https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_57ceed625b8523d00443da139_o.jpg
Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində start götürən “Her Art in Action” festivalına dəstək olan “Nar” yaradıcılığı və ifadə azadlığını ön plana çəkən bu layihənin əsas tərəfdaşlarından biridir. 9 mart – 6 aprel tarixlərini əhatə edən festivalın builki mövzusu “Xəyal etmək azadlığı” qadınların fərdi və kollektiv şəkildə xəyallarını necə təsəvvür etdiyini, vizuallaşdırdığını və ifadə etdiyini araşdırır. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və VarYox platformasının təşkilatçılığı ilə baş tutan festival sənətsevərləri bir araya gətirir və yaradıcı ifadəni təşviq edir.
Festivalın təşkilinə verdiyi dəstəkdən əlavə, “Nar” sosial inklüzivlik strategiyası çərçivəsində 11 nömrəli internat məktəbinin şagirdlərinin sərgiyə qatılmasını təmin edir. Bu təşəbbüs gənc nəslin incəsənətlə tanış olmasına, yaradıcılıq potensialını inkişaf etdirməsinə və ifadə imkanlarını genişləndirməsinə şərait yaradır. Şagirdlər sərgi çərçivəsində müxtəlif sənət əsərləri ilə tanış olmaq və interaktiv seminarlarda, tədbirlərdə iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər.
Tədbirin açılış nitqində çıxış edən “Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Nar” olaraq, milli mənəvi dəyərləri yaşadan sənətə dəstək verməkdən qürur duyuruq. “Her Art in Action” festivalı təkcə qadınların incəsənətdə rolunu gücləndirmir, həm də regionlardakı istedadlı sənətkarların səsini duyurmağa imkan yaradır. Biz həmçinin 11 nömrəli internat məktəbinin gənclərinin festivalda iştirakını dəstəkləyərək inklüziv mühiti təşviq edirik”.
Festivalın sərgisi Lesli Qrey və Ayna Moazzenin kuratorluğu ilə baş tutan və regionlarımızı təmsil edən yerli rəssamlarla yanaşı, beynəlxalq rəssam və kuratorların işlərini təqdim edəcək. Rəsm, video əsərlər, instalyasiyalar və tamaşaları əhatə edən ekspozisiya çərçivəsində seminarlar, portfolio icmalları və müzakirələr təşkil olunacaq.
Tədbir bütün sənətsevərlər üçün açıqdır. Festival haqqında daha ətraflı məlumatı qeyd edilən linkdən əldə etmək mümkündür: https://herartinaction.com

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_57ceed625b8523d00443da139_o.jpg
Компания «Nar» является одним из ключевых партнеров фестиваля «Her Art in Action», который стартует в преддверии Международного женского дня. Поддерживая этот проект, «Nar» способствует развитию творчества и свободы самовыражения. Фестиваль пройдет с 9 марта по 6 апреля, а его главная тема в этом году – «Свобода воображения», исследующая, как женщины индивидуально и коллективно представляют, визуализируют и выражают свои мечты. Организованный Союзом художников Азербайджана и платформой VarYox, фестиваль объединяет любителей искусства и способствует развитию креативного самовыражения.
В рамках своей стратегии социальной инклюзии «Nar» также организует участие учеников Школы-интерната №11 в фестивале. Эта инициатива помогает молодому поколению познакомиться с искусством, развивать творческий потенциал и расширять возможности для самовыражения. Ученики получат возможность познакомиться с различными произведениями искусства в рамках выставки и принять участие в интерактивных семинарах и мероприятиях.
Директор по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям «Nar», Хокюма Каримова, выступая на открытии фестиваля, отметила: «В «Nar» мы гордимся тем, что поддерживаем искусство, сохраняющее национальные и культурные ценности. Фестиваль «Her Art in Action» не только укрепляет роль женщин в искусстве, но и дает возможность талантливым художникам из регионов заявить о себе. Кроме того, мы создаем инклюзивную среду, поддерживая участие учеников Школы-интерната №11 в фестивале».
Кураторы выставки Лесли Грей и Айна Моаззен представят работы местных художников из различных регионов Азербайджана, а также международных художников и кураторов. Экспозиция будет включать живопись, видеоработы, инсталляции и перформансы, а также семинары, портфолио-ревю и дискуссии.
Фестиваль открыт для всех любителей искусства. Подробнее ознакомиться с программой можно по ссылке: https://herartinaction.com