5 fevral 2025-ci il tarixində “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin iştirakçılarının təşəbbüsü və Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşkilatçılığı ilə daun sindromlu uşaqlarla görüş keçirilib.
“Qayğı - Sağlam Nəsil Naminə” İctimai Birliyinin nəznində fəaliyyət göstərən Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzində baş tutan görüşdə “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirində iştirak edən və QDF-in donorları olan SOCAR, Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksi, “Caspian Entertainment Company” şirkəti, UMİCO Market və “CBC Sport” televiziya kanalının nümayəndələri, daun sindromlu uşaqlar və onların valideynləri iştirak ediblər.
Mərkəzdə təhsil alan uşaqlar musiqi sədaları altında rəqs ediblər, onlar üçün müxtəlif əyləncəli proqramlar nümayiş olunub.
Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev və turnirdə iştirak edən şirkətlərin nümayəndələri “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turnirinin iştirakçıları adından uşaqlara hədiyyələr təqdim edib, xatirə şəkli çəkdiriblər.
Tədbir zamanı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən məktəblər üçün də hədiyyələrin alınması ilə bağlı təşəbbüs irəli sürülüb və yaxın gələcəkdə bu təşəbbüsün həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Tədbirdə qeyd olunub ki, torpaqlarımıza dəyən zərərin nəticələrini tez bir zamanda aradan qaldırmaq və Qarabağı yüksək rifahlı regiona çevirmək üçün həmrəylik nümayiş etdirmək mütləqdir. Bugünkü tədbirin keçirilməsində də başlıca məqsəd xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqət və qayğı göstərməklə yanaşı, QDF-in donorları arasında həmrəyliyin və birliyin təşviq edilməsidir.
Sonra Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzinin direktoru Natella Həsənova tədbir iştirakçılarını Mərkəzlə tanış edərək onlara burada yaradılan şəraitlə bağlı geniş məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2013-cü ildə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan Mərkəzdə kompyuter, loqoped, riyaziyyat, astronomiya, psixologiya, məktəbəqədər hazırlıq, valideyn otaqları, biologiya və zoologiya kabinetləri, idman zalı və üzgüçülük hovuzu, kino və teatr zalları var. Burada həmçinin, heykəltəraşlıq, əmək, xalçaçılıq, tikiş, rəsm dərnəkləri də fəaliyyət göstərir.
Nəzərinizə çatdıraq ki, “Dirçəliş Kuboku” xeyriyyə futbol turniri Qarabağ Dirçəliş Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) dəstəyi, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupunun baş sponsorluğu, “Azərlotereya” ASC-nin tərəfdaşlığı və “CBC Sport” telekanalının informasiya dəstəyi ilə keçirilir.
Turnirin iştirakçıları tərəfindən Fonda ianə edilən 141.000 AZN vəsait Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi ilə işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində salınacaq Füzuli Mərkəzi Parkının ərazisində idman meydançalarının tikintisinə yönəldiləcək.

По инициативе участников благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения» и при организации Фонда Возрождения Карабаха 5 февраля 2025 года состоялась встреча с детьми с синдромом Дауна.
Мероприятие прошло в Реабилитационном центре для лиц с синдромом Дауна, действующем при Общественном объединении «Qayğı - Sağlam Nəsil Naminə». В нем приняли участие представители команд-участников турнира, которые являются донорами Фонда, в том числе SOCAR, Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики, Агентства инноваций и цифрового развития (IRIA), Современного образовательного комплекса (MTK) имени Гейдара Алиева, Caspian Entertainment Company, UMICO Market и телеканала CBC Sport, а также дети с синдромом Дауна и их родители.
В ходе мероприятия для детей, обучающихся в Центре, были организованы танцы и различные развлекательные программы.
Председатель Правления Фонда Возрождения Карабаха Рахман Гаджиев и представители компаний-участников турнира вручили детям подарки от имени благотворительного футбольного турнира «Кубок Возрождения».
Затем директор Центра Нателла Гасанова подробно рассказала гостям о деятельности учреждения и созданных здесь условиях.
Было подчеркнуто, что в построенном в 2013 году по инициативе Фонда Гейдара Алиева Центре имеются компьютерные, логопедические, математические классы, кабинеты астрономии и психологии, комнаты для подготовки к школе, биологическая и зоологическая лаборатории, плавательный бассейн, спортивный, кино- и театральный залы. Здесь также действуют кружки лепки, труда, ковроткачества, шитья и рисования.
Основной целью встречи стало не только проявление заботы и привлечение внимания к детям с особыми потребностями, но и укрепление солидарности среди доноров Фонда Возрождения Карабаха.
Отметим, что благотворительный футбольный турнир «Кубок Возрождения» проводится по инициативе и при организации Фонда Возрождения Карабаха, при поддержке Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (AFFA), генеральном спонсорстве Группы компаний Veysəloğlu, партнерстве ОАО Azərlotereya и информационной поддержке телеканала CBC Sport.
Сделанные участниками турнира пожертвования в размере 141 000 AZN будут направлены на строительство спортивных площадок в физулинском Центральном парке, который возводится по заказу Фонда Возрождения Карабаха в освобожденном от оккупации городе Физули.