated town of Fuzuli. That was a manifestation of the friendly sentiment, too, Mrs Gafarova concluded.