Bakı Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək
Bakı Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək Bakı Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin Dünya Finalına ev sahibliyi edəcək
ADA Universiteti və "ICPC Foundation" arasındakı müzakirələrin nəticəsində Universitetin ev sahibliyi və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının tərəfdaşlığı ilə Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (“ICPC”) 49-cu dünya finalının Bakıda keçirilməsi barədə razılıq əldə edilib.
Dünyanın ən nüfuzlu proqramlaşdırma yarışı hesab olunan müsabiqə 31 avqust - 5 sentyabr tarixlərində  “ICPC Azərbaycan” icması ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində baş tutacaq.
“ICPC” dünya finalı Azərbaycanın rəqəmsallaşma və innovasiya sahəsində qlobal nüfuzunun artırılmasına və beləliklə də, beynəlxalq səviyyədə rəqəmsal transformasiyanın aparıcı qüvvələrindən birinə çevrilməsinə imkan yaradacaq.
Müsabiqədə dünyanın müxtəlif ölkələrindən aparıcı universitetlərin ən güclü komandaları iştirak edəcək. Ümumilikdə, “ICPC”nin rəsmi mərhələlərində hər il 110-dan çox ölkədən, 3500-yə yaxın universiteti təmsil edən 70000-dən artıq ən güclü tələbə-proqramçı iştirak edir. Dünya finalında isə 50-dən artıq müxtəlif ölkədən 140-a yaxın ali təhsil müəssisəsini təmsil edən komandaların (hər komandada 3 tələbə) iştirakı nəzərdə tutulur.
Azərbaycan universitetlərini təmsil edən komandalar 2005-ci ildən etibarən “ICPC”nin regional turlarında iştirak edərək müsabiqənin ölkədə təbliği, proqramlaşdırma sahəsinin inkişafı və gənclərin bu sahəyə cəlb olunması istiqamətində genişmiqyaslı işlər görüblər. 2024-cü ildə ADA Universitetinin komandası Misirin Luksor şəhərində keçirilmiş “ICPC” finalında uğurla çıxış edib.
Qeyd edək ki, “ICPC” 1970-ci ildə ABŞ-dəı yaradılıb. 1977-ci ildən etibarən beynəlxalq səviyyədə keçirilən. yarış tələbələrin proqramlaşdırma bacarıqlarını, alqoritmik düşüncələrini və komanda işini inkişaf etdirməyə yönəlib.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_a8d9a0b3f80f253cfb0013d75_o.jpg
The ICPC Foundation granted a right to ADA University for hosting the 49th Annual ICPC International Collegiate Programming Contest World Championship, an exceptionally competitive contest, in partnership with the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
This prestigious global competition will be held in collaboration with the “ICPC Azerbaijan” community and the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport from August 31 to September 5, 2025 in Baku, Azerbaijan.
Hosting the 49th World Finals of the ICPC in Baku will provide an opportunity to further strengthen Azerbaijan’s profile in technological innovation and strengthen the country’s growing role in global digital transformation.
The competition will feature top university teams from around the world. Each year, more than 70,000 student programmers from over 110 countries participate in the ICPC, representing approximately 3,500 universities. The ICPC World Finals will bring together teams from nearly 140 universities across more than 50 countries.
Azerbaijani teams have participated in ICPC regional rounds since 2005, helping to promote programming and support the development of this field in the country. In 2024, ADA University’s team achieved remarkable success at the ICPC World Finals in Luxor, Egypt.
Founded in 1970 in Texas, ICPC has been held internationally since 1977, aiming to enhance students' programming abilities, algorithmic problem-solving, and teamwork skills.