https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b3583b9b9bc2413be7cb29029_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə Yunus Rəcəbi adına Özbəkistan Milli Musiqi Sənəti İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb.
Sənədi Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru və Milli Musiqi Sənəti İnstitutunun rektoru Eldor Şermanov imzalayıblar.
Sənədə əsasən tərəflər iki ölkənin aidiyyəti qurumları arasında mədəniyyət, incəsənət, musiqi, təhsil, elm sahəsində əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müvafiq iş aparacaqlar.
Sənəddə qeyd olunur ki, milli musiqi sənətinin araşdırılması, inkişafı, musiqi təhsili üzrə mübadilə proqramları, ortaq mədəniyyət festivalları, sərgilər və konsert proqramlarının təşkili də həyata keçiriləcək.
Sənədə əsasən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Yunus Rəcəbi adına Özbəkistan Milli Musiqi Sənəti İnstitutunda “Azərbaycan ocağı”nın yaradılması da nəzərdə tutulur. Burada Mədəniyyət Mərkəzi “Azərbaycan ocağı”nın Azərbaycan dili, ədəbiyyatı, tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti ilə bağlı nəşrlərlə və milli musiqi alətləri ilə təminatını da öz üzərinə götürülməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutu öz imkanlarından istifadə edərək Azərbaycan dilinin, musiqisinin, mədəniyyətinin tədrisini təşkil edəcək və bu işdə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi ilə əməkdaşlıq edəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_b3583b9b9bc2413be7cb29029_o.jpg
Между Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане и Узбекским национальным институтом музыкального искусства имени Юнуса Раджаби подписан Меморандум о сотрудничестве.
Документ подписали директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли и ректор Национального института музыкального искусства Элдор Шерманов.
Согласно документу, стороны проведут соответствующие работы по дальнейшему расширению связей между профильными учреждениями двух стран в сфере культуры, искусства, музыки, образования и науки, обмену взаимным опытом, реализации совместных проектов.
В документе отмечается, что будут также организованы исследования и развитие национального музыкального искусства, программы обмена в области музыкального образования, совместные культурные фестивали, выставки и концертные программы.
Согласно документу, Азербайджанский Культурный Центр также планирует создать «Азербайджанский очаг» в Национальном институте музыкального искусства Узбекистана имени Юнуса Раджаби. Культурный Центр планирует обеспечить «Азербайджанский очаг» изданиями, связанными с азербайджанским языком, литературой, историей, культурой, искусством, национальными музыкальными инструментами. Также Узбекский национальный институт музыкального искусства будет использовать свои возможности для организации преподавания Азербайджанского языка, музыки и культуры и в этом направлении будет сотрудничать с Азербайджанским Культурным Центром.