https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_aed4864c0bef98d2f8a484cc3_o.jpg
Müasir Azərbaycan incəsənətinin görkəmli nümayəndəsi, məşhur rəssam Aydan Məmmədovanın fərdi rəsm sərgisi və "AYDANİ" adlı şəxsi galereyasının açılışı keçirilib.
Aydan Məmmədova Rəssamlar İttifaqın üzvü, "UNESCO" mükafatının sahibi, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının magistri, bir neçə xarici ölkələrində sərgilərdə iştirak edib (ABŞ, İspaniya, BƏƏ, Koreya, Türkiyə, Kibris və s.). İtaliyada, Roma şəhərində simpoziuma dəvət olunmuşdur, Azərbaycanı təmsil edib.
Şəhərin mərkəzində yerləşən galereya müasir Bakının mühiti əks etdirərək, özündə həm klassik həm rəqəmsal incəsənəti nümayış edir.
Rəssam Azərbaycanın təkrarolunmaz rəmzi nardan ilhamlanaraq öz fərdi sərgisini nara həsr edib.
"Nar gecəsi" adlı sərgidə yerli ziyalıların görkəmli nümayəndələri, xalq rəssamları, sənətşunaslar, məhşur şəxslər, Mədəniyyət Nazirliyin əməkdaşları, pressa, TV, jurnalistlər iştirak ediblər.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycanın Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağali İbrahimov, əməkdar incəsənət xadimi, Sənətşunaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ziyadxan Əliyev, Qərbi Azərbaycan İcma Aparatının rəhbəri Qalib Qasımov, Sənətşunaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Melikova çıxış ediblər.
Rəssamın kompozisiyasında narın yerləştirilməsi cəsarətli qərar kimi sənət sevənlərin diqqətini çəkib, həmçinin ekspozisiyada 6x3 rəsm əsəri nümayiş olunmuşdur, müasir Azərbaycan İncəsənətində ilk dəfə olaraq bu ölçüdə əsər təqdim olunur.
Sərgidə Aydan Məmmədovanın "Xoşbəxtlik" əsərinə Sevil Kərimovanın müəllifliyi olan rəqəmsal animasiya nümayış olunmuşdur.
Təntənəli açılışda furşetin orijinal təqdim olunmasını da qeyd etmək isterdik, furşetin dekorasiyasında canlı güllər, və nar budaqları istifade olunub, sonda baş aşpazdan nar ilə fire show təqdim olunmuşdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_aed4864c0bef98d2f8a484cc3_o.jpg
Яркий представитель Азербайджанского Искусства, известная художница Айдан Мамедова открыла свою галерею"AYDANI" одновременно с этим событием состоялась персональная выставка художницы.
Айдан Мамедова член Союза Художников, обладатель премии ЮНЕСКО, имееть степень магистра в сфере искусства, оканчивала Азербайджанскую Художественную Академию, участвовала на многих международных выставках и симпозиумах ( США, Испания, Корея, Дубай, Турция, Кипр и т.д.).
В Италии состоялся симпозиум, куда Айдан ханум была приглашена и представляла Азербайджан.
Галерея расположенная в центре города, передаёт атмосферу современного Баку, представляя как класическое, так и цифровое искусство.
Айдан ханум вдохновлённая национальным символом Азербайджана гранатом, посвятила свою выставку именно этому фрукту.
На открытие выставки "Ночь граната" участвовали представители местной интелегенции, народные художники, искусствоведы, известные личности, представители Министерства Культуры, пресса, сми, ТВ, журналисты.
На церемонии открытия выступили секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Агали Ибрагимов, заслуженный деятель искусств
Азербайджана, доктор философии по искусствоведению Зиядхан Алиев, руководитель
Аппарата Общины Западного Азербайджана Галиб Гасымов и директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова, которые рассказали про особенности творчества художницы, поздравили Айдан Мамедову с персональной выставкой и открытием галереи.
В новую коллекцию "Ночь граната" также входит картина размером 6х3 метра, в первые в современном Азербайджанском искусстве пердставлена картина такого масштаба, идеальное сочетание ярких красок, профессионального построения композиции, идейный подтекстст и конечно же авторское изображение гранатов в данной катрине, не оставило равнодушным ни одного ценителя искусства.
Картина Айдан Мамедовой "Счастье" была представлена в виде цифровой анимации автора Севиль Керимовой.
Хотим отметить также, как интересно был подан фуршет, декорациями фуршета стали живые цветы и ветки граната, кульминацией фуршета стало огненное шоу с гранатом от шеф повара.