https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_57ceed625b8523d00443da139_o.jpg
Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində start götürən “Her Art in Action” festivalına dəstək olan “Nar” yaradıcılığı və ifadə azadlığını ön plana çəkən bu layihənin əsas tərəfdaşlarından biridir. 9 mart – 6 aprel tarixlərini əhatə edən festivalın builki mövzusu “Xəyal etmək azadlığı” qadınların fərdi və kollektiv şəkildə xəyallarını necə təsəvvür etdiyini, vizuallaşdırdığını və ifadə etdiyini araşdırır. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və VarYox platformasının təşkilatçılığı ilə baş tutan festival sənətsevərləri bir araya gətirir və yaradıcı ifadəni təşviq edir.
Festivalın təşkilinə verdiyi dəstəkdən əlavə, “Nar” sosial inklüzivlik strategiyası çərçivəsində 11 nömrəli internat məktəbinin şagirdlərinin sərgiyə qatılmasını təmin edir. Bu təşəbbüs gənc nəslin incəsənətlə tanış olmasına, yaradıcılıq potensialını inkişaf etdirməsinə və ifadə imkanlarını genişləndirməsinə şərait yaradır. Şagirdlər sərgi çərçivəsində müxtəlif sənət əsərləri ilə tanış olmaq və interaktiv seminarlarda, tədbirlərdə iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər.
Tədbirin açılış nitqində çıxış edən “Nar”ın İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ ünsiyyət departamentinin direktoru Hökümə Kərimova bildirib: “Nar” olaraq, milli mənəvi dəyərləri yaşadan sənətə dəstək verməkdən qürur duyuruq. “Her Art in Action” festivalı təkcə qadınların incəsənətdə rolunu gücləndirmir, həm də regionlardakı istedadlı sənətkarların səsini duyurmağa imkan yaradır. Biz həmçinin 11 nömrəli internat məktəbinin gənclərinin festivalda iştirakını dəstəkləyərək inklüziv mühiti təşviq edirik”.
Festivalın sərgisi Lesli Qrey və Ayna Moazzenin kuratorluğu ilə baş tutan və regionlarımızı təmsil edən yerli rəssamlarla yanaşı, beynəlxalq rəssam və kuratorların işlərini təqdim edəcək. Rəsm, video əsərlər, instalyasiyalar və tamaşaları əhatə edən ekspozisiya çərçivəsində seminarlar, portfolio icmalları və müzakirələr təşkil olunacaq.
Tədbir bütün sənətsevərlər üçün açıqdır. Festival haqqında daha ətraflı məlumatı qeyd edilən linkdən əldə etmək mümkündür: https://herartinaction.com

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_57ceed625b8523d00443da139_o.jpg
As a key partner of the “Her Art in Action” festival, which launches ahead of International Women's Day, Nar supports this initiative that champions creativity and freedom of expression. Running from March 9 to April 6, this year's festival theme, “Free to Dream” explores how women individually and collectively envision, visualize, and express their dreams. Organized by the Azerbaijan Artists’ Union and the VarYox platform, the festival brings together art enthusiasts and promotes creative expression.
In addition to supporting the festival’s organization, Nar ensures the participation of students from Boarding School No. 11 as part of its social inclusion strategy. This initiative enables young students to engage with art, develop their creative potential, and expand their means of artistic expression. Students will have the opportunity to explore various artworks within the exhibition and participate in interactive seminars and events.
Speaking at the festival’s opening, Nar’s Director of Public Relations and Corporate Communications, Hokuma Karimova, stated: "At Nar, we take pride in supporting art that preserves national and cultural values. The “Her Art in Action” festival not only strengthens the role of women in the arts but also provides a platform for talented artists from the regions to be heard. We are also fostering an inclusive environment by supporting the participation of students from Boarding School No. 11 in the festival”.
Curated by Lesley Gray and Ayna Moazzen, the festival’s exhibition will showcase works by both local artists representing different regions of Azerbaijan and international artists and curators. The exhibition will feature paintings, video art, installations, and performances, alongside seminars, portfolio reviews, and discussions.
The event is open to all art enthusiasts. More information about the festival can be found at: https://herartinaction.com