https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d03f77ecbd931d950459d6a21_o.jpg
Yanvarın 22-də “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyinin Qərbi və Mərkəzi Afrika Baş idarəsinin rəisi Şebnem Cenkin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
“AzerGold” QSC ilə Türkiyənin dövlət və özəl dağ-mədən şirkətləri arasında Afrika qitəsində birgə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi məqsədilə təşkil edilən görüşdə Zakir İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Səhmdar Cəmiyyətinin strateji planları və dağ-mədən sektorunun inkişafı istiqamətində görülən işlər haqqında danışıb.
“AzerGold” QSC-nin qardaş ölkənin aidiyyəti dövlət qurumları, eləcə də özəl şirkətlərlə uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu bildirən İdarə Heyətinin sədri Afrika və Orta Asiya ölkələrində dağ-mədən layihələrinin icrasının QSC-nin strateji planlarına daxil olduğunu, bu istiqamətdə Keniya, Konqo Respublikası, Niger, Mali, Burkina-Faso, Qvineya-Bisau kimi Afrika ölkələrinin müvafiq qurumları ilə çoxsaylı rəsmi və işgüzar görüşlərin keçirildiyini qeyd edib.
Zakir İbrahimov QSC-nin mineral resurslarla zəngin olan Afrika qitəsində Türkiyə şirkətləri ilə ortaq layihələrin icrasında da maraqlı olduğunu, həm geoloji kəşfiyyat, həm də əlvan və qara metalların hasilatı istiqamətində birgə əməkdaşlığın qurulmasına müsbət yanaşıldığını diqqətə çatdırıb.
Türkiyənin Seneqal, Liberiya, Əlcəzair, Niger və digər ölkələrdə dağ-mədən sahəsi üzrə fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən Şebnem Cenk Afrika ölkələrinin potensialı nəzərə alınaraq, bütün sahələrdə yüksələn xətlə inkişaf edən Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin sözügedən qitədə yeni əməkdaşlıqların qurulması baxımından da faydalı olacağına, bu əməkdaşlıqdan həm Türkiyə və Azərbaycanın, həm də Afrika ölkələrinin iqtisadi fayda əldə edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşün yekunu olaraq “AzerGold” QSC və Türkiyənin dövlət və özəl şirkətləri arasında Afrika qitəsində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi məqsədi ilə əməkdaşlığın konkret istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün məsləhətləşmələrin aparılması barədə razılıq əldə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-01/_innews_d03f77ecbd931d950459d6a21_o.jpg
22 января председатель Правления ЗАО “AzerGold” Закир Ибрагимов встретился с находящейся с визитом в нашей стране делегацией во главе с начальником Главного управления Западной и Центральной Африки Министерства иностранных дел Турции Шебнемом Дженком.
На встрече, организованной с целью обсуждения возможностей совместного сотрудничества между ЗАО “AzerGold” и государственными и частными горнодобывающими компаниями Турции на африканском континенте, Закир Ибрагимов рассказал о достижениях ЗАО "AzerGold" по сферам деятельности, стратегических планах Акционерного Общества и работе, проводимой в направлении развития горнодобывающего сектора.
Отметив, что ЗАО “AzerGold” имеет успешный опыт сотрудничества с соответствующими государственными структурами братской страны, а также с частными компаниями, председатель Правления отметил, что реализация горнодобывающих проектов в странах Африки и Средней Азии входит в стратегические планы ЗАО, и было подчеркнуто что в данном направлении были проведены многочисленные официальные и деловые встречи с соответствующими структурами таких африканских стран как Кения, Республика Конго, Нигер, Мали, Буркина-Фасо, Гвинея-Бисау.
Закир Ибрагимов отметил, что ЗАО также заинтересовано в реализации совместных проектов с турецкими компаниями на богатом минеральными ресурсами африканском континенте, положительно относится к установлению совместного сотрудничества в области геологоразведки и добычи цветных и черных металлов.
Отметив, что Турция осуществляет деятельность в горнодобывающей отрасли в Сенегале, Либерии, Алжире, Нигере и других странах, Шебнем Дженк отметила, что, учитывая потенциал африканских стран, развивающиеся по восходящей линии во всех областях турецко-азербайджанские отношения, установления нового сотрудничества на указанном континете также будет полезна, она выразила уверенность что благодаря этому сотрудничеству как Турции и Азербайджана, так и африканские страны получать выгоду. По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении консультаций между ЗАО “AzerGold" и государственными и частными компаниями Турции для определения конкретных направлений сотрудничества с целью реализации совместных проектов на африканском континенте.