https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b0adf572a19dc1b35483af2d9_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın tərəfdaş çevrəsi genişlənməkdə davam edir. “SİMA İmza” vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran növbəti qurumlar “E-Legal”, “Profmart” və “Qarabug” platformaları olub.
Fiziki və korporativ hüquqi xidmətlər göstərən “E-Legal” şirkəti SİMA rəqəmsal imza ilə müştərilərin platformada onlayn imzalama xidmətini rəqəmsallaşdırıb. İstifadəçilər platformada müxtəlif növ hüquqi xidmətləri “SİMA İmza” ilə əldə edə bilərlər.
“Profmart” platformasında isə fiziki şəxslər və korporativ xidmət göstərmək istəyən hüquqi şəxslərin öz aralarında müqavilələrin onlayn imzalanmasını “SİMA İmza” ilə həyata keçirməsi mümkündür. Xidmətlərin sırasına vergi və mühasibat uçotu, maliyyə, hüquq, mediasiya, İT və digər xidmətlər daxildir.
“Qarabug” platformasında isə kibertəhlükəsizlik sahəsində monitorinqlər və tədqiqatlar aparan sahə adamları platformaya giriş üçün “SİMA İmza”dan istifadə edə bilərlər. Platformadan etik hakerlər və qurumların istifadəsi mümkündür.
Qeyd edək ki, SİMA ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_b0adf572a19dc1b35483af2d9_o.jpg
Круг партнеров цифровой подписи нового поколения SİMA, разработанной ООО “AzInTelecom,” функционирующим при Министерстве цифрового развития и транспорта, продолжает расширяться. Следующими платформами, оцифровавшими свои услуги с помощью “SİMA İmza,” стали “E-Legal,” “Profmart” и “Qarabug.”
Компания “E-Legal,” предоставляющая правовые услуги физическим и юридическим лицам, оцифровала услугу онлайн-подписания с помощью цифрового решения SİMA. Теперь пользователи могут быстро и удобно получить доступ к широкому спектру юридических услуг, используя “SİMA İmza.”
На платформе “Profmart” физические лица и юридические лица, желающие предоставлять корпоративные услуги, могут заключать онлайн-контракты с использованием “SİMA İmza.” Данные услуги охватывают налогообложение и бухгалтерский учет, финансовую деятельность, юриспруденцию, медиацию, IT-сферу и другие направления.
Специалисты, занимающиеся мониторингом и исследованиями в области кибербезопасности, могут использовать “SİMA İmza” для удобного и безопасного доступа к платформе “Qarabug.” Платформа доступна для этичных хакеров и организаций.
Необходимо отметить, что SİMA существенно упрощает жизнь граждан, избавляя их от необходимости обращаться в центры клиентского обслуживания, а также снижает нагрузку и затраты для организаций. Универсальная интеграция “SİMA İmza” в любые системы предоставляет пользователям возможность мгновенно и в неограниченном количестве подписывать документы. Подробнее о цифровой подписи нового поколения SİMA можно узнать на сайте sima.az или обратившись в контактный центр по телефону 157.