https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5e420987f53f2b80a38e90685_o.jpg
"Beynəlxalq siyasətdə və dünyada mövcud vəziyyəti nəzərə alsaq, çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələsi heç vaxt indiki qədər aktual olmayıb".
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 15-ci Plenar Sessiyasında çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, bu gün dünyamızın üzləşdiyi humanitar böhranlar, münaqişələr, yoxsulluq, iqlim dəyişikliyi, ayrı-seçkiliyin artması, irqçilik, ksenofobiya və islamofobiya kimi problemlər və onların öhdəsindən necə gəlmək məsələsi müasir beynəlxalq münasibətlər sisteminin səmərəliliyi məsələsini gündəmə gətirir. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın bu problemlərə münasibətdə mövqeyi barədə məlumat verərək, deyib ki, beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə, beynəlxalq təşkilatların qətnamə və qərarlarına baxmayaraq, beynəlxalq səviyyədə tanınmış əraziləri 30 il ərzində qonşusu Ermənistanın işğalı altında qalan Azərbaycan təəssüf ki, bugünkü sistemin səmərəsizliyinin əsas qurbanlarından biri olmuşdur. Azərbaycan bütün bu normaları, prinsipləri və qətnamələri təkbaşına öz ərazilərini azad etməklə, ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməklə həyata keçirmişdir.
Milli Məclisin sədri çıxışında vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, hazırda dünyanın həqiqətən ehtiyacı olan beynəlxalq öhdəliklərə tam hörmətdir. Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əməl edilməməsi, ikili standartların və selektiv yanaşmaların tətbiqi, dövlətlərin daxili işlərinə qarışma bu gün üzləşdiyimiz bütün ziddiyyətlərin və gərginliyin əsas mənbəyi olmuşdur. Bu mənfi tendensiyanın aradan qaldırılmasının, dünyada sülhə, sabitliyə və firavanlığa nail olmağın ən etibarlı yolu çoxtərəfli sistemin gücləndirilməsidir. Spiker deyib ki, Azərbaycan hər zaman bu prinsiplərə uyğun olaraq səmərəli və inklüziv çoxtərəfli sistemin güclü tərəfdarı olmuşdur. Ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatında 4 illik sədrliyi, bu müddət ərzində Hərəkatın institusional inkişafı istiqamətində fəal iş aparması və üzv dövlətlər arasında dialoq, əməkdaşlıq və həmrəyliyi təşviq etməsi bu yanaşmanın əyani təzahürüdür.

https://innews.az/uploads/news/2025-02/_innews_5e420987f53f2b80a38e90685_o.jpg
«Вопрос многостороннего сотрудничества никогда не был настолько актуальным, каким он является сейчас, с учётом состояния международной политики и текущей ситуации в мире».
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила это в своём выступлении 15-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
По её словам, гуманитарные кризисы, конфликты, бедность, изменение климата, рост дискриминации, расизм, ксенофобия и исламофобия, с которыми сегодня сталкивается наш мир, а также вопрос о том, как преодолеть эти вызовы, ставят на повестку дня проблему эффективности современной системы международных отношений.
Информируя собравшихся о позиции Азербайджана по данным проблемам, спикер Сагиба Гафарова отметила, что Азербайджан, международно признанные территории которого 30 лет были оккупированы соседней Арменией вопреки всем нормам и принципам международного права, а также резолюциям и решениям международных организаций, увы, стал одной из главных жертв неэффективности нынешней системы.
Азербайджан самостоятельно исполнил все эти нормы, принципы и резолюции, освободив собственные территории и, тем самым, восстановив свои территориальную целостность и суверенитет.
Спикер Милли Меджлиса подчеркнула в своем выступлении, что, как говорил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, сегодня миру действительно необходимо полнейшее уважение к международным обязательствам. Несоблюдение норм и принципов международного права, применение двойных стандартов и избирательных подходов, вмешательство во внутренние дела государств – всё это породило основные источники всех противоречий и напряженности, с которыми мы сталкиваемся сегодня.
Наиболее надёжным способом устранения этой негативной тенденции и достижения мира, стабильности и процветания в мире является укрепление многосторонней системы. По словам спикера, Азербайджан всегда был убеждённым сторонником эффективной и инклюзивной многосторонней системы в соответствии с ранее упомянутыми принципами.
Четырехлетнее председательство нашей страны в Движении Неприсоединения, активная работа в этот период над институциональным развитием Движения, а также содействие диалогу, сотрудничеству и солидарности между государствами-участниками являются наглядным проявлением данного подхода.