https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e657406e73b8aed88626c52f9_o.jpg
Sentyabrın 13-də Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici hərbi attaşelər üçün brifinq verib.
Xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin son zamanlar qeyd olunan istiqamətlərdə mövqelərimizi mütəmadi olaraq atəşə tutmasında başlıca məqsəd sülh sazişinin imzalanmasının, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin yubadılmasıdır.
Beynəlxalq nümayəndələrin diqqətinə çatdırılıb ki, Azərbaycan 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanata sadiqdir, sərhədlərin demarkasiya və delimitasiya işinin başlanması və hər iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanması ilə bölgədə əminamanlığın bərqərar olunmasına maraqlıdır. Qarşı tərəf isə əksinə, ərazilərimizə, bölmələrimizin təminat yollarına minalar basdırmaqla bəyanata zidd davranışlar sərgiləyir. Bu da Ermənistanın hərbi avantüra və revanşist mövqedə olduğuna əyani sübutdur.
Qeyd olunub ki, təkcə Kəlbəcər və Laçın rayonları ərazilərində 2019-2021-ci illərdə Ermənistanda istehsal olunmuş PMN-Э növlü 1390 ədəd piyada əleyhinə mina aşkar edilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mühəndis-istehkam bölmələrimizin bu günədək Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən basdırılmış ümumilikdə 7559 ədəd piyada əleyhinə, 2348 ədəd tank əleyhinə mina və 10052 ədəd partlamamış döyüş sursatı aşkarlayaraq məhv etməsinə baxmayaraq, qarşı tərəfin diversiya qrupları sentyabrın 12-də gecə saatlarında bölmələrimizin təminat yollarını və mövqeləri arasındakı əraziləri minalayıb. Ermənistanın məhz bu əməli və genişmiqyaslı təxribatı Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində döyüş toqquşmasına səbəb olub.
Brifinqdə tərəfimizdən görülən cavab tədbirlərinin bölmələrimizin, eyni zamanda azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb edilmiş mülki şəxslərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıdığı xüsusi vurğulanıb.
Bir daha bəyan edilib ki, baş vermiş genişmiqyaslı təxribat nəticəsində yaranan gərginliyə, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyəti məhz Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e657406e73b8aed88626c52f9_o.jpg
On September 13, the Chief of the International Military Cooperation Department of the Ministry of Defense, Major General Huseyn Mahmudov, briefed military attachés accredited to the Republic of Azerbaijan.
The foreign military representatives were informed in detail about the large-scale provocations committed by the Armenian armed forces in the Dashkasan, Kalbajar and Lachin directions.
It was noted that the main purpose of the Armenian side's regular shelling of Azerbaijan Army positions is to delay the signing of a peace treaty, as well as large-scale restoration and construction work carried out in the liberated territories.
It was brought to the attention of international representatives that Azerbaijan complies with the obligations of the Trilateral Statement of November 10, 2020, and is interested in establishing peace in the region through the start of demarcation and delimitation of borders and the signing of a peace treaty between the two countries. By laying mines in Azerbaijani territories and on the supply roads, the opposing side demonstrates behavior contrary to the statement. This is evidence confirming Armenia's military adventurism and revanchist position.
It was noted that 1390 PMN-E type anti-personnel mines produced in Armenia in the years 2019-2021 were detected just in the territory of Kalbajar and Lachin regions.
Despite the fact that to date, the engineer-sapper units of the Azerbaijan Army have detected and neutralized a total of 7559 anti-personnel mines, 2348 anti-tank mines, and 10052 unexploded ordnance, buried by the Armenian armed forces in the liberated territories, sabotage groups of the opposing side mined supply roads and territories between the positions of the Azerbaijan Army Units during the night of September 12. This act and the large-scale provocations of Armenia led to military confrontation in the Dashkasan, Kalbajar, and Lachin directions.
At the briefing, it was emphasized that the retaliatory measures taken are aimed at ensuring the safety of Azerbaijan Army Units, as well as civilians involved in restoration and construction work in the liberated territories.
It was reiterated that the military-political leadership of Armenia bears the entire responsibility for the tensions, confrontation, and losses caused by the large-scale provocations.