https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a7c8d66414fe396509fad2f85_o.jpg
31 yanvar 2025-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, müasir təsviri sənətin tanınmış nümayəndələrindən biri Sirus Mirzəzadənin “Xəyalların qanadlarında” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimi keçiriləcək. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq sərgidə rəssamın 100-ə yaxın rəngkarlıq və qrafika əsəri, eləcə də müəllifi olduğu monumental rəngkarlıq nümunələrinin fotoşəkilləri nümayiş etdiriləcək.
Sirus Mirzəzadə həm monumental, həm də dəzgah rəngkarlığı, eləcə də qrafika sahələrində özünəməxsus bədii irs yaratmış, milli rəssamlıq məktəbinə böyük töhfələr vermiş sənətkarlardandır. Ə.Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbi və Moskva Ali Rəssamlıq-Sənaye Məktəbinin məzunu olan rəssam 1970-ci illərdən özünəməxsus yaradıcılıq yoluna başlamışdır. Onun ənənə və müasirlik üzərində qurulan əsərləri seçilən dəst-xəttə malik olmaqla özündə rəssamın poetik düşüncə tərzini, dünyaya fəlsəfi münasibətini, gözəlliyə vurğunluğunu və bu kimi bədii xüsusiyyətləri əks etdirir.
Ekspozisiyada əksəriyyəti zərif, füsunkar cazibədarlığa malik, sanki xəyallar aləmində, fərqli interyer və mənzərə fonunda ək olunmuş qadın portretləri, sevimli şanapipik təsvirləri, “Adəm və Həvva”, “Rəssam və model” silsiləsindən obrazların xarakter və emosiyalarını ustalıqla verildiyi süjetli səhnələr, sənətkarın zəngin təxəyyül və yüksək bədii zövqünün ərsəyə gətirdiyi digər tablolar yer alıb. “Qırmızı səhər”, “Röyalarda”, “Şirin xəyallarda”, “Şanapipiklə görüş”, “Lampa işığında” və lirik əhval-ruhiyyənin hökm sürdüyü onlarla rəngkarlıq, qrafika əsərində müəllifin interpretasiyasında özünəməxsus Şərq ab-havası, mifologiya, rəssamın genetik yaddaşından qaynaqlanan miniatür üslubu, eləcə də xalça, muğam kimi qiymətli mədəni irsimizin təzahürlərini görmək olar.
Sirus Mirzəzadənin bədii fəaliyyətinin aparıcı istiqamətini təşkil edən monumental boyakarlıq sahəsi, Bakı, digər şəhər və rayonlarda yerləşən binaları bəzəmiş freska, mozaika və vitrajların fotoşəkilləri sərginin bir hissəsini təşkil edərək rəssamın çoxşaxəli yaradıcılığı haqqında dolğun təsəvvür formalaşdırır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a7c8d66414fe396509fad2f85_o.jpg
31 января 2025 года в 18:00 в Азербайджанском национальном музее искусств состоится церемония открытия персональной выставки народного художника Азербайджана, одного из видных представителей современного изобразительного искусства Сируса Мирзазаде «На крыльях мечты». На выставке, организованной Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем искусств, будет представлено около 100 живописных и графических работ художника, а также фотографии образцов монументальной живописи автора.
Творчество Сируса Мирзазаде включает монументальную и станковую живопись, а также графику. Он является одним из выдающихся мастеров, внесших значительный вклад в развитие национальной художественной школы. Выпускник Азербайджанского государственного художественного училища им. А. Азимзаде и Московского высшего художественно-промышленного училища, художник начал самостоятельный творческий путь в 1970-х годах. Произведения Сируса Мирзазаде, основанные на традициях и современности и отличающиеся неповторимой творческой манерой, характеризуются такими художественными особенностями, как поэтический образ мышления художника, его философское отношение к миру, подчеркнутое внимание к красоте.
Большую часть работ в экспозиции составляют женские портреты на фоне различных интерьеров и пейзажей – образы, исполненные нежности и пленительного очарования, словно погрузившиеся в мир грез, излюбленные художником изображения удодов, а также мастерски передающие характер и эмоции персонажей сюжетные сцены из серий «Адам и Ева», «Художник и модель» и другие полотна, отражающие богатое воображение и высокий художественный вкус мастера. В таких работах, как «Красное утро», «В мечтах», «В сладких грезах», «Встреча с удодом», «В свете лампы» и десятках других картин и графических работ художника, отличающихся лирическим настроем, нашли свое отражение поданные в авторской интерпретации неповторимая атмосфера Востока, мифология, стиль миниатюры, берущий свое начало в генетической памяти художника, а также ковры и мугам как проявление нашего ценного культурного наследия.
Ведущим направлением художественной деятельности Сируса Мирзазаде является монументальная живопись. Представленные на выставке фотографии фресок, мозаик и витражей, украшающих здания в Баку, а также в других городах и регионах Азербайджана, дают полное представление о многогранном творчестве художника.