https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e657406e73b8aed88626c52f9_o.jpg
Sentyabrın 13-də Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici hərbi attaşelər üçün brifinq verib.
Xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Ermənistan tərəfinin son zamanlar qeyd olunan istiqamətlərdə mövqelərimizi mütəmadi olaraq atəşə tutmasında başlıca məqsəd sülh sazişinin imzalanmasının, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin yubadılmasıdır.
Beynəlxalq nümayəndələrin diqqətinə çatdırılıb ki, Azərbaycan 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanata sadiqdir, sərhədlərin demarkasiya və delimitasiya işinin başlanması və hər iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanması ilə bölgədə əminamanlığın bərqərar olunmasına maraqlıdır. Qarşı tərəf isə əksinə, ərazilərimizə, bölmələrimizin təminat yollarına minalar basdırmaqla bəyanata zidd davranışlar sərgiləyir. Bu da Ermənistanın hərbi avantüra və revanşist mövqedə olduğuna əyani sübutdur.
Qeyd olunub ki, təkcə Kəlbəcər və Laçın rayonları ərazilərində 2019-2021-ci illərdə Ermənistanda istehsal olunmuş PMN-Э növlü 1390 ədəd piyada əleyhinə mina aşkar edilib.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mühəndis-istehkam bölmələrimizin bu günədək Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən basdırılmış ümumilikdə 7559 ədəd piyada əleyhinə, 2348 ədəd tank əleyhinə mina və 10052 ədəd partlamamış döyüş sursatı aşkarlayaraq məhv etməsinə baxmayaraq, qarşı tərəfin diversiya qrupları sentyabrın 12-də gecə saatlarında bölmələrimizin təminat yollarını və mövqeləri arasındakı əraziləri minalayıb. Ermənistanın məhz bu əməli və genişmiqyaslı təxribatı Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində döyüş toqquşmasına səbəb olub.
Brifinqdə tərəfimizdən görülən cavab tədbirlərinin bölmələrimizin, eyni zamanda azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb edilmiş mülki şəxslərin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıdığı xüsusi vurğulanıb.
Bir daha bəyan edilib ki, baş vermiş genişmiqyaslı təxribat nəticəsində yaranan gərginliyə, qarşıdurma və itkilərə görə bütün məsuliyyəti məhz Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_e657406e73b8aed88626c52f9_o.jpg
13 сентября начальник Управления международного военного сотрудничества Министерства обороны генерал-майор Гусейн Махмудов провел брифинг для аккредитованных в Азербайджанской Республике военных атташе иностранных государств.
Военным представителям зарубежных стран была предоставлена подробная информация о широкомасштабных провокациях, совершенных вооруженными силами Армении на Дашкесанском, Кяльбаджарском и Лачинском направлениях.
Было отмечено, что основной целью регулярных обстрелов армянской стороной наших позиций в указанных направлениях в последнее время является затягивание подписания мирного соглашения и крупномасштабных строительно-восстановительных работ, проводимых на освобожденных территориях.
До сведения международных представителей было доведено, что Азербайджан привержен трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года, заинтересован в начале работ по демаркации и делимитации границ и подписании мирного договора для установления мира и благополучия в регионе. Противоположная сторона же, напротив, демонстрирует поведение, противоречащее заявлению, минируя наши территории и пути снабжения наших подразделений, что является наглядным свидетельством приверженности Армении позиции военной авантюры и реваншизма.
Было отмечено, что только на территории Кяльбаджарского и Лачинского районов в 2019-2021 годах было обнаружено 1390 противопехотных мин типа ПМН-Э армянского производства.
Несмотря на то, что на сегодняшний день инженерно-сапёрными подразделениями Азербайджанской Армии на освобожденных территориях обнаружено и уничтожено в общей сложности 7559 единиц противопехотных, 2348 единиц противотанковых мин и 10052 единицы неразорвавшихся боеприпасов, зарытых вооруженными силами Армении, диверсионные группы противника ночью 12 сентября осуществили минирование путей снабжения и территорий между позициями подразделений нашей армии. Именно эти действия и широкомасштабная провокация Армении привели к боестолкновениям на Дашкесанском, Кяльбаджарском и Лачинском направлениях.
На брифинге было особо подчеркнуто, что принятые нами ответные меры направлены на обеспечение безопасности наших подразделений и гражданских лиц, привлеченных к созидательно-восстановительным работам на освобожденных территориях.
Еще раз заявляем, что вся ответственность за напряженность, противостояние и потери, возникшие в результате широкомасштабной провокации, лежит на военно-политическом руководстве Армении.